Před třemi měsíci se CEO Totalu Christophe de Margerie odvážil pronést frázi nesoucí se petrodolarovým světem: „Neexistuje žádný důvod platit za ropu v dolarech,“ jak jsme tu psali. Dnes RT referuje o zprávě, že byl zabit ve služebním tryskáči na moskevském letišti Vnukovo poté, co jeho letadlo při vzletu narazilo do sněžného pluhu. Letiště vydalo prohlášení potvrzující, že „bylo zahájeno kriminální vyšetřování, nedošlo-li k porušení bezpečnostních předpisů,“ s dodatkem, že spolu 3 trojčlennou posádkou letadla byl zabit i řidič toho sněžného pluhu.
De Margerie, 63, k Totalu nastoupil po absolvování École Supérieure de Commerce v Paříži. Sloužil na různých pozicích ve finančním oddělení a v divizi Průzkumu a produkce. V roce 1995 se stal presidentem Totalu pro Střední východ, než v květnu 1999 nastoupil do Výkonného výboru Totalu jako president Výzkumu a produkce. V květnu 2006 byl jmenován členem správní rady. 21. května 2010 byl jmenován předsedou a generálním výkonným ředitelem Totalu.
Jak hlásí RT:
[quote align="center" color="#999999"]
Podle předběžných zjištění tento lehký letoun při vzletu narazil do stroje na odklízení sněhu, řekl RIA zdroj z tohoto letiště v hlavním městě.
Tento letoun ještě ve vzduchu vyslal nouzový signál a ohlásil požár motoru a poškození trupu, hlásí LifeNews. Po dopadu na ranveji letoun pohltily plameny a všichni na palubě byli údajně zabiti.
Ač podle předběžných zpráv při této tragédii zemřeli čtyři lidé, oficiální činitelé teď hlásí, že na místě havárie bylo nalezeno pět těl, jedním z nich by údajně měl být řidič vozidla pro odklízení sněhu.
Po nehodě letiště Vnukovo dočasně suspendovalo všechny lety.
„Po havárii tohoto lehkého letounu bylo na letišti Vnukovo v hlavním městě zahájeno kriminální vyšetřování porušení bezpečnostních předpisů,“ řekla RIA dopravní úřednice Taťjana Morozova.
Na místě havárie pracuje skupina vyšetřovatelů, dodala Morozova. Kromě lidí, kteří byli na palubě letounu, řekla, byl zabit i řidič sněžného pluhu.
Trosky letounu byly podle záchranných služeb roztroušeny až 200 metrů od místa havárie. Motor našli asi 50 metrů od místa dopadu, přičemž podvozek byl odtržen a našli ho skoro 200 metrů od hlavní hromady trosek.
* * * [/quote]
Takhle dopadl letoun, na jehož palubě se nacházel…
* * *
Samozřejmě, že by to mohla být i zoufale smutná nehoda…, i přes ty zvláštní shody okolností v poslední době…
Christophere de Margerie, CEO Totalu (13. největšího producenta ropy a 2. největšího v Evropě) věří, že: „Neexistuje žádný důvod platit za ropu v dolarech.“ Z jeho komentářů jasně vyplývá i to, že jsme za zenitem petrodolaru (Peak Petrodollar).
Jak hlásí Reuters:
[quote align="center" color="#999999"]
Vrchní výkonný ředitel ropného kolosu Total v sobotu řekl, že v mezinárodním obchodování by mělo hrát větší roli euro, ač to zatím ještě není možné bez amerického dolaru.
Christophe de Margerie odpovídal na otázky týkající se apelů francouzských politiků, které přišly po USA pokutě pro BNP, že na úrovni EU by se měly hledat cesty k vyššímu využívání eura v mezinárodním obchodě….
„Neexistuje žádný důvod platit za ropu v dolarech,“ řekl. Řekl, že skutečnost, že ceny ropy jsou kotovány v dolarech za barel, neznamená, že platby se musí opravdu vypořádávat v této měně.
Takže i hlavní poživatelé výhod ze status quo zřejmě vidí v dohledu konec Petrodolaru. [/quote]
* * *
Navíc i přes Západem uvalené sankce na Rusko, které zakazují Západní financování a transfery technologií do některých ruských projektů, tak Total nadále pokračuje s prosazování projektu zemního plynu Jamal ve společném podniku s ruským Novatek a čínským CNPC.
„Můžeme v Evropě žít bez ruského plynu? Odpovědí je ne. Existuje nějaký důvod bez něj žít? Myslím – a to neobhajuji zájmy Totalu v Rusku – že ne,“ řekl v létě Reuters šéf Totalu.
* * *
A samozřejmě se to muselo odehrát v Rusku!
Poznámka překladatele:
Osobně zrovna tohle nesu dost nelibě. Total je jeden z nejnebezpečnějších rebelů proti současnému status quo. Ač jde o giganta v kartely silně ovládaném odvětví, je jedním z hlavních rebelů proti současnému systému kartelového škrcení investic a investičních zábran v energetice. Prosazoval rozvoj investic v elektroenergetice chemickými společnostmi, které by zrušily vyděračské monopoly dosavadních elektroenergetických kartelů a zajistily světu nový příliv levné energie, a tedy zákonitě hospodářský růst a vzepětí investic do veškerého průmyslu. Protože proti zabránění investic do energetiky a proti narušení energetických kartelů jsou vymyšleny takové zábrany jako omezování „uhlíkových emisí“, tak chtěl rozběhnout pohřbívání CO2 extrahovaného ze spalin v podzemních úložištích, protože cena elektřiny vyráběné v elektrárenských technologických skansenech, kde stroje jsou starší než obsluhy, je tak předražená a renty z ní tak nehorázné, že by se vyplatily investice do moderních elektráren i s tou technologií pohřbívání. Tím by mohl být svět zaplaven levnou energií z nových investic a ukončila by se energetickou koulí na noze způsobená hospodářská krize. Total v posledních letech představoval jednoho z „povstalců“ z řad průmyslníků proti nadvládě finančníků a za investiční svobodu v energetice a v dalších feudalizovaných průmyslech.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zdroj: zerohedge.com, reformy.cz