Letos v létě se na stránky novin nedostaly zdaleka všechny zprávy, které jsou s to vážně ovlivnit světovou geopolitickou situaci, míní francouzský server Slate.fr. Navrhl vlastní pětku významných událostí. [quote align="center" color="#999999"] Pád cen ropy
Ceny ropy poklesly letos v létě na nejnižší bod za celý rok. K pádu došlo během války na Blízkém Východě a na Ukrajině a zavedení sankcí proti Rusku, tedy v době, kdy měly ceny ropy naopak stoupnout.
Znamená to, že energetická revoluce v USA již začala ovlivňovat světovou dynamiku. USA předstihly Saúdskou Arábii a Rusko a staly se největším výrobcem ropy na světě. Zároveň je světová ekonomika oslabená, není s to zajistit stejnou poptávku po nosičích energie, jak tomu bylo do roku 2008.
Letos v létě jsme se stali svědky vzniku nového energetického řádu.
Nejsilnější sucho v Americe
Během tří posledních let nemají na západě USA, v Mexiku a Centrální Americe dostatečné množství srážek. V létě zavládlo sucho na 60% území Kalifornie. Přijde to stát na 2,2 miliardy dolarů, o čemž svědčí průzkum Kalifornské univerzity.
Pád evropské ekonomiky
Ekonomický vzestup v Evropě, dosažený s obrovskými potížemi, je téměř zmařen. V prvním pololetí zůstala hospodářská činnost ve Francii na stejné úrovni, kdežto v Německu a Itálii začala klesat.
Evropská Centrální banka hodlá aktivně stimulovat ekonomiku eurozóny. Jenže moc toho sama nesvede. Chce to strukturální reformy a změnu daňové politiky. Hodně se o tom mluví, ale dosud nebylo nic uděláno.
Nad Evropou znovu vznikla hrozba defaultu.
Vzlet Federiky Mogerini
V listopadu má Federika Mogeriniová vystřídat Catherine Ashtonovou na postu vysoké komisařky EU pro zahraničí a bezpečnost. V této funkci má paní Mogeriniová, která pouhé půl roku pracovala jako italská ministryně zahraničí, jednat o nebezpečných situacích v různých zemích a regionech: Rusku, Ukrajině, Íránu, Severní Africe, Blízkém Východě.
V ětšina expertů se domnívá, že zvolení Federiky Mogeriniové svědčí o absenci v Evropě zájmu o mezinárodní zahraniční politiku. Autorita paní Mogeriniové zjevně nestačí na to, aby zabránila každému z ministrů zahraničí dát na první místo zájmy jeho vlastní země.
Letecká katastrofa, která může změnit budoucnost Brazílie
Uchazeč o post prezidenta Brazílie Eduardo Campos zahynul 13. srpna, kdy jeho letadlo havarovalo během přistání v státě Sao Paolo.
Do této chvíle bylo vítězství nynější prezidentky Dilmy Rousseffové v říjnových volbách prakticky předurčené, což by umožnilo elitě, vládnoucí v zemi od roku 2003, aby zůstala u moci 4 další roky.
Avšak místo Rousseffové v žebříčku popularity značně pokleslo, kdy místo Campose obsadila jeho kandidátka na post viceprezidenta Marina Silva. Ta má moc šancí, aby porazila Rousseffovou. Stane-li se to, může se v Brazílii hodně toho změnit.
[/quote]
Zdroj: czech.ruvr.ru