V současné době funguje na světě 800 bank, které spravují majetek v hodnotě 800 miliard dolarů podle islámských zákonů. Základním pravidlem pro podnikání v islámském bankovnictví je odmítnutí úroku. Protože podle Koránu „hrozí pekelný oheň tomu, kdo se nebude držet zákazu braní úroku“ Korán, súra 2, verš 275. Základním fundamentem tohoto podniká je víra, že „peníze nemohou samy o sobě vydělávat další peníze.“ Naopak víra západního světa, že „peníze plodí peníze“, způsobila požár, který dnes už neumíme uhasit. Investovat a vydělávat lze i podle islámských zákonů, ale pouze jako podílník na zisku. Současně musí ale banka počítat i s možností vzniku ztráty.
Spekulativní obchody, derivátové obchody, prázdné prodeje, kdy se prodává a spekuluje s majetkem, který obchodník nevlastní, obchod se zbraněmi, drogami, alkoholem, pornem, hazardem, ale i obchodování s vepřovým masem, jsou vyloučeny. Banky neposkytují úvěry ani firmám, které nemají dostatečně velký podíl vlastního kapitálu, nebo jsou příliš zadluženy. Tento druh bankovnictví slouží výhradně obsluze reálné ekonomiky a v současné finanční a bankovní bouři západního světa působí jako ostrov stability.
Setkání s bankovnictvím, které je postaveno na jiných etických základech, může posloužit jako inspirace kapitalistům a bankéřů západního civilizačního okruhu, kteří se naoko hlásí ke křesťanství, ale svými činy jsou od jeho hodnot na hony vzdáleni. Možná se rozpomenou i někteří církevní představitelé toužící po úrocích, které by měly církvi platit naše děti a vnuci, na původní učení Aristotelovo, Tomáše Akvinského, či jiných církevních otců. Ti viděli hodně dopředu, když odsuzovali úrok jako neslučitelný s křesťanským učením.
Poptávka po islámské víře konformnímu investování v Evropě trvale stoupá a vede k otvírání stále většího počtu nových bank. V roce 2010 byla otevřena v německém Mannheimu Kuveyt Türk Bank, která nabízí výhradně investování úspor dle šárii. Protože nové banky potřebují i vzdělané odborníky, otvírají se na evropských univerzitách postgraduální obory a semináře specializující se na islámské bankovnictví. Po Velké Británii a Itálii byl loni otevřen tento obor i na univerzitě ve Štrasburku, která nabízí jednoleté studium při zaměstnání, ukončené diplomem „Diplome d´Université Finance Islamique“. Studium stojí 5500 Euro, nicméně poptávka je velká, a to nejen z Evropy, ale i severní Afriky a zemí blízkého Východu.
Kancléřka Merkelová ve čtvrtek ve Stralsundu vyzvala, že je nutno změnit myšlenková schémata a připustit si i zakázané myšlenky. Myslela to v souvislosti s urychleným procesem směřujícím k politické unii Evropy možná trochu jinak. Ale skutečně je na čase, abychom opustili zažitá dogmata a představy a abychom uvolnili mozkové kapacity pro tvořivou činnost k hledání východisek. Krize je vždycky šance k novému začátku. A tato krize nás poučila, že se musíme pokusit hledat i jiné alternativní ekonomické a finanční modely. I když nemusíme zrovna kopírovat všechny bankovní praktiky podle zákona šária, můžeme se inspirovat a alespoň se pokusit vrátit ke kořenům osvědčeného starého myšlení, týkajícího se způsobu a etiky hospodaření.
Zdroj: umlaufoviny.com
]]>