Čtenáři nepocházející z České republiky možná netuší, kdo to byl Karl Hermann Frank, ale Češi se zájmem o historii to nepochybně vědí. Frank byl říššským sekretářem Protektorátu Čechy a Morava a jedním z organizátorů vyhlazení Lidic a Ležáků. V novém filmu BBC nazvaném 1945: The Savage Peace (1945: Barbarský mír), který pojednává o odsunu Němců z Československa a Polska po druhé světové válce, je Frank zmiňován pouze jako „nechvalně proslulý sudetský nacista“. Jeho veřejná poprava je užita coby příklad brutality, s níž Češi zacházeli s Němci po skončení války. Film opomíjí jeho status jednoho z nejmocnějších Němců v Čechách, ale také skutečnost, že jej do Prahy k soudu vydala americká armáda. A ještě jedna drobnost – poprava se konala v květnu 1946, tedy celý rok po „divokých“ odsunech, které jsou hlavním námětem filmu.


Dokument rovněž úplně přehlíží Mnichovskou dohodu v roce 1938, kterou Velká Británie podepsala a jež vedla k vyhnání Čechů ze Sudet. Vlivem opomenutí těchto a dalších historických skutečností, které v Češích vyvolaly silnou touhu po pomstě, působí snímek jako propagační film sudetských Němců.

„To, co se tu dělo ve čtyřicátém pátém roce, se ani trochu nelišilo od Třetí říše,“ říká ve filmu jeden z vyhnaných Němců. Češi podle něj dali volný průchod tomu nejnižšímu v sobě a mstili se na nevinných.

„Jak to o nás britská vláda proboha mluví?“ mohl by si člověk povzdechnout v parafrázi na to, co Lubomír Zaorálek řekl minulý týden ruskému velvyslanci. Zaorálek se ohrazoval proti dokumentárnímu filmu o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, odvysílanému ruskou státní televizí.

Od Rusů čekají propagandu všichni, nikoliv však od Britů. A právě proto je tento anglickojazyčný dokument z produkce BBC pro Čechy mnohem škodlivější než film v ruštině, kvůli kterému se tak rozčilovali.

Erik Best

    [quote align="center" color="#999999"]

  • www.VEDOMI.cz

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .