Bloggeři, konspirační teoretici a lidé, kteří na Internetu zpochybňují povídačky establishmentu, ti všichni byli během včera probíhajícího, husí kůži nahánějícího kongresového slyšení dáváni na roveň s teroristy ISIS. Tohle slyšení vedené sněmovní Komisí zahraničních vztahů mělo název „Konfrontace s ruským přetvářením informací na zbraně,“ a obviňovalo ruský státní vysílač RT z přetváření „konspiračních teorií“ na zbraně kvůli šíření propagandy. Jedním z mluvčích poskytujících výpověď byla i bývalá moderátorka RT Liz Wahl, která loni udělala z odchodu z tohoto státního média veřejné divadlo, když tento incident zinscenoval neo-con James Kirchick, sám bývalý zaměstnanec kanálu státního média Rádio Svobodná Evropa.
Wahl povídala o tom, že Internet poskytuje platformu pro „okrajové hlasy a extremisty“ a lidi, kteří zpochybňují povídačky establishmentu, charakterizovala jako „kult“.
„Oni se mobilizují, a když bojují proti establishmentu, mají pocit, že jsou součástí něčeho osvíceného… nachází v tom platformu k vyslovení svých vyšinutých názorů,“ řekla Wahl.
Když Wahl mluvila o komentářích, které v lednu pronesl šéf US Rady guvernérů vysílání (BBG) Andrew Lack, který RT charakterizoval jako hrozbu stejné úrovně jako ISIS a Boko Haram, tak řekla, že tohle srovnání bylo výstižné.
„Pomocí Internetu mobilizují lidi, kteří se cítí být vyloučeni, kteří se cítí, jako by byli na okraji společnosti, a poskytují jim prostor, kde mohou najít smysl pro sounáležitost, a možná i svým vlastním způsobem dosáhnout změny, a to je problém,“ řekla.
Wahl se uchýlila k lamentacím nad skutečností, že konspirační teoretici „utváří diskusi on-line přes chaty, na Twitteru, na sociálních médiích,“ než to pak vyhodnotila, že z webu se stal maják „dezinformací, falešných teorií, lidí, kteří si jen pro sebe zkouší udělat jméno, bloggerů a všeho možného, co nemá absolutně žádnou odpovědnost za pravdu, a ti jsou schopni on-line naplňovat zlobou ohromné masy lidí.“
Předseda komise Ed Royce pak přikročil k obviňování lidí z využívání „hrubého násilí“ na YouTube, aby tak prosazovali konspirační teorie.
Peter Pomerantsev z Legatum Institute sídlícího v Londýně se přidal s tvrzením, že konspirační teorie už dávno nejsou ničím „okrajovým“, a že to ony teď ve Francii táhnou k úspěchu Jean-Marine Le Pen, než pak začal lamentovat nad faktem, že konspirační teorie zpochybňují „globální řád“ a hrozí, že podvrátí globální instituce.
Všichni tři tito lidé poskytující výpověď jsou zarytými kritiky Ruska, což vedlo reprezentanta Dana Rohbachera (R-CA) k vyslovení přání: „Kdybychom tu měli alespoň jednu další osobu, která by to vyvážila tak, abychom mohli porovnat náš systém s ruským systémem, abychom se mohli dobrat toho, kde je pravda, a jak až hrozné to je.“
Za vší tou zapálenou rétorikou se skutečný příběh točí kolem faktu, že Washington se nechal rychlým růstem RT zaskočit, když pak Hillary Clinton a další uznávali skutečnost, že US „v informační válce prohrávají,“ a kvůli tomu teď zoufale zkoušíme očerňovat ruský vysílač.
RT bezpochyby pro-ruskou propagandu předkládá, ale také vysílá pravdu o geopolitice a o US zahraniční politice, kterou Američané v korporátních sítích mainstreamu nikdy nespatří právě proto, že tyhle sítě také šíří propagandu.
Za tím, proč RT vyrostla do něčeho tak velikého, není žádná záhada – říkat pravdu je populární – ale protože Washington zjišťuje, že jim není na tomto základě schopen konkurovat, tak je dohnán k osobním útokům a ke směšným srovnáním s ISIS v rámci zoufalých snah o to, aby pro sebe trochu srovnal hřiště.
Jak už řekl lingvista Noam Chomsky: „Představa, že by měla existovat síť dosahující k lidem, která by nepapouškovala po US propagandistickém systému, je pro US establishment netolerovatelná.“
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com, reformy.cz