Finanční krize Evropy se dopotácela do nové hrozivé fáze, když se chmurné předpovědi zjevujícího se kolapsu řecké ekonomiky s výběrovou panikou u jeho bank, která přinese nevyhnutelný konec jeho členství v euru, naplňují. Když už vůdci v Aténách přijali potřebu nových všeobecných voleb, aby se ukončil národní pat s Mezinárodním měnovým fondem, evropští vůdci by se měli připravit na možnost řeckého odchodu z jednotné měny. V Řecku proběhne nové kolo voleb, jelikož selhala dohoda o koaliční vládě, jež měla vzejít z nepřesvědčivých voleb před devíti dny.
Christine Lagarde – šéfová MMF – už varovala, že „není na nic technicky připravena“ a řekla, že musí být vynaloženo veškeré úsilí pro zajištění toho, aby jakýkoliv řecký odchod proběhl řádně. Účinek by to pravděpodobně mělo v „dost velkém binci“ s rizikem, že přeroste do obchodních a finančních trhů. „To je něco, co by bylo strašně drahé a představovalo by to ohromné riziko, je to ale součástí možností, které je nutno po technické stránce uvážit,“ řekla.
Růst napětí nadále pokračuje, Německo varovalo řecké voliče, že případný špatný výsledek ve volbách z příštího měsíce vyžene zemi z jednotné měny.
Od posledních voleb 6. května bylo vybráno už téměř 1 miliarda € (795 milionů liber).
Řecký prezident varoval, jak snad nejvíce alarmující je ohrožení řeckých bank, že jim dojdou peníze, což by představovalo „hrozbu naší národní existenci“.
Eskalující turbulence vyostřily obavy na finančních trzích s tím, že jak evropské akcie, tak i samotné euro zase padají. Na akciových trzích index Eurotoxx 600 spadl o 0,7 procenta na nejnižší hodnotu za rok; německý Dax spadl o 0,8 procenta a španělský Ibex se propadl o 1,6 procenta. V Londýně FTSE sklouzl o 0,5 procenta. Po nepřesvědčivých volbách z tohoto měsíce včera selhal pokus řeckých stran dohodnout se na nové vládě. Nové volby s největší pravděpodobností proběhnou uprostřed června a při těch bychom mohli spatřit větší zisk pro strany, jež chtějí odmítnout zbídačující opatření, která jsou podmínkou mezinárodního úsilí o vykoupení tohoto dluhy ochromeného státu.
Video v článku
Řecký prezident Karlos Papoulias varoval vůdčí představitele stran, že jejich přetrvávající neschopnost dohodnout se hrozí „osudnými důsledky“. S citací z tajného vládního dokumentu řekl, že Řekové už každodenně z bank této země vybírají 80 milionů liber. Od posledních voleb 6. května bylo vybráno už téměř 1 miliarda € (795 milionů liber).
„Existence politické nestability přivodí osudové následky. Absence vlády představuje vážné riziko finanční bezpečnosti řeckého lidu i naší národní existenci,“ řekl údajně prezident.
Paoulias řekl, že centrální banka a ministerstvo financí jej varovaly, že země je vystavena „riziku kolapsu bankovního systému, pokud výběry vkladů z bank kvůli nejistotě občanů vyvolané politickou situací budou pokračovat.“
Někteří ekonomové navrhli, že by odchod z eura mohl proběhnout řádným způsobem tak, že by se zavřely řecké banky, zatímco země by se připravila k opětovnému používání drachmy. Costas Simitis, bývalý ministerský předseda, řekl, že by to vyvolalo paniku, a varoval, že Řekové by se nahrnuli k výběrům peněz z bank. „Kdyby byly zavřené déle než tři dny, vznikl by útok na banky,“ řekl. Zpráva v německém magazínu Wirtchart Woche předpovídá bankrot Řecka a opuštění eura, což by vlády 17 zemí jednotné měny stálo 240 miliard liber a dotlačilo by to eurozónu a evropskou ekonomiku do krize, jakou od 30. let nezažila.
Nový francouzský prezident François Hollande, který dnes složil přísahu, se zúčastnil jen hodiny po své inauguraci v Berlíně rozhovorů s Angelou Merkelovou, německou kancléřkou.
Na společné tiskové konferenci Hollande trval na tom, že „se musí na stůl vyložit všechno“, aby se pomohlo růstu v Evropě. Tato dvojice se shodla, že chtějí, aby Řecko v euru zůstalo. Ovšem Hollande dodal: „Musíme Řecku dovolit, aby si samo našlo řešení.“
Na dramatičnosti tomuto dni přidává i to, že se Hollande musel původně vrátit, když jeho letadlo zasáhl po odletu z Paříže blesk.
Německý ministr financí Wolfgang Schauble vyvinul na řecké voliče další tlak, když varoval, nezajistí-li si vládu, která bude ctít podmínky vykoupení, země bude muset z eura odejít.
Avšak pokusy zformovat vládu včera zkolabovaly poté, kdy levicová strana Syriza odmítla pracovat v jakékoliv vládní unii, která bude realizovat krácení výdajů podle požadavků EU a MMF.
Alexis Tsipras, vůdce Syriza, řekl: „I když není možné dosáhnout zformování vlády, tak věříme, že úsudek lidu a jeho rozhodnutí není národní katastrofou.“
Evangelos Venizelos, vůdce socialistické strany Pasok, na Tsiprase a další strany, co jsou proti zbídačování, zaútočil za jejich „arogantní a dobrodružné počínání“.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: telegraph.co.uk
]]>