Aktualizace (1840 SEČ): FT přináší další podrobnosti o postupu Bílého domu v souvislosti s cestou Pelosiové, kterou nyní pozorně sleduje celý svět… (Foto: Twitter / ilustrační)
Pelosiová do svého oficiálního itineráře – který zahrnuje Japonsko, Jižní Koreu a Malajsii – nezařadila Tchaj-wan z bezpečnostních důvodů, ale Financial Times jako první informovaly, že bude první předsedkyní parlamentu, která navštíví Tchaj-wan po 25 letech.
… Prezident Joe Biden vyslal vysoké úředníky, včetně poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, aby Pelosiovou seznámili s riziky, ale lidé obeznámení se situací uvedli, že se rozhodla na přelomovou cestu přejít.
Pokud jde o napjaté a nyní rychle se zhoršující vztahy s Čínou, Newsquawk dříve v pondělí přinesl následující podrobnosti v poznámce o čtvrtečním telefonátu Bidena a Xi:
Vysoce postavený úředník v Pekingu uvedl, že atmosféra telefonického rozhovoru mezi Bidenem a Xi byla minulý týden nejhorší z pěti rozhovorů mezi vedoucími představiteli a prezident Xi prý ukázal nejtvrdší postoj, jaký kdy projevil vůči jakémukoli světovému lídrovi, přičemž nejdůležitějším tématem rozhovoru byly vztahy mezi Čínou a USA, zejména „tchajwanská otázka“.
Pokud je skutečně přesné, že Si byl v rozhovoru s Bidenem „tvrdý“ a vyjádřil „červené linie“ Pekingu přímo americkému prezidentovi, je to jistě recept na něco velkého ve smyslu zásadní čínské reakce (samozřejmě… v jaké podobě – diplomatické nebo vojenské – nikdo neví), pokud se Pelosiová tento týden objeví v Tchaj-peji.
V souvislosti s obavami, že pokud přistane s doprovodem stíhaček navádějících její vojenské dopravní letadlo – což se podle všeobecných zpráv má stát v úterý večer -, nemohlo by to vyvolat nic jiného než přestřelku s Čínou.
A řada vojenských analytických publikací nyní zkoumá různé možné „nejhorší scénáře“. Jeden z nezávislých analytiků a pozorovatelů čínsko-tchajwanské situace předložil celou škálu hypotetických, i když realistických scénářů zahrnujících různé potenciální úrovně čínské agrese proti samosprávnému ostrovu Tchaj-wan.
Níže uvádíme výňatek z výstižného příspěvku s názvem Rudá válečná mračna se stahují nad Tchaj-wan, jehož autorem je západní badatel působící na Tchaj-wanu…
Scénář 1: Minimalistický přístup. PLA obsadí ostrovy Ťin-men nebo Matsu, stejně jako tchajwanské ostrovy v Jihočínském moři a možná i ostrovy Penghu. Rovněž prohlásí část nebo celou Tchajwanskou úžinu za zónu „zákazu vstupu“ pro zahraniční vojenskou lodní dopravu. To by bylo pro PLA pravděpodobně poměrně snadné a Tchaj-wan by se pravděpodobně nechtěl příliš angažovat v námořní akci proti obrovskému námořnictvu PLA (PLAN), pokud by se přímo nepřiblížilo k hlavnímu ostrovu.
Scénář 2: Hybridní válka. Nějaký druh částečné námořní a letecké blokády Tchaj-wanu, jejímž cílem je narušit ekonomiku, v kombinaci se zesíleným obtěžováním, jako jsou přímé přelety nad územím Tchaj-wanu letouny letectva PLAAF (PLAAF) nebo vpády čínských námořních milicí chráněných válečnými loděmi PLAN do námořního prostoru Tchaj-wanu. To by mohlo být doprovázeno kybernetickými útoky, jejichž cílem by bylo na několik dní vyřadit z provozu internet a další infrastrukturu. Tchaj-wan by neměl jinou možnost, než zaujmout tvrdý obranný postoj, což by vedlo ke skutečným střetům mezi tchajwanskými a čínskými silami, které by představovaly vážné riziko eskalace.
Scénář 3: Vážný útok, ale žádná invaze. Zahrnoval by pouze vzdušnou a námořní válku, bez pozemních jednotek. Úplná letecká a námořní blokáda, vleklý soubor námořních a vzdušných bojů, jejichž cílem je degradovat tchajwanskou armádu, v kombinaci s útoky balistickými raketami na vojenské cíle. Agresivní kybernetické útoky, které vypnou internet a na několik dní či týdnů odstaví kritickou infrastrukturu. Po získání vzdušné a námořní převahy by Čína mohla libovolně vybírat cíle a zvyšovat hrozbu, dokud by se vláda nezhroutila.
Scénář 4: Úplná invaze – pořádná invaze. Úplná letecká a námořní blokáda, masivní útoky balistickými raketami na vojenské cíle, masivní kybernetické útoky, které ochromí prakticky veškerou vojenskou, vládní a civilní komunikaci a odstaví kritickou infrastrukturu. Agresivní námořní a vzdušné boje s cílem oslabit tchajwanské síly a dosáhnout převahy v bojovém prostoru, následované trvalými leteckými útoky stíhaček a bombardérů na vojenské cíle. Úder speciálních jednotek na Tchaj-pej s cílem zmocnit se klíčových vedoucích pracovníků. Dobře koordinované vnitřní zrady a sabotážní akce gangsterů, nastrčených agentů ČKS a dalších skupin sympatizujících s Čínou – tzv. 5. kolony. Obojživelný útok s blízkou leteckou podporou stíhaček, vrtulníků a bojových dronů na jednom nebo více místech na Tchaj-wanu a velmi pravděpodobně i snaha zmocnit se některého z velkých přístavů, jako je Keelung, přístav Tchaj-pej, Tchaj-čung nebo Kao-siung. Pak by se na ostrov začaly valit statisíce vojáků, dokud by nebyl obsazen. Takový by byl každopádně plán. Úspěch PLA v takové snaze je velmi nejasný. Mohli by však napáchat spoustu škod, kdyby se o to pokusili. A ano, mohli by skutečně uspět, alespoň částečně, například při obsazení a udržení oblasti kolem Tchaj-peje.
Scénář 5: Nejhorší scénář (kromě jaderného). Úplná letecká a námořní blokáda, masivní útoky balistickými raketami na vojenské cíle, masivní kybernetický útok, agresivní námořní a letecké útoky s cílem oslabit tchajwanské síly a dosáhnout převahy na bojišti, následované leteckými útoky stíhaček a bombardérů na vojenské cíle a plošným bombardováním civilních cílů. Dochází k masivním ztrátám a Tchaj-wan je rozdrcen hrubou silou, vzdává se a poté do země vstupují okupanti a obsazují ji.
Zdroj: zerohedge.com