Věděli jste, že na každého muže, ženu a dítě celé planety je více než 28 000 $ (677 320 Kč) dluhu? A jelikož skoro 3 miliardy z těchto lidí přežívají za méně než 2 dolary na den, tak váš podíl na tomto dluhu bude daleko větší, než jen takový. Kdybychom vzali vše, co za tento rok globální ekonomika vyprodukovala, a vše, co globální ekonomika vyprodukuje za následující rok a použili to ke splacení všeho toho dluhu, tak by to stejně nebylo dost. Podle nedávné zprávy vydané McKinseyovým Globálním institutem nadepsané „Dluh a (ne moc) velké snížení kapitálové nepřiměřenosti“ vzrostla celková částka dluhu naší planety ze 142 bilionů dolarů na konci roku 2007 na 199 bilionů dolarů dnes. To je největší hora dluhů v historii světa a tato čísla znamenají, že jsme v podstatně horší kondici, než jsme byli před poslední finanční krizí.


Když přijde na dluh, tak spousta prstů ukáže na Spojené státy, a správně. Jen před poslední recesí seděl US národní dluh na asi 9 bilionech dolarů. Dnes už překročil 18 bilion dolarovou hranici. Ale samozřejmě US nejsou tím jediným, kdo za to může. Ve skutečnosti McKinseyho Globální institut říká, že úroveň zadlužení od roku 2007 ve všech hlavních ekonomikách vzrostla. Následuje výňatek z této zprávy…

[quote align="center" color="#999999"]

Sedm let po prasknutí globální úvěrové bubliny, které vyústilo do nejhorší finanční krize od Velké deprese, dluh dále roste. Ve skutečnosti spíše než, aby se snižovala zadluženost, čili docházelo ke snížení kapitálové nepřiměřenosti, tak mají dnes všechny hlavní ekonomiky vyšší úrovně zadluženosti v poměru k HDP, než tomu bylo v roce 2007. Globální dluh během těchto let vyrostl o 57 bilionů $, čím zvedl poměr dluhu k HDP o 17 procentních bodů (Ukázka 1). To představuje nová rizika pro finanční stabilitu a mohlo by to podvrátit globální ekonomický růst.[/quote]

Překvapující je to, že dluh ve skutečnosti nejvíce vzrostl v Číně. Jestli jste tomu schopni uvěřit, tak celkový čínský dluh vyrostl ze 7 bilionů dolarů v roce 2007 na 28 bilionů dolarů dnes. Netřeba říkat, že to je naprosto šílené…

[quote align="center" color="#999999"]

Čínský dluh se od roku 2007 zečtyřnásobil. Celkové zadlužení Číny živené nemovitostmi a stínovým bankovnictvím se téměř zečtyřnásobilo, když v polovině roku 2014 vyrostl na 28 bilionů $ ze 7 bilionů v roce 2007. Při 282 procentním zadlužení k HDP je čínský podíl v poměru k HDP ač uřiditelný větší než ve Spojených státech nebo v Německu. Tři vývojové trendy v tom potenciálně budí obavy: polovina ze všech půjček je přímo nebo nepřímo svázána s čínským přehřátým trhem s nemovitostmi; na neregulované stínové bankovnictví připadá skoro polovina nových půjček; a dluh mnoha místních vlád je nejspíš neudržitelný. Avšak MGI počítá, že čínská vláda, dojde-li k rozvoji krize, má kapacitu provést výkup finančního sektoru z dluhů. Problém je udržet v mezích nárůst budoucích dluhů a snížit riziko takovéto krize, aniž by se přibrzdil hospodářský růst.[/quote]

Co to všechno znamená, je to, že naše dlouhodobé globální ekonomické problémy se značně zhoršily. To období relativní stability s krátkou životností, kterého si užíváme, je živeno bezprecedentními částkami dluhů a dychtivým tiskem peněz. Komukoliv s aspoň půlkou mozku by mělo dojít, že to je ohromná finanční bublina, a nakonec se to všechno nesmírně bolestně rozsype. Následující pochází ze zdroje v kanadských novinách…

[quote align="center" color="#999999"]

Na počátku roku 2008 na vládu připadala menší část dluhového koláče než na korporace, domácnosti nebo finanční dluhy. Ta teď všechny tyto kategorie překonává.

