To by znamenalo bezprecedentní cenzuru, zdanění a vlezlý dozor. Jedním z nejrychlejších způsobů zruinování internetu by bylo pověřit jeho správou Spojené národy. Bohužel to je právě ta věc, již Spojené národy chtějí. Ty zrovna teď tlačí na úplnou kontrolu nad internetem. Návrh, který má podporu Číny, Ruska, Indie, Brazílie, Saúdské Arábie a Íránu, by předal kontrolu internetu Mezinárodní komunikační unii OSN (ITU). To je snad ta největší hrozba svobodnému a otevřenému internetu, jakou jsme kdy viděli. Na konferenci OSN v Dubaji budou o tomto návrhu letos v prosinci debatovat zástupci 193 národů.
Spojené státy a mnoho evropských národů jsou tvrdě proti tomuto návrhu, není však jasné, jestli to při hlasování zastaví. Na rozdíl od Rady bezpečnosti v procesech ITU neexistuje žádné pravidlo veta. Takže Spojené státy možná nebudou moci zastavit předání správy internetu Spojeným národům. USA by mohly vystoupit z každé nové dohody, to by ale vedlo k „balkanizaci“ internetu. Pokud si OSN urve kontrolu nad internetem, můžete očekávat úplně novou éru cenzury, zdanění a vlezlého dohledu. Byla by to naprostá katastrofa pro svobodný tok informací a obchodní výměny na celém světě. Bohužel, mnoho represivních režimů je velice nespokojených s tím, jak internet v současnosti pracuje, a zoufale chtějí mít možnost využít moci OSN k jeho zdanění, regulacím a cenzuře. Netřeba říkat, že by to byla katastrofa. Mezinárodní kontrola nad internetem by byla naprostou a totální noční můrou a je nutno jí odporovat.
Vrcholní internetoví experti ohledně tohoto návrhu taktéž spouští poplašný zvonek. Následující pochází z nedávného článku na CNET …
Vint Cerf, vedoucí internetový evangelista Googlu, spolutvůrce protokolu TCP/IP a bývalý předseda ICANN, řekl, že toto shromáždění ITU by vedlo ke „kontrole odshora až dolů diktované vládami“, která by mohla dopadnout na svobodu slova, bezpečnost a další důležité problémy.
„Otevřený internet nebyl nikdy ve větším ohrožení než teď,“ řekl Cerf.
Bohužel Spojené státy nemohou zabránit, aby k tomu nedošlo. Jak vysvětluje článek od Roberta M. McDowella, všechno, čeho je zapotřebí ke schválení návrhu, je souhlas jednoduché většiny mezi 193 členskými státy OSN…
Proponenti regulace si potřebují pouze zajistit jednoduchou většinu mezi 193 členskými státy, aby se jejich radikální a kontraproduktivní agenda kodifikovala. Na rozdíl od Rady bezpečnosti OSN proti takovému vývoji v ITU nemůže žádná země postavit veto.
Jakmile převezme kontrolu ITU, Spojené státy a další národy by mohly zkusit „vystoupit“, to by ale vytvořilo „balkanizovaný“ internet, který by byl velice odlišný od toho dnešního.
Pravomoci, jež by podle současného návrhu ITU dostalo, by byly vskutku mimořádné. Nedávný článek ve Wall Street Journal shrnuje některé z nich, které by ITU udělili …
- Kyberbezpečnost a soukromí dat by byly podrobeno mezinárodní kontrole;
- Umožnilo by se, aby cizí telefonní společnosti účtovaly poplatky za „mezinárodní“ internetový provoz, možná i „za kliknutí“ pro určité webové destinace s cílem nahrabat výnosy státním telefonním společnostem a do vládních pokladen;
- Uvalit bezprecedentní ekonomické regulace jako sazby, termíny a podmínky pro v současnosti neregulované dohody o přenosech provozu známých jako „peering;.
- Poprvé ustanovit panství ITU nad důležitými funkcemi správy internetu s množstvím stakeholderů se subjekty jako je internetová korporace pro udělování jmen a čísel, neziskovka, která koordinuje ty .com a .org webové adresy po celém světě;
- Zavléct pod mezivládní kontrolu mnoho z funkcí Internet Engineering Task Force, Internet Society a dalších skupin s mnoha stakeholdery, které zajišťovaly inženýrské a technické standardy, které internetu umožňují fungovat.
