Ať už máte děti, nebo ještě ne, s nárůstem technologií přichází i dilema, jak budoucí generaci vychovávat. Otázka zní: Necháváte, popř. nechali byste si své děti hrát s iPodem/iPadem? Steve Jobs ne a tady je důvod proč. V někdejší nedělní příloze New York Times se jednou novinář Nick Bilton zeptal Steve Jobse: „Vaše děti asi iPad milují, že?“ Jobsova odpověď: „Nepoužívají ho. Dětem doma technologie spíš omezujeme.“
Obzvláště v Silicon Valley je trendem, že IT specialisté posílají své děti do netechnologických škol (jako například waldorfská škola v Los Altos), kde nenajdete počítače a výuka je prováděna klasickou psanou formou.
Chris Anderson, technologický inženýr, vysvětluje, proč ti, kdo pracují s technologiemi, k nim své děti nepouštějí.
„Moje děti mě obviňují z fašismu a stěžují si, že žádný z jejich kamarádů nemá takové podmínky jako oni… To proto, že jsem viděl nebezpečí, které v sobě technologie skýtají. Stalo se to mě a nechci, aby se to stalo i mým dětem.“
Pokud u svých dětí vzbudíte závislost na iPhonu již v nízkém věku, připravíte je tak o možnost rozvinout svou představivost a kreativitu.
Generace 90. let je tou poslední, která si ještě hrála venku na zahradě a nepoužívala smartphony ani notebooky. Je poslední, kdo se učil a socializoval skrze knížky a lidský kontakt než pomocí googlu a sociálních sítí.
Takže máme se bát, že naše děti připravíme o potěšení z nového telefonu, anebo o zdravější, nezávislý vývoj? Myslím, že Steve Jobs měl to největší právo tuto situaci posoudit.
Tudíž příště, až se zamyslíte, jak vychovávat své děti, ještě jednou zvažte, zda jim skutečně chcete bránit v přirozeném vývoji a hraní si venku v přírodě; možná vás teď budou nesnášet, ale později vám poděkují. Vsadím se, že to samé jste udělali i vy vašim rodičům.
Zdroj: nextshark.com