„Dva až tři roky stačí nejen, aby se spustilo vyrovnávání v rublech, nýbrž i na dokončení těchto mechanismů,“ říká Andrej Kostin, šéf druhé největší ruské banky VTB s poznámkou, že možnost, že USA a EU by rozšířily sankce vyloučením Ruska ze systému globálního transferu peněz SWIFT, by byla bodem, „za kterým už není návratu,“ a jakýkoliv další dialog by to znemožnilo. Avšak, jak náměstek ministerského předsedy Dimitrij Rogozin v tomto interview vysvětluje, tak ruský vojenský a průmyslový komplex reaguje na rostoucí hrozbu Ameriky. Rusko neodpovídá žádným povídáním o jaderném tlačítku (přinejmenším prozatím); ale na takovouto možnost se připravuje:
„Vytváříme flotilu jaderných ponorek… schopnou dosáhnout do kterékoliv země na kterémkoliv kontinentu, pokud by se USA náhle staly agresorem a naše nejvyšší národní zájmy by byly ohrožená,“ s dodatkem, že Obamův puč přivodil „naprostý úpadek ukrajinského státu.“
Jak hlásí RT, dva až tři roky by poskytly Rusku dostatek času, aby přešlo na mezinárodní vyrovnávání v rublech, řekl Andrej Kostin, šéf druhé největší ruské banky VTB…
[quote align="center" color="#999999"]
Média referovala o možnosti, že by USA a EU rozšířily sankce vyloučením Ruska ze systému globálního transferu peněz SWIFT.
Kostin řekl, že tento krok by se stal „bodem, za nímž už není návratu,“ a že kdyby byl SWIFT odříznutý, tak by už další dialog nebyl možný.
„Podíváte-li se na zkušenosti s Íránem, tak k odříznutí od SWIFTu dochází jen, když jsou všechny vztahy, politické, ekonomické, kulturní i diplomatické, rozbité,“ řekl šéf VTB.
„Nechápu, jak by třeba Západní banky mohly zablokovat SWIFT, a pak očekávat spolupráci v boji proti terorismu a na jaderném odzbrojování.“Avšak náhrada za SWIFT by v Rusku nebyla těžká, řekl Kostin.
„My máme podobný systém v Ruské centrální bance a v ostatních. Centrální banka už ten systém otestovala, a v kterémkoliv okamžiku se na něj můžeme přepnout.“[/quote]
Ale aniž by byl konkrétní, tak ruský ministerský předseda Dimitrij Rogozin v tomto rozsáhlém interview vysvětluje ruské vojenské a průmyslové plány… (přes Erica Zuesse)
Floridský blogger o Rusku „Vinyard of the Saker“ vystavil 29. září anglický překlad z ruské televize.
Místopředseda vlády Dimitrij Rogozin, který má na starosti ruské vojenské portfolio, promlouval 22. září na Rossiya TV k národní veřejnosti a vysvětloval, jak jeho země reaguje na hrozbu, že Amerika bude mít v úmyslu umístit své jaderné střely na ruských hranicích na Ukrajině (dost jako to v roce 1962 udělal SSSR Americe na Kubě při Kubánské raketové krizi). Rusko nebude reagovat žádnými řečmi o jaderném tlačítku; přinejmenším zatím. Prozatím je dost času, abychom se něčemu až tak naléhavému vyhnuli. Ale na takovouto eventualitu se připravuje. (8:50) „Vytváříme flotilu jaderných ponorek… schopných dosáhnout do kterékoliv země na kterémkoliv kontinentu, kdyby se náhle stala agresorem, a naše nejvyšší národní zájmy se dostaly do ohrožení.“
Obama jasně tímto směrem vykročil s jeho ukrajinským pučem v únoru 2014, který instaloval k US spojeneckou ukrajinskou vládu místo bývalé (a demokraticky zvolené) ukrajinské vlády spojenecké s Ruskem; a Rusko bere Obamovu hrozbu vážně; takže Rusko teď rychle modernizuje svůj jaderný i jiný arzenál a nabízí technologicky pokročilým vojenským konstruktérům celého světa extrémně výhodné podmínky, aby se stali ruskými občany.
Rogozin rovněž říká, že (9:23) „až dosud jsme modernizovali téměř celou flotilu strategických bombardérů.“
Všechny ty vojenské součásti a výrobky, které se před tím vyráběly na Ukrajině, už přešly do ruských továren. Teď (10:48) už „se všechno vyrábí v Rusku.“ Říká, že mnozí vrcholní ukrajinští vojenští konstruktéři už přesídlili do Ruska, a že většina ostatních zoufale z Ukrajiny prchá.
Uvádí (12:31): „Tohle je pro Ukrajinu konec. To je naprostý úpadek ukrajinského státu jako průmyslové země. Na Západě nikdo nechce jejich produkty, protože jsou zastaralé, a oni (na Západě) mají své vlastní výrobce. To, co teď Ukrajinci zrovna teď dělají, je sebevražda. … To říkám s velkou lítostí. Řeknu vám jednu věc: pořád jsme do konce loňského roku (před Obamovým pučem) doufali, že tu situaci půjde napravit (k čemuž ale nedošlo).“
Říká (14:21): „21. února, když byl zinscenován puč, jsem měl letět v zastoupení presidenta (Putina) do Kyjeva. Ale na vjezdu na letiště jsem zastavil auto, protože už bylo jasné, že s Ukrajinou jako s výrobní ekonomikou je konec.
Ve výrobě vidí základnu pro zdravou ekonomiku. (14:48) „Dnes už pro ně (Ukrajince) zbývá jediná volba, pustit se do maloobchodu. Myslím si ale, že mají ještě jinou volbu: přesídlit do Ruska.“ Takže: Putin usiluje o vybudování ruské ekonomiky na bázi zpracovatelského průmyslu, možná podobně, jako to udělala Čína.
Rogozin opakovaně zve konstruktéry zbraní z celého světa, aby přesídlili do Ruska. Možná, že Putin si jako inspiraci vezme to, co se stalo v americké ekonomice poté, co naše země ve 40. letech za presidenta Roosvelta (FDR), který reagoval na hrozbu fašismu pomocí rozsáhlé podpory vojenského výzkumu a vývoje spolu se zpracovatelským průmyslem. Možná Putin doufá, že z Ruska se stane nová Amerika, a možná se Putin stane novým FDR.
Dotazující odpovídá (15:52): „Jaký divný příběh se nám tu rozvíjí.“ A Rogozin pokračuje: „Odteďka budeme shromažďovat nejlepší experty ze světa.“ Takže je to ono (k čemu také došlo za FDR, a co pokračovalo za Trumana), a to je i jejich záměrem.
Jako kdyby měl v úmyslu absolutně vyjasnit své stanovisko, pokračuje: „Američané mívali ve zvyku ‚vysát‘ nejlepší mozky z celého světa, … a my teď děláme reprízu tohoto procesu.“
Když diskutoval o Francii, která se podvolila Obamovi a zastavila výrobu francouzských letadlových lodí Mistral pro Ruské námořnictvo, tak řekl (20:45): „My jsme zaplatili peníze, což znamená, že ty oni musí vrátit i s penále. A … Francie neztratí jen peníze, ale i reputaci spolehlivého dodavatele.“
Pak počínaje 22:32 uvádí, že když poprvé vstoupil do vlády (což bylo někdy kolem doby, kdy se Putin poprvé stal presidentem), tak si všiml, že „jednotlivé naše podniky dávaly přednost nákupům mikroelektroniky na Západě,“ a že bude zapotřebí, aby „v Rusku zahájili výrobu všeho nezbytného.“ Řekl: „Už jsme vydali nezbytné pokyny,“ aby se dělalo právě tohle. Obamovy akce na Ukrajině zjevně Rusko podnítily, aby se do toho pustilo. A opět, je to stejné jako s Amerikou během WWII.
Okamžitě pokračuje dodatkem: „Avšak to, co nemůžeme udělat nebo na to nemáme čas, je dosáhnout toho i v dalších zemích, které jsou našimi obchodními partnery,“ hlavně v „BRICS“ čili v rychle se industrializujících zemích, s nimiž Putin buduje obchodní blok.
Diskuse pokračuje tím, zda je budování ruské základny zpracovatelského průmyslu na základě výroby zbraní zdravý nápad, a Rogozin říká (24:34), že mezi Putinovými poradci, „s tou diskusí zkoušíme nevycházet na veřejnost, ale uvnitř to všechno vře.“
Říká, že ruské vysoké úrokové sazby jsou pro rozvíjející se výrobce velký problém. Učinil ohromující přiznání (24:53): „Američané jsou v daleko výhodnější pozici, žádné sankce, nikdo jim nezabrání, aby to u nich fungovalo; tamní bankovní politika (Federálních rezerv) podporuje totiž průmysl. My nic takového nemáme. Nebudeme teď diskutovat důvody proč, jsou to ale fakta. Proto teď vláda činí rozhodnutí jak podnikům ve vojensko-průmyslovém komplexu kompenzovat vysoké úrokové sazby.“ Ruský vládní dluh tedy nejspíš poroste.
Putin se však rozhodl „pro rozvojový program i pro program rozběhnutí transferu technologií z obranného sektoru do civilního“ zpracovatelského průmyslu, aby mu snížil dodatečnou ekonomickou zátěž. Zjevně tedy skutečné těžkosti dopadnout na ruské spotřebitele. Ale pak, až se sektor vojenské výroby rozběhne na plné obrátky, tak „by mohli být připraveni produkovat podobné high-tech i v civilním průmyslu,“ včetně „metalurgie, elektroniky, kompozitních materiálů, a mnohých dalších.“
Zadruhé (27:06): „Dnes mají ruští výrobci obranné kontrakty, zítra jich ale mohou mít méně. Potřebují záchrannou síť – dodávky pro civilní trh.“ To je ale zase do velké míry v linii s FDR a s Harrym S. Trumanem.
Tak možná teď Rusko čerpá poučení z lekce, kterou Amerika už zapomněla. Možná, že je Obamova Amerika stejnou pobídkou pro Rusko – jako byli Hitler, Todžo a Mussolini pobídkami pro Ameriku v dobách, na které Amerika evidentně opravdu zapomněla, teď v časech tak zlověstných, že jsme se my stali tou druhou stranou.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zdroj: zerohedge.com, reformy.cz