Bylo to přede dvěma dny, kdy jsme hlásili, že americká třetí křížová výprava do Iráku, „Nejde podle plánu: Irácký ministerský předseda vzdoruje USA a obviňuje Saúdskou Arábii z „genocidy““, v čemž jsme řekli, že „se stalo něco neočekávaného: iráčtí šiítší vládci v úterý vzdorují Západním apelům, aby vyšli vstříc sunnitům a rozptýlili tak povstání na severu země, když vyhlašují bojkot hlavního iráckého sunnitského bloku a obviňují sunnitskou mocnost Saúdskou Arábii z podpory „genocidy“. … Šiítský ministerský předseda se vydal opačným směrem, než Obama požaduje, když oznámil razii na politiky a činitele, které považuje za „zrádce“ a odsuzuje sousední sunnitské země, že podněcují militanty.“


Malikimu se svou zatvrzelostí navíc podařilo rozzuřit nejen USA, ale co je ještě důležitější Saúdskou Arábii, kterou obvinil, že to ona je tím pravým agresorem a podněcovatelem sektářského násilí, o čemž by mnozí řekli, že správně, když řekl: „Činíme je odpovědnými za podporu těchto skupin, jak finanční tak morální, a za důsledky tohoto – k čemuž patří zločiny, které lze kvalifikovat jako genocidu: prolévání irácké krve, ničení iráckých státních institucí a historických a náboženských památek.“

Bylo to právě jen tímto, tedy ničím než jen slovy, jelikož Saúdská Arábie má v Iráku jistě jen nulovou diplomatickou páku. Tu má ale v USA.

Proto se asi všechny ty události kulminující v posledních týdnech přes noc odhalily, když jak to odhalil WSJ: „Obamova administrativa signalizuje, že chce v Iráku novou vládu bez ministerského předsedy Nouri al-Malikiho, neboť je přesvědčená, že tento šiítský vůdce není schopen usmíření s národní sunnitskou menšinou a stabilizace turbulentního politického prostředí. Americká administrativa naznačuje, že chce, aby irácké politické strany zformovaly novou vládu bez pana Malikiho, který po volbách z tohoto dubna zkouší zformovat vládnoucí koalici, řekli američtí činitelé.“

Od WSJ:

[quote align="center" color="#999999"]

Taková nová vláda, říkají američtí činitelé, by zahrnovala i sunnitskou a kurdskou menšinu v této zemi a mohla by pomoci odčerpat podporