,,Trestní stíhatelností odkazů, kterou zákon přináší, by vás donutili obsah internetu okleštit,“ vysvětlil Schmidt a poukázal tak na možnou cenzuru. Zákon o on-line pirátství projednávaný ve sněmovně by kriminalizoval vkládání odkazů i samotnou základní strukturu internetu. Řekl to výkonný předseda Googlu Eric Schmidt. Kontroverzní Stop Online Piracy Act (SOPA) by podle něj potrestal všechny webové firmy, včetně vyhledávacích serverů, které poskytují linky na cizí webové stránky věnující se on-line pirátství. Schmidt konstatoval, že uplatnění zákona by v podstatě rozvrátilo internet.
Google, lídr mezi internetovými vyhledávači, byl vždy na čele odporu technologického průmyslu proti politice předsedy legislativního výboru Lamara Smithe. ,,Napíše-li kongres mizerný zákon, trpíme všichni,“ řekl Schmidt. Návrh zákona přirovnal k cenzuře internetu, jak je běžná například v Číně. Tvrzení ještě zesílil, když po svém vystoupení promlouval k novinářům ve washingtonském Ekonomickém klubu. ,,Tohle není dobrá věc. Chápu cíl, jehož se snaží SOPA a PIPA dosáhnout,“ podotkl Schmidt. Připomenul tak i senátní partnerský zákon Protect IP Act. ,,Jejich cíl je rozumný, mechanismus k němu vedoucí je však strašlivý. Nařízení by neměla postihovat zprostředkovatele, ale lidi, již se chovají protiprávně,“ navrhnul.
Schmidt rovněž kritizoval SOPA za to, že se zaměřuje na systém doménových jmen. I experti varují, že regule tak podrývá bezpečnost samotného webu. ,,SOPA v podstatě rozbourává celý systém DNS, což je chyba. Tudy cesta k řešení problému pirátství nevede,“ uvedl. Dále připustil, že není dostatečně obeznámen s alternativním zákonem o pirátství, přezdívaným OPEN Act, aby mohl poskytnout poučený názor na jeho dopad.
Tento zákon podporovaný senátorem Ronem Wydenem a předsedou dozoru sněmovny Darrellem Issou by spoléhal na klíčovou roli Mezinárodní obchodní komise (ITC). Ta by ošetřovala problematiku autorského práva na internetu, přičemž by se tlačilo na nucené zpoplatnění procesorů a zpřetrhání vazeb na -neposlušné- webové stránky. Daný přístup zastává i Schmidt.
Přívrženci SOPA, včetně filmového průmyslu a legislativní komise sněmovny, zaútočili na OPEN Act argumentací, že je na piráty měkký a vedl by k velkému nárůstu nákladů ITC. Smith v pondělí vypověděl: ,,Existují bohužel takoví kritici této legislativy, kteří neberou ochranu amerického intelektuálního vlastnictví vážně. Je tomu tak, protože mají ohromné zisky z doporučování -rošťáckých- stránek americkým spotřebitelům.“
Navrhovatel zákona, proti němuž Schmidt brojí, dodal, že Google nedávno zaplatil půl miliardy dolarů, aby odčinil svou účast na případu nelegálně prodávaných léčiv. Vyhledávač se prý podílel na propagaci výrobků cizích farmaceutických firem, jež americkým pacientům nabízely nepovolené a falešné léky. ,,V důsledku jejich činnosti mohlo být ohroženo zdraví a životy mnoha Američanů. Odpor Googlu a jemu podobných vůči navržené legislativě je vypočítavý, jelikož mají z odkazů na -rošťácké- firmy zisk,“ uzavřel téma Smith.
Gautham Nagesh
Zdroj: thehill.com