Francouzští zdravotníci potvrdili 50 případů nákazy bakterií E.coli v souvislosti s jedním druhem mražené pizzy Nestlé – Buitoni. (Foto: Flickr)

Podle francouzské agentury Santé publique France 48 z těchto infekcí způsobila E.coli O26 a dvě E.coli O103.

Dalších 25 případů infekcí hemolyticko-uremickým syndromem (HUS) a E.coli produkující Shiga toxin (STEC) se stále vyšetřuje. HUS je typ selhání ledvin spojený s infekcemi E.coli, který může mít za následek celoživotní vážné zdravotní problémy a smrt.

Pizzy značky Buitoni Fraîch’Up prodávané od června 2021 byly staženy a staženy z prodeje v polovině března poté, co byla společnost Nestlé varována před možnou přítomností bakterie E.coli O26 v těstě použitém k jejich výrobě.

Z 50 pacientů je 48 dětí a dva dospělí. Onemocněli v období od 18. ledna do 14. března. Dva dospělí jsou starší 90 let, přičemž u jednoho z nich se rozvinul HUS.

Nemocné děti jsou ve věku od 1 do 17 let s mediánem 7 let. 20 z nich jsou ženy a 28 jsou muži. Dva mladiství zemřeli, ale není známo, zda jedli pizzu, a jejich úmrtí se vyšetřuje.

Jedenáct pacientů žije v Hauts-de-France, osm v Nouvelle Aquitaine, sedm v Pays de la Loire, šest v Bretagne a Ile-de-France, tři v Auvergne-Rhône-Alpes, po dvou v Bourgogne Franche-Comté, Grand Est, Occitanie a Provence-Alpes-Côte d’Azur a jeden v Centre Val-de-Loire.

Společnost Buitoni pozastavila výrobu a uvedla, že ji neobnoví, dokud nebude zjištěna příčina kontaminace, aby mohla být přijata nezbytná nápravná opatření.

Francouzská média informovala, že místní úřady zablokovaly výrobu pizzy v továrně v Caudry od začátku dubna na základě zjištění dvou inspekcí. Úřady rovněž zahájily vyšetřování incidentu.

Francouzský úřad Santé publique, Generální ředitelství pro potraviny (DGAL), Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebu a potírání podvodů (DGCCRF) a Generální ředitelství pro zdraví pokračují v epidemiologických a mikrobiologických pracích a v práci na dohledatelnosti.

Spotřebitelům, kteří si zakoupili mražené pizzy Fraîch’Up, bylo doporučeno, aby je nekonzumovali a vyhodili. Datum spotřeby se pohybuje od 1. června 2022 do 31. března 2023. Distribuce zahrnuje nejméně 20 zemí, především v Africe, ale také Slovinsko, Belgii a Lucembursko.

Zdroj: foodsafetynews.com