„Čína chystá na měnových trzích cosi ohromného s všeobecným dosahem.“ Letošní říjen by mohl zažít počátek konce amerického dolaru jako světové rezervní měny. Mezinárodní měnový fond se dvakrát za každé desetiletí sejde, aby prodiskutoval měnový koš svých Speciálních práv čerpání (SDR). Ten v současnosti sestává z dolaru, japonského jenu, britské libry a eura, jestli Čína prosadí svou, tak bychom mohli za několik měsíců spatřit, jak mezi nejdůvěryhodnějšími měnami světa zaujímá místo i čínský yuan.
US ministr zahraničí Jack Lew říká: „Čína není na status rezervní měny připravena,“ a určitě by rád Číňanům zablokoval postup k tomuto statutu a zachoval status dolaru jako světově nejatraktivnější měny a jako primárního nástroje směny v globálním mezinárodním obchodě.
Ale zatímco Lew a jeho předchůdce předsedal největšímu nárůstu národního dluhu v historii světa, tak zaujímali Číňané strategické pozice dost podobně tomu, jako to dělaly Spojené státy počátkem 20. století, aby se nejenže stali největší ekonomikou světa, nýbrž aby se stali i supervelmocí 21. století.
Zapomeňte na chvilku, co nám podstrkují analytici, prognostici, politici a finanční činitelé, kteří nevidí Čínu jako připravenou. Zaměřte se místo toho na akce, které Čína provádí, a pochopíte, proč čínský president Hu Jintao říká, že dolar je produktem minulosti.
Výňatek z Future Money Trends:
[quote align="center" color="#999999"]
Už teď vidíme, jak Čína a Rusko křečkují zlato s tím, že čínská poptávka v posledních pěti letech vyletěla do oblak… Čína je jak největším světovým producentem zlata, tak i jeho největším dovozcem…, takže nejenže hromadí zlato po kamionech, ale ani jedna unce, kterou vyrobí, neopustí jejich hranice.
Čína se chystá na měnových trzích na něco ohromného s všeobecným dosahem.
…
Svět se cítí v dolarovém systému nepohodlně, řekl čínský president Hu s tím, že ‚dolar je produktem minulosti.‘[/quote]
Bývaly časy, kdy dolar byl podložen zlatem. Tato podloženost pomáhala utvrdit jeho pozici měny, které lze na otevřeném trhu důvěřovat. Avšak dolar dnes, ať to vezmeme z kterékoliv strany, není podložen vůbec ničím.
A je to právě tato slabost, kterou hodlají Číňané využít, a proto v posledních letech aktivně hromadí tisíce tun zlata. To je ale jen část tohoto příběhu.
Kromě toho, že hrabou fyzické zlato, tak Číňané využívají i tajnou strategii akumulace zlata, o které se nemluví:
[quote align="center" color="#999999"]
Novinové titulky týkající se v posledních několika letech zlata se soustřeďovaly na fyzické zlato akumulované Čínou, Ruskem a centrálními bankami z Východu. Co jim ale ušlo je 7 000 let stará strategie, kterou to Čína posiluje.
Podle dat sestavených Bloomberg, v roce 2013 stouply nákupy aktiv těžařů na rekordních 2,2 miliardy $ ze strany Hong Kongu a pevninské Číny.
Čína rekordním tempem skupuje zlaté doly, což je cosi, co ušlo jak investorům hlavního proudu, tak i analytikům zlata, kteří mají sklon se zaměřovat jen na prodeje zlatých cihel, které se už od roku 2009 stejně neprozrazují.
Ač podle Bloomberg na základě dat o obchodech fyzických zlatých cihel se jejich zásoby od té doby nejspíš ztrojnásobily.
Čína, která agresivně skupuje zlato, by nejspíš vyvolala nějaký pohyb, kdy vyzradila, kolik zlata už nahromadila.
Jen si ale představte, skutečné vyzrazení, když k tomu přidáte všechny jejich zásoby, nejen v Číně, nýbrž i v zahraničí. 2,2 miliardy $ je ekvivalent 46 metrických tun fyzického zlata, ale když za to koupíte zlatá ložiska pod zemí, tak by se to mohlo navýšit na 5 000 metrických tun.
A to je jen jeden rok rekordního skupování dolů Čínou.[/quote]
Obchází fáma, že Čína možná vyzradí své držby zlata před tím, co bude MMF v říjnu rozhodovat, aby se tak snažila světu dokázat, že jejich měna nejenže stojí za to, aby byla připuštěna do koše SDR, nýbrž že je i věrohodnější než sám US dolar.
Vichry změny vanou a Číňané brzy převezme kormidlo globální ekonomiky. Ti vědí, že se blíží významná událost a připravují se na ni opatřováním jednoho aktiva, které v mechanismech směny přežilo všechny testy času.
Pro ty, kdo se zoufale snaží přijít na to, kam by měli umístit své peníze, než se zformuje příští významná tržní událost, by to mohlo být poučení, aby uvážili, následování jejich strategie.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com