Někteří z členů Kongresu USA mají hluboké obavy, že kontrola ITU nad internetem by také otevřela dveře dusivému globálnímu zdanění internetových společností …
„Google, iTunes, Facebook a Netflix jsou při tom zmiňovány jako primární zdroj financování,“ uvedl McDowell. K tomu dodává reprezentantka Anna Eshoo, kalifornská demokratka, do jejíhož obvodu patří ústředí Facebooku, že mnoho zemí „nesdílí náš pohled na internet a to, jak funguje“.
Tyto návrhy podporuje i spousta menších národů, protože by to pro ně mohlo znamenat peníze.
Mnoho rozvojových národů vidí v mezinárodní kontrole nad internetem potenciální bonanzu k hrabání peněz, jak vysvětlil nedávný článek na CNN…
Mezi těmi, kdo také tlačí na mezinárodní kontrolu, jsou rozvojové země, prahnoucí nejen po politické kontrole, ale i po nových zdrojích peněz. (Jedním z diskutovaných návrhů je umožnit cizím telefonním společnostem vybírat poplatky z mezinárodního provozu.) Grenell, který sledoval tohle regulační úsilí už od jeho prvopočátků před deseti lety, poznamenává, že rozvojové země v OSN „jsou blahem bez sebe z globálních problémů, které jim dají kontrolu a vliv nad obchodem vyžadujuícím, aby podniky musely prosit o jejich účast a schválení“.
Avšak zdanění nebude tou největší hrozbou svobodnému a otevřenému internetu.
Cenzura by potenciálně mohla být hrozbou ještě větší.
Chtějí se opravdu Čína, Rusko, Saúdská Arábie a Írán začlenit do stanovování standardů pro to, o čem je přes internet „přípustné“ komunikovat?
V Číně se už cenzura internetu stala formou umění.
Podívejte se například na nové regulace, které Čína nedávno uvalila na „mikrobloggery“…
Pět porušení pravidel a každý, kdo vystaví pět tweetů o „citlivém“ tématu, má svůj účet u Sina’s Weibo na 48 hodin suspendovaný.
Každý, kdo svým vystavením cenzory dále rozčiluje, by se mohl dočkat trvalého uzavření účtu.
Pravidla chování, která zakazují šířit „státní tajemství“, „falešné informace“ a cokoliv, co porušuje „národní jednotu“, vstoupí v platnost v pondělí.
Chtěli byste, aby tento druh regulací přišel i na Facebook a Twitter?
Nemyslete si, že to nemůže přijít. Následuje výňatek z nedávného článku na CNET, nad kterým bychom se měli všichni zamyslet …
V roce 2008 byl CNET první, kdo referoval, že ITU potichoučku koncipuje technické standardy navržené čínskou vládou, aby definoval metody vystopování původního zdroje internetových komunikací a potenciálně okleštil schopnost uživatelů zůstat v anonymitě. Uniklý dokument ukazoval, že mechanismus zpětného vystopování byl konstruován tak, aby jej použily vlády, které „zkouší identifikovat zdroje negativních článků“ vydávaných anonymními autory.
Chcete, aby Čína byla kdykoliv schopna identifikovat a lokalizovat něco o ní na internetu?
Jak už jsem předtím napsal, vlády všude po světě už internetu využívají, aby nás všechny špehovaly.
O kolik horším by se dohled nad internetem stal, kdyby ho měly na starosti Spojené národy?
Pokud Spojené národy urvou internetovou kontrolu, bude to ohromný krok směrem k tomu, aby se staly skutečnou světovou vládou. Internet se stal kriticky důležitou součástí našich každodenních životů a umožnit OSN, aby mu vládla, by jim dalo mimořádnou moc nad námi všemi.
Udělejte prosím, co můžete, abyste pozdvihli povědomí o tomto potenciálním převzetí internetu OSN. Lze doufat, že kolem toho vyvoláme dostatek rozruchu, aby se OSN prozatím stáhlo.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: endoftheamericandream.com
]]>