Téměř 600 tisíc let starý led vytáhli ruští vědci z ledového vrstvy nad jezerem Vostok v Antarktidě, uvedl ve své zprávě Arktický a antarktický výzkumný institut. (Foto: aari.ru)
„Odborníci z Arktického a antarktického výzkumného ústavu na antarktické výzkumné stanici Vostok úspěšně vytáhli ledové jádro staré 567 000 let z hloubky 3453 metrů. V příštím roce vědci očekávají, že získají vzorky staré více než 1 milion let ze spodních vrstev ledovce“, uvádí se ve zprávě.
Jak je vysvětleno ve zprávě, vědci během expedice vytěžili 133,63 metrů ledového jádra. Cílem projektu je však proniknout do ledové vrstvy do hloubky 3,61 km, kde se nachází led starý až 1,2 milionu let.
„Z ledových jader můžeme přesně rekonstruovat teplotní režim, odhadnout sluneční a vulkanickou aktivitu, hustotu a složení plynů v atmosféře a určit obsah skleníkových plynů. Budeme moci vyvodit závěry o biologických, historických a dokonce i ekonomických změnách v životě naší civilizace. Ale co je nejdůležitější, budeme moci vytvořit modely budoucích možných klimatických výkyvů na planetě,“ uvedl ve zprávě ředitel institutu Alexandr Makarov.
Ruští vědci očekávají, že do března 2023 dokončí vrtání starého ledu na stanici Vostok, která se nachází poblíž jezera pod ledovcem Vostok v Antarktidě