„Současná situace je daleko horší než v roce 2000 nebo 2007 a s úrokovými sazbami skoro na nule centrální banky už vypotřebovaly veškerou svou munici. Plus celkové zadlužení, zvláště zadlužení vlád je daleko vyšší než kdy dříve,“ říká Claus Vogt, v Berlíně sídlící analytik a spoluautor knihy z roku 2011 s názvem Globální dluhová past.

„Každá spekulativní bublina spočívá na určitém druhu pohádky, kdy účastníci té bubliny věří v nějakou povídačku a používají ji ke zdůvodnění toho, aby extrémně nakupovali předražené akcie nebo obligace nebo nemovitosti,“ argumentuje pan Vogt. „A teď je tou pohádkou víra ve schopnosti centrálně plánujících globálních centrálních bankéřů. Až začne ztráta důvěry ve Fed, v ECB atd., tak začne splašený úprk od akcií a obligací. Myslím si, že jsme velice blízko k okamžiku zvratu ve finanční historii.“[/quote]

V tomto okamžiku však ta směšná bublina na trhu akcií pokračuje.

Internetové společnosti, které před desetiletím ani neexistovaly, mají teď údajně hodnotu jedné miliardy za druhou, ač některé z nich vůbec peníze nevydělávají. Pro tento jev je i název. Internetovým společnostem, které mají gigantická ohodnocení, aniž by měly gigantické toky výnosů, se říká „jednorožci“…

[quote align="center" color="#999999"]

Závratná směsice smělých nápadů a štědrých investic strhla tucty začínajících soukromých podniků ke stavu jednorožců definovaných tím, že mají tržní hodnocení nejméně 1 miliardu $ často, aniž by jim moc rostly výnosy. Stránka sociálního sdílení Pinterest vyrostla na 11 miliard $. Společnost svezení na zavolání Uber má teď hodnotu úžasných 50 miliard $.

Jak dlouho může takový mejdan vydržet?[/quote]

A Wall Street v těchto dnech dokonce odměňuje společnosti, které ztrácí čtvrtletí za čtvrtletím peníze. Např. si jen zkontrolujte, co se stalo, když JC Penney oznámila, že během prvního kvartálu 2015 ztratila jen 167 milionů dolarů…

Jupí!!! JP Penney má za první čtvrtletí ztrátu JEN 167 milionů $. Šejdíři z Wall Streetu jsou v extázi, protože tím PŘEKONALA očekávání. Kupuj, kupuj, kupuj.

Tato ztráta teď přispěla ke kumulované ztrátě JP Penney od roku 2011, takže teď prosím oslavné fanfáry, pouhých 3,5 MILIARDY $. Neměli už více než čtyři roky ziskový kvartál. Ale celou tu dobu jsou těsně před obratem k lepšímu ležícím přesně za horizontem.

Wall Street vám říkal, abyste tyto akcie kupovali za 42 $ v roce 2012 až do jejich politováníhodné výše 9 $ v současnosti. Teď však podbízeli 3,4% nárůst oproti předchozím. Opomněli se zmínit, že prodeje pro první čtvrtletí 2016 jsou jen o 30% níže než v prvním kvartále 2011.

Opomněli se i zmínit, že JC Penney za první čtvrtletí také chramstla 274 milionů $ hotovosti. Její vlastní kapitál za uplynulý rok poklesl o 1 miliardu $, přičemž dlouhodobé dluhy se vyšplhaly na 500 milionů $.

Až k takové iracionalitě Wall Street dospěl. JC Penney nakonec dorazí až k nule, a i tak pořád existují lidé, kteří do té finanční černé díry lijí ohromné částky peněz.

Je však smutnou pravdou, že Wall Street směřuje k velice bolestivému probuzení.

To, co zrovna teď zažíváme, je největší finanční bublina všech dob.

To, co bude následovat potom, bude největší finanční krach všech dob.

Těch 199 000 000 000 000 dolarů dluhu se chystá drtivě dopadnout a utrpení z této katastrofy pocítí každý muž, žena a dítě na celé planetě.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: prisonplanet.com