První solární cyklostezka byla otevřena v Holandsku. Silnice spojuje předměstí Amsterdamu a Wormerveer a její stavba stála 3 miliony $. Zatím má jenom 70 metrů, ale místní zastupitelstvo ji chce do roku 2016 protáhnout na 100 metrů. Navíc je v plánu na silnice zavést i sluncem poháněné semafory. Lidé, co stezku používají, ji hodnotí jako velmi užitečné a „cool“ zpestření jejich dojíždění do školy a práce. Denně ji použije cca 2000 cyklistů.
Stezka je pojmenována „Sola Road“ a skládá se z řad krystalických silikonových solárních buněk, které jsou pokryty temperovaným sklem.
Jelikož stezka nemůže být nakloněna k slunci přímo, panely budou vyrábět asi o 30 % energie méně. Konstruktéři se ale snažili o co nejlepší úhel, a tak je lehce vyvažovaná proudem vody.
„Sola Road“ ale není prvním projektem, který se snaží využít silnice ke sběru energie. Solární dálnice jsou dalším takovým příkladem. Následující video bylo zveřejněno méně než před rokem a vydělalo 2,2 milionů $ do začátku.
„The Guardian“ uvedl:
[quote align="center" color="#999999"]
„Pokud byly všechny silnice v USA pokryty solárními panely, země by dokázala produkovat třikrát více energie, než současně spotřebuje, a zredukovala by skleníkové plyny o 75 %.“ [/quote]
Postavit takovou dálnici je ale o to komplikovanější, neboť je potřeba do ní zavést LED osvětlení k zajištění dopravního značení a topící systém, který by odváděl led a sníh.
Následující video (v holandštině) vám poskytne další detaily:
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zdroj: gizmodo.com