Deset dnů před ohromujícím úspěchem řecké strany proti zbídačování Syriza jsme uvedli, že Rusko dalo Řecku skromný návrh: obraťte se zády k Evropě, která vámi stejně hrozně pohrdá, a my pomůžeme vašim farmářům zrušením zákazu dovozu potravin. A nový řecký premiér Tsipras svou úvodní aktivitou v úřadě dost jasně naznačil, že Řecko by se opravdu dost agresivně od Evropy odklonit mohlo s příklonem k Rusku obecně a k Eurasijské ekonomické unii konkrétně (u čehož připomínáme článek „Skromný návrh Ruska Řecku: „Odejděte z Evropy a my zrušíme zákaz dovozu vašich potravin“).
Některé z nedávných příkladů výhledu na perspektivu na tento dramatických posun:
[quote align="center" color="#999999"]
V originálním anglickém článku jsou zde Twitterové odkazy na to, že prvním velvyslancem, kterého Tsipras v úřadě přijal, byl ruský Andrej Maslov, a první veřejná akce, kterou v úřadě navštívil, byla vzpomínková akce na střelnici, kde nacisté 1. května 1944 popravili 200 Řeků.
[/quote]
Dnes se nám dostalo dalších dokladů o tom, že Tsipras dost výrazně přesměrovává národní zájmy své země pryč od Západu a směrem … k Východu.
Zaprvé, jak referuje Reuters, premiér dnes zastavil „modré světlo speciální“ likvidační správy Řecka ve prospěch těch, co dají nejvyšší nabídku, protože mají nejblíže k nejrůznějším tiskárničkám na peníze, a v úterý zastavil privatizaci největšího řeckého přístavu, což „signalizuje záměr dodržet volební sliby i přes varovné výstřely z eurozóny a z finančních trhů.“
[quote align="center" color="#999999"]
Jedním z prvních rozhodnutí oznámených novou vládou bylo zastavení plánovaného prodeje 67 procentního podílu na Správě přístavu Pireus dohodnutého v rámci jejich mezinárodní dohody o výkupu z dluhů, kde na užším seznamu vážných nápadníků byla čínská Cosco Group a další čtyři uchazeči.
„Dohoda s Cosco bude revidována ve prospěch řeckého lidu,“ řekl Reuters náměstek ministra, co má v portfoliu lodě, Thodoris Dritsas.[/quote]
Evropa bude tím nejroztrpčenějším z nespokojených kvůli tomu, že se Řecko rozhodlo postavit svůj lid na první místo v řetězci priorit před zámořské uchazeče o řecká aktiva. Nejroztrpčenější bude zvláště proto, že ten likvidační rozprodej Řecka je součástí dohody o výkupu Řecka z dluhů, což je dohoda, o níž Trojka opakovaně konstatovala, že ji znovu projednávat nebude.
[quote align="center" color="#999999"]
Syriza před volbami oznámila, že rozprodej státních aktiv zastaví, i když to je stěžejní bod dohody o 240 miliard dolarovém výkupu z dluhů. Podíly v přístavu Thessaloniki, druhém největším v zemi spolu s železničním operátorem Trainose a operátorem železniční přepravy ROSCO jsou rovněž určeny k rozprodeji. [/quote]
A není to jen tento čin otevřené neposlušnosti, co je projevem anti-evropské agendy této nové vlády:
[quote align="center" color="#999999"]
V dalším kroku, řekl náměstek ministra, co má na starosti administrativní reformu, George Katrougkalos, že vláda zruší některá vysazení pracovníků ve veřejném sektoru z práce, čímž couvají ze zase dalších klíčových opatření výkupů z dluhů. „Tohle bude jeden z prvních zákonů, které přes ministerstvo zavedu,“ řekl televizi Mega.[/quote]
Němci nad tím nejásají: Německý centrální bankéře varoval před hrozivými problémy, pokud nová vláda této země zpochybní program pomoci, čímž ohrozí financování pro banky. „To by mělo pro řecký finanční systém osudové důsledky. Řecké banky by pak ztratily svůj přístup k penězům centrální banky,“ řekl novinám Handelsblatt člen správní rady Bundesbank Joachim Nagel.
No, možná… Pokud samozřejmě Řecko nenajde nový alternativní zdroj financování takový, jaký nebude mít nic společného s establišmentem MMF, jehož „výkupy z dluhů“ jsou pouhou kouřovou clonou k zavedení pro-Západních politik a k umožnění rychlého likvidačního rozprodeje jakékoliv „z dluhů vykupované“ společnosti.
Tedy alternativu jako např. BRIC Bank. Vzpomeňte, že „BRICS oznámily 100 miliard $ rezerv, aby obešly Fed a centrální banky rozvinutého světa.“
A ano, BRIC zrovna teď prochází svým vlastním podílem na útrapách světa v důsledku propadu cen ropy, ale vzpomeňte, že ropa bude dole jen potud, dokud bude US sektor těžby z břidlic ještě dýchat. Jakmile bude tento okrajový producent s 80 $ bodem zvratu ze hry, tak uvidíte, jak Saúdská Arábie utahuje kohouty a ropa se vzepne třeba za 100 $ a kdo ví, jestli to nebude i na 150 $ či více. Otázkou je zda saúdské rezervy zahraničních měn mohou překonat ZIRP od Fedu, který je jediným důvodem, proč ta parta neziskových a z cash flow vykrvácených US břidlicových těžařů pořád zůstává v provozu i přes WTI na 45 $, a nezapomeňte při tom na ty idiotské investory do obligací prahnoucí po každém ždibíčku výnosů.
Což přirozeně znamená, že teď se kritickými spojenci Řecka stávají Rusko s Čínou, což by mohlo být okamžitým vysvětlením logického obratu směrem k Moskvě.
Počkejte ale, to není všechno.
Jak dále hlásí Bloomberg: „Ministr zahraničí Nikos Kotzias má ve čtvrtek přijet do Bruselu, aby zde diskutoval o dodatečných sankcích na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině. Řecká vláda, aniž by se poprvé sešla, k čemuž má dojít zítra, už řekla, že nesouhlasí s prohlášením EU, v němž president Donald Tusk přednesl možnost „dalších restriktivních opatření“ vůči Rusku.“
A pointa:
[quote align="center" color="#999999"]
Kotzias v posledních měsících na Twitteru psal, že sankce proti Rusku nikdy nebyly v řeckém zájmu. Na blogu tvrdil, že nová zahraniční politika Řecka by se měla zaměřit na zastavení probíhající transformace EU na impérium vrtochů vyvolených pod panováním Německa.“ [/quote]
A když přijde na přirozený odporu vůči jakýmkoliv německým imperiálním ambicím z nedávné historie, tak z Evropy může vypadnout pouze jediná odpověď…
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com, reformy.cz