Přestože byla Liz Trussová premiérkou Spojeného království pouhých 45 dní, než poníženě rezignovala, může nyní čerpat doživotní příspěvek až 129 000 dolarů (3,6 milionu korun českých, pozn. red.) ročně. (Foto: Flickr)
„Příspěvek na úhradu nákladů spojených s plněním veřejných povinností“, který je k dispozici všem bývalým premiérům, není důchod. Britská vláda jej spíše popisuje jako „náhradu vzniklých výdajů za nezbytné kancelářské a sekretářské náklady vyplývající z jejich zvláštního postavení ve veřejném životě“.
Zatímco Theresa Mayová pobírala přibližně polovinu příspěvku, John Major, Tony Blair, Gordon Brown a David Cameron vyčerpali téměř celé maximum. Údaje o Borisi Johnsonovi zatím nejsou k dispozici. Příspěvek byl zaveden v roce 1991 po odstoupení Margaret Thatcherové. Blair dosud obdržel přibližně 1,12 milionu dolarů.
Jak se dalo očekávat, mnozí Britové jsou z vyhlídky na takový proud příjmů pro nejkratší dobu sloužícího premiéra v britské historii rozhořčeni. Mezi nejhlasitější patří samozřejmě představitelé opozice, například mluvčí liberálních demokratů Christine Jardinová:
„Liz Trussová bude navždy známá jako padesátidenní premiérka. V žádném případě by jí nemělo být umožněno, aby měla přístup ke stejnému fondu 115 000 liber ročně na doživotí jako její nedávní předchůdci – všichni sloužili mnohem déle než dva roky,“ uvedla Jardineová.
„Aby Trussová odešla do západu slunce s potenciální šestimístnou dividendou, zatímco britskou veřejnost by nechala trpět, by bylo bezohledné.“
Ne že by to bylo v dohledné době pravděpodobné – pokud vůbec někdy – ale Trussová by neměla nárok na čerpání příspěvku, pokud by zastávala funkci předsedkyně opozice.
Trussová odstoupila poté, co riskantní plán na snížení daní a zvýšení výdajů způsobil zmatek na finančních trzích, donutil ji ustoupit a její politická autorita se rozpadla. Strana toryů se snaží vybrat svého nástupce, přičemž se očekává, že zrychlený proces skončí nejpozději v pátek 28. října.
Zdroj: metro.co.uk