Spolu s tím, jak americký masový dohled nadále dělá novinové titulky, tak toho jeden muž už začal mít dost. Philip Zimmermann, tvůrce jednoho z nejrozšířenějších šifrovacích systémů, přesunul svou firmu do Švýcarska s tvrzením, že společnost potřebuje ty dohledové taktiky „srazit zpátky.“ Zimmerman v projevu svých obav z masového dohledu řekl Guardian, že „ve všech anti-utopických společnostech byl vlezlý dohled, ale teď to vidíme i v Západních demokraciích, jako USA a Anglie, že i ty vykročily tímto směrem.“ Zimmerman je vynálezcem šifrovacího programu Pretty Good Privacy (PGP) stejně jako spoluzakladatelem tříleté rozbíhající se šifrovací firmy Silent Circle (Tichý kruh).
„Tohle musíme srazit zpátky. Lidé, kteří nejsou podezřelí ze spáchání zločinů, by neměli mít informace o sobě posbírané a uložené v databázích. Nechceme se stát Severní Koreou,“ pokračoval tento zasvěcenec internetových kuloárů.
Silent Circle nyní funguje ze Švýcarska – což je krok vyvolaný v roce 2013 incidentem s Lavabitem. Zakladatel Lavabitu, který 410 000 lidem zajišťoval e-mailové adresy včetně vynašeče z NSA Edwarda Snowden, dostal v roce 2013 soudní příkaz požadující od něj, aby si instaloval dohlížecí zařízení. To jej podnítilo k ukončení svých služeb.
Zimmerman tuto situaci bedlivě sledoval a uvědomil si, že Washington by mohl stejným soudním příkazem obeslat i Silent Circle, který poskytoval hlasové, textové a e-mailové služby. Zavřel tedy e-mailové služby, vymazal své databáze a už se neohlížel.
Teď tato společnost zřizuje své ústředí ve Švýcarsku, kde je podle Zimmermana „méně pravděpodobné, že by narazil na legislativní nátlak.“
Silent Circle na svém blogu vkládá do Švýcarska důvěru, že „má nejrobustnější zákony na ochranu soukromí“ s dodatkem, že tato společnost bude nadále rozšiřovat své kanceláře ve Washingtonu a v Londýně, ale že „většina nového růstu se odehraje v jejich novém ústředí.“
Ač světu otevřela oči ohledně hromadného dohledu až Snowdenova odhalení, tak Zimmerman o této možnosti celou dobu věděl.
Uživatelský manuál PGP napsaný v roce 1991 a aktualizovaný o sedm let později varuje: „Dnes lze v ohromných měřítcích rutinně automaticky skenovat e-maily kvůli zajímavým klíčovým slovům, aniž by si toho kdokoliv povšiml. Je to jako rybářská vlečná síť.“
Možná, že je to tímto vhledem pod povrch, co vedlo tak k rozšířené podpoře pro Silent Circle. Počátkem letošního roku tento šifrovací systém vybral 50 milionů US$ ve druhém kole vnějšího financování.
Zimmerman kromě Silent Circle a PGP sehrál svou roli i ve vývoji Blackphonu, tj. ve světově ke špehování nejodolnějším telefonu. Silent Circle je kromě svého neprodyšného operačního systému převážně zabraňujícího únikům dat využíván i pro telefonování a k zakódování všech volání, textovek a kontaktů.
Druhá generace tohoto telefonu stojí kolem 700 $ a očekává se, že na trh přijde během letoška, a po něm přijdou pokusy o takový tablet.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: rt.com