Poznámky kurzivou dodal překladatel. Teď už máme šanci si vydechnout a podívat se zpět na poslední dávku ukazatelů PMI pro Evropu, čímž se okamžitě ujasní, že zrovna duben byl pro ekonomickou aktivitu mimořádně špatný měsíc. PMI je složený ukazatel vyjadřující v podstatě očekávání nejbližší budoucnosti, jak to vidí podniky zejména na základě rozsahu objednávek pro nejbližší období. Je-li pod 50%, ekonomika v podstatě neroste.

Je-li pod 42%, tak i kdyby ekonomika zatím šlapala, je už nevyhnutelný propad do recese kvůli nízkému objemu zakázek pro blízkou budoucnost. Co je na nadcházejících číslech zvláště znepokojivého, je prudký propad těchto čísel, a to těsně po agresivních záchranných monetárních opatřeních, která se tímto ukazují být propadákem.

Projděme si několik z těch zemí a uvidíte, o čem mluvíme.

V Itálii vypadá graf PMI následovně, což už nemůže být ani odpornější. (Modrá jsou aktuální měsíční hodnoty, červená 3-měsíční klouzavý průměr.)

Mezitím úbytek pracovních míst v Itálii dosáhl nejdrsnějších hodnot za 27 měsíců a nové objednávky začaly padat dolů nejhrozivějším tempem za 3 roky.

Nebo i v Německu, což je zdaleka nejsilnější ekonomika: Výroba zažila první propad od prosince, hlavní ukazatele překračují nejnižší hodnoty za 33 měsíců a zaměstnanost se začala propadat poprvé od března 2010.

Zde je graf s hlavními ukazateli pro Německo… (BME je výroba.)

Španělské PMI: To ukazuje ten samý příběh. Ekonomika zažila zatím nejprudší zpomalení od léta 2009.

Souhrn: V podstatě víme, že celá Evropa se chystá vstoupit do ekonomického stavu s charakterem recese. Duben byl vynímečně mizerný.

Nakonec nezapomeňme na Francii. Propad nových objednávek byl pro tento měsíc nejhorší za 3 roky a hlavní ukazatele zůstávají u minima za 33 měsíců.

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: businessinsider.com

]]>