Zatímco se svět druhé poloviny roku 2014 kymácí do globálního konfliktu, povaha jejich online dokumentace je velice důležitá a Wikimedia Foundation tedy nese velkou zodpovědnost. Satirik Nimrod Kamer otestoval jejich personál a o výsledky se podělil s Russia Today. Kamer podal zprávu pro RT z Wikimanie, pravidelného festivalu Wikipedie, kde vyšetřuje uzamčené stránky, hlásí „článkový vandalismus“ a také například klade otázky zakladatelům Wikipedie s pomocí vlastních úprav stránek, aby ukázal klamnou povahu této on-line encyklopedie.
Tu a tam se stránky uzamykají z důvodu nepřiměřené (extrémní, výstřední) editace, což se týká témat jako jsou Izrael/Gaza, MH370 a také virus Ebola.
„Stránky jako tyto jsou dočasně uzamčeny, když se objeví extrémní vandalismus nebo argument příliš emotivní či příliš osobní,“ řekl RT Jimmy Wales, spoluzakladatel Wikipedie.
Říkají, že mohou uzamknout jakoukoliv stránku, ale na každé kontroverzní stránce se objevuje jiný troll, závisle na příběhu.
Softwarový inženýr Amir E. Aharoni vkládá před užíváním Wikipedie jakožto zdroje informací do popředí hlavně neutralitu a nezávislost.
„Toto nejsou noviny, ani propagandistické stránky, je to encyklopedie – ta by měla být tak neutrální, jak jen to jde.“
Varoval před jejím používáním jako zdroje. Prohlásil: „ Nevěřte Wikipediii! Pokud vidíte citace, vyhledejte si citace… dělejte si vlastní rozhodnutí a vaše vlastní závěry. “
Kamer reportoval své vlastní editace – jak úpravy překlepů, tak obsahu – a překvapivě tím designera potěšil. „Chtěl bych vybudovat něco, co by automaticky vkládalo chyby do systému,“ řekl Brandon Harris. „ Jen proto, že editovat překlep je ta nejlehčí a nejméně kontroverzní věc, jakou může nový editor dělat.“
Sám Kamer není vandalismu na Wikipedii žádným cizincem: V roce 2012 sám čelil uzamčení po boji s Wikimedia Foundation. Ti smazali jeho stránku poté, co pronásledoval řadu celebrit a říkal jim, že změnil jejich stránky na Wikipedii a nabídl jim změnu do původního stavu za určitý poplatek. Tyto akce popsal jako satiru.
Udržel si svou kritiku k lidem, kteří jsou placení celebritami, aby upravovali jejich stránky na Wikipedii tak, aby k nim byly příznivější: „Abych názorně ukázal, jak snadné je si vydělat peníze, šel jsem za Kanye Westem a dalšími celebritami a řekl jsem jim, že jsem pozměnil jejich stránky na Wikipedii a požádal je o peníze za zpětnou nápravu.“ Kamer dodal, jak dobře se mu to dařilo a že se jedná o reálnou možnost, jak si vydělávat.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Zdroj: rt.com