Vláda řecké Syrizy má zájem o projekt Moskvou podporovaného plynovodu ‚Turecký proud‘, který přivede plyn přes Černé moře Tureckem a Řeckem. USA přikročily k blokování této možnosti s protlačování alternativního plánu pro Řecko – projektu‚ Tras-adriatického‘ plynovodu k přivedení Ázerbájdžánského plynu z Kaspického moře, co by měl vstoupit do Evropy asi přes Řecko a nakonec do Itálie. Patrick Hennigsen z 21WIRE mluvil s RT o tomto rozehraném souboji politických vlivů i o potřebě Řecka opatřit si hotovost a investice ve snaze vymanit se z dluhového nevolnictví EU.
Podívejte se na to zde:
Tento týden bylo oznámeno, že US ministerstvo zahraničí letos už brzy z Atén stáhne svého velvyslance Davida Pearce. Jako oficiální důvod se uvádí, že kvůli tomu, že nedávno pochybil při informování Washingtonu o justičních reformách schválených řeckým parlamentem. Dalším důvodem by rovněž mohlo být to, že Pearce „ztratil míč“ ve hře o US podporovaný projekt ázerbájdžánského plynovodu a dovolil Aténám upadnout do náručí Moskvy.
Hennigsen během celého interview s RT ze včerejší noci dodal:
[quote align="center" color="#999999"]
„Myslím si, že Řecko je v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi dluhy a investicemi. A jestli Řekové vzhlíží k Bruselu – tak vzhlíží k dohodě o restrukturaci dluhů a vzhlíží k budoucím dluhům. A odkud si opatří investice? Určitě ne od US, ne ve velkém měřítku, avšak Rusko by mohlo pro Řecko být velkým zdrojem zahraničních investic a to je pro Řecko ve finanční situaci, ve které se nachází, velice důležité.“ [/quote]
Podle AP se zatím ještě všechny potenciální dohody revidují:
[quote align="center" color="#999999"]
„Ten ázerský plynový projekt „splňuje trojici požadavků na energetickou bezpečnost: nový zdroj, nové dodávky, nová cesta,“ řekl Hochstein. „A není to jen jediná země, která dominuje této infrastruktuře a produkci plynu, je to mnoho společností, různá konsorcia, různé země… žádný jediný prvek to nemůže shodit nebo zneužít jako nátlakovou páku.“ [/quote]
I Řecko zdůrazňuje, že chce diverzifikovat energetické zdroje – a v Moskvě vidí toho součást. Vláda Alexise Tsiprase dala na srozuměnou, že má v úmyslu s Ruskem posilovat vztahy a považuje potenciální projekt Turecký proud za atraktivní.
Ministr energetiky Panagiotis Lafazanis Hoschsteinovi při rozhovorech řekl, že Atény „podporují průchod plynovodu přes svou zemi, který překročí řecko-tureckou hranici a povede zemní plyn z Ruska.“
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: globalresearch.com