President Obama ve snaze zabránit genocidě vydal americkým vojskům zmocnění k akcím v Iráku na „ochranu Američanů“: OBAMA ŘÍKÁ, ŽE AUTORIZOVAL CÍLENÉ NÁLETY V IRÁKU OBAMA ŘÍKÁ, ŽE AUTORIZOVAL SHAZOVÁNÍ HUMANITÁRNÍ POMOCI UPRCHLÍKŮM Globální trhy kapitálových podílů a výnosy z pokladničních poukázek vrávorají. President Obama to uzavírá: „Dnes přijde Amerika Iráku na pomoc“… Už zase!
Začala i humanitární pomoc.
A rozhodnutí plně podporují vyznavači válek.
Futures na kapitálové podíly vrávorají…
Zlato letí nahoru…
A Brent a WTI na ropu vyskočily nahoru…
Futures na VIX jsou o 1 nahoře s volatilitou 17,7
Celý projev:
Jak hlásí Mediate:
[quote align="center" color="#999999"]
„Lidé hladoví a děti umírají žízní,“ řekl Obama s dodatkem, že ISIS mají v úmyslu proti izolovaným Iráčanům páchat genocidu. „Jak jsem říkal před tím, Spojené státy nemohou a neměly by intervenovat pokaždé, když je někde ve světě krize,“ řekl president. „Tak mi dovolte objasnit, proč teď musíme jednat. Nad tím, jak nevinní lidé čelí násilnostem v děsivém měřítku,“ řekl Obama, „nemůže Amerika zavírat oči.“
„Kandidoval jsem na tento úřad zčásti proto, aby skončil válku v Iráku, a uvítal naše vojska doma, a to jsem také udělal,“ řekl Obama. „Jako úřadující velitel nedovolím, aby byly Spojené státy vtaženy do bojů v další irácké válce. Takže, i když podporujeme Iráčany, když podstupují boj s těmito teroristy, tak se americké bojové jednotky do iráckých bojů nebudou vracet, protože pro širší krizi v Iráku neexistuje nějaké americké vojenské řešení.“[/quote]
President to zakončil zvěstováním „vůdcovství“ Spojených států ve světě a zdůrazněním, že „Amerika má ve svém arzenálu ještě i jiné nástroje než jen naše vojska.“ Řekl: „Může být vůdci i silou své diplomacie, své ekonomiky a svých ideálů.“
„Když jsou ale v ohrožení životy amerických občanů, tak přistoupíme k akci. Taková je má odpovědnost jako úřadujícího velitele,“ pokračoval Obama. „A když mnoho tisíc nevinných civilistů čelí nebezpečí, že budou vyhlazeni a my máme schopnost něco s tím udělat, tak přistoupíme k akcím. Taková je naše odpovědnost, jako Američanů.“
Zde je to, co kontroluje ISIS…
Jeho další komentáře:
- OBAMA ŘÍKÁ, ŽE VOJENSKÁ AKCE BY CHRÁNILA AMERIČANY
- OBAMA ŘÍKÁ, ŽE AUTORIZOVAL POSTUP NA ERBIL
- OBAMA ŘÍKÁ, ŽE AMERICKÉ AKCE JSOU K PREVENCI AKTŮ GENOCIDY
Dodává:
- „Nedovolím, aby Spojené státy byly zavlečeny do bojů v další irácké válce,“ řekl.
A uzavřel to:
- OBAMA ŘÍKÁ, ŽE ‘AMERIKA DNES PŘICHÁZÍ IRÁKU NA POMOC
Opět…
Výnosy u 10 letých dluhopisů jsou na 2,37% – a vypadá to, že s oznámením tiskové konference přichází nakupování bezpečných útočišť…
* * *
To by tedy mělo udělat zázraky s mírou schvalování jeho politiky…
* * *
Pár myšlenek z National Journal o tom, proč tak jedná:
(Poznámka pro české čtenáře: Nečtěte tuto ukázku pravé a nefalšované americké propagandy bez notné dávky smyslu pro velmi černý humor.)
[quote align="center" color="#999999"]
Když budou hladem a vystaveny živlům umírat ženy a děti choulící se na vrcholu hory Sinjar v severním Iráku, tak svět nebude obviňovat iráckou vládu. Ani papež František nebude obviňovat ministerského předsedu Nouri al-Malikiho, když budou útočící islamističtí extremisté masakrovat 40 000 křesťanů a dalších menšin, kteří na tuto horu uprchli. Skutečností je, že svět počínaje pontifikem ve Vatikánu až po uhelného horníka v Západní Virginii bude obviňovat presidenta Obamu.
Kvůli tomuto se president ve čtvrtek ocitl pod takto intenzivním tlakem, aby jednal, když slyší hlasy z celého světa, že americký šerif by v jisté míře mohl jak poskytnout humanitární pomoc uprchlíkům v Iráku, tak potrestat síly Islamistického státu Iráku a Sýrie (ISIS), které se je snaží pozabíjet.
