Srdečné přijetí, kterého se dostalo Vladimiru Putinovi v Itálii, ukázalo, že Západ není vůbec jednotný ve své konfrontaci s Moskvou. Experti se ovšem domnívají, že Evropa jako celek teď jen sotva svou politiku vůči Rusku změní. Moskva ale může docela klidně budovat pragmatické vtahy s jednotlivými zeměmi, mimo jiné i s Itálií. „Tato návštěva je pro Itálii velice důležitá. Italové si uvědomují, že sankce uvalené na Rusko jsou kontraproduktivní: postoj Ruska nezměnily a pro italské hospodářství byly velice těžké", soudí vedoucí programu Eurasie italského Ústavu vysokých geopolitických výzkumů Dario Citati.
Ta skutečnost, že v Itálii dali v podstatě na srozuměnou, že jsou připraveni obcházet protiruské sankce a posuzovat nejrůznější schémata optimizace obchodních a ekonomických vztahů s Ruskem, je spojena s tím, že si Řím nepřeje „přijít o takovou spoustu peněz".
„Washington by moc chtěl schovat Rusko za vysokým plotem, přičemž tak, aby odtud vůbec nevystrkovalo hlavu. Myslím si ale, že se mu to nepodaří, protože Evropa má své vlastní zájmy", soudí první místopředseda mezinárodního výboru Rady federace Vladimir Džabarov.
Toto stanovisko potvrzují i výsledky návštěvy Itálie. Moskva a Řím se vyslovily pro rozšiřování součinnosti ještě před zrušením sankcí. Strany mimo jiné hodlají rozšiřovat obchodní a ekonomickou spolupráci. Podle Putinova odhadu přišly italské společnosti kvůli sankcím proti Rusku o jednu miliardu eur.
Jedním z nejdiskutovanějších bodů návštěvy, kolem kterého se spustil povyk ještě před příjezdem Vladimira Putina do Itálie, se stala Putinova schůzka s papežem Františkem. Ruský prezident si s papežem vyměnil (za zavřenými dveřmi) názory na některé otázky. Navzájem se také obdarovali. Tato část byla pro tisk přístupná a novináři okamžitě uviděli jakousi symboličnost v tom, že František daroval Putinovi medaili se zobrazením anděla-mírotvůrce. Tím spíš, že se tak stalo na pozadí výbojných nálad amerického vyslance ve Vatikánu: Ken Hackett se snažil přesvědčit papeže, aby odsoudil postoj Moskvy vůči Ukrajině.
Tuto situaci, v diplomatické praxi bezprecedentní, komentovali v Kremlu:
[quote align="center" color="#999999"]
"Z našeho hlediska je to něco nového, je to nové slovo ve světové diplomatické praxi. Učit něčemu papeže a činit si nároky na právo poučovat římského papeže, to je věc velice zodpovědná. Máme-li ale mluvit vážně, pak je to zřejmě i donebevolající pokus o potlačování suverenity jiných zemí", prohlásil Dmitrij Peskov.[/quote]
A na závěr k výsledkům jednání Vladimira Putina s Matteo Renzim, které shrnuli na společné tiskové konferenci: Rusko a Itálie jsou zaměřeny na to, aby navzdory sankcím rozvíjely spolupráci.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zdroj: sputniknews.com