Americký kongres zcela nečekaně schválil kontroverzní zákon CISPA a navíc v jeho tvrdší podobě. Komentátoři glosovali dohodu CISPA jako horšího bratrance předchozích legislativních snad (SOPA, PIPA a evropská varianta ACTA). Uznávaná organizace Electronic Frontier Foundation například spustila akci Týden proti CISPA a speciální web, kde upozorňuje na rizika zákona, který má původně firmy chránit proti internetovým útokům. V rámci něj ale teoreticky umožňuje špehování uživatelů firmami, soukromými agenturami či vládou.
Americký Kongres nyní zákon schválil. Udělal tak zcela nečekaně: o den dříve, než byl bod původně na programu, a navíc s dodatky, které jej činí ještě nebezpečnějším. Uznávaný publicista Cory Doctorow (před pár dny byl mimochodem v Praze) to komentuje ostře:
„Kongres právě smazal čtvrtý dodatek americké ústavy o právu na ochranu svobody.“
Server TechDirt vysvětluje: „Vláda by mohla prohledávat informace, které sbírá díky CISPA, pro účely vyšetřování amerických občanů; stačí, aby prohlásili, že někdo spáchal zločin proti kybernetické bezpečnosti, a prakticky proti nim budou bezmocné veškeré nástroje na ochranu soukromí. V podstatě říká, že čtvrtý dodatek Ústavy online vůbec neplatí.“
Další dodatky měly zákon údajně naopak změkčit, ale analýza EFF ukázala, že se to nepovedlo ani trochu. Zákon nyní musí ještě schválit Senát a prezident USA.
Zdroj: vlastnihlavou.cz