Stojí za povšimnutí, že papežova prosba nebyla směřována údajné irácké vládě. „Jeho svatost adresovala naléhavý apel mezinárodní komunitě, aby ta jednala k ukončení probíhající humanitární tragédie, aby ochránila ty, kdo jsou postiženi hrozbou násilí a poskytla jim pomoc, zvláště pro nejnaléhavější potřeby mnohých, kteří byli nuceni uprchnout, a kteří závisí na solidaritě ostatních,“ uvádí v prohlášení, které vydal Vatikán ve čtvrtek.
Během toho, jak si president povídal se svými vojenskými poradci ve Washingtonu, aby vyhodnotil své možnosti, než přijme rozhodnutí, tak nemohl jinak, než se cítit pod tlakem. A možná nikdo jiný nemůže lépe rozumět tomuto tlaku než muž, který se běžně takovýchto schůzek účastnil pod třemi presidenty a proslul kodifikováním pravidla, „co sis nadrobil, to si sníš,“ před rozpoutáním Irácké války v roce 2003. Podle Boba Woodwarda, řekl Colin Powell presidentu George W. Bushovi: „Budete hrdým vlastníkem 25 milionů lidí. Budete vlastnit všechny jejich naděje, aspirace a problémy. Všechno to bude patřit vám.“ Tohle pravidlo vytříbil jako „Kup to, vlastníš to.“
O desetiletí později a po milionech amerických dolarů, tisících obětech a zjevně stovkách různých politiky, je Irák nesmírně zhroucený. I když se chvástal „ukončením“ americké role ve válce, tak Obama, i když tuto situaci nevytvořil, tak právě takhle ten binec stejně pořád vlastní. A nachází ho na stole ne proto, že by si to vybral, naopak celkem dost i když mu to vadí v jeho politice.
Tahle politika se vyjasnila už od té doby, kdy si ISIS začala ukusovat z iráckého území a terorizovat Irácký lid, kdy narážela jen na neúčinné reakce od iráckých ozbrojených sil údajně vycvičených Spojenými státy: Ty nejdříve nutily Malikiho, aby zreformoval svoji vládu s rozšířením svých voleb i pro jiné sekty, a vyslal signál všem Iráčanům, že Bagdád by je mohl reprezentovat a chránit všechny. Pouze potom by ze Spojených států mohla přijít vojska na pomoc.
Ale situace, kterou Bílý dům dopustil, už představuje akutní humanitární katastrofu, kdy životy visí na vlásku, a nelze čekat, až Maliki uspořádá své politiky. Jak ve čtvrtek opakovaně připomněl tiskový tajemník Josh Earnest, ti lidé tam opravdu umírají.
To přinutilo Obamu, aby kvůli humanitární naléhavosti zmírnil svou averzi k používání vojenské síly v zahraničí. Poté, co Spojené státy stály nečinně stranou během genocidy ve Rwandě v roce 1994, tak president Clinton světu slíbil, že Spojené státy „už nikdy znovu“ nebudou ke genocidě slepé. Obamovy instinkty mu velí dodržet tento slib. Ale tyto instinkty jsou zjevně ve válce s jeho touhou stát stranou v cizích válkách. To obnovilo pozornost k podmínkám, které president stanovil v roce 2011 k ospravedlnění zapojení do Libyjské války.
President 8. března 2011 v proslovu k národu z Východní pracovny řekl, že je nucen jednat v situaci, která je v mnoha ohledech podobná tehdejší krizi v Iráku. „Právě kvůli tomu se nás to týká,“ řekl potom. Bez mezinárodní akce, řekl, bude „páchat ukrutnosti proti vlastnímu lidu.“ Pak dodal: „Mnoho tisíc jich zemře. Bude následovat humanitární krize. Mohlo by to destabilizovat celý region, čímž by to ohrozilo mnoho našich spojenců a partnerů. Volání Libyjského lidu by zůstalo nevyslyšeno. Demokratické hodnoty, za kterými stojíme, by byly pošlapány. A slova mezinárodní komunity by navíc pak zněla jako prázdná.“ Dospěli jsme k závěru: „A kvůli tomu Spojené státy pracovaly s našimi spojenci a partnery na vytvoření silné mezinárodní reakce Spojených národů.“
Takovýto proslov nastiňuje tak blízce Obamovu doktrínu pro humanitární situace, jak jen může. A to je další důvod, proč je tlak na Bílý dům tak intenzivní. Svět ví, že spojené státy „koupily“ Irák, ta tak „vlastní“ ten binec, a čeká, jestli uvidí, že Obamova doktrína, jak ji uplatnil v roce 2011, platí i dnes. [/quote]
* * *
My čekáme, jak to okomentuje Ron Paul…
* * *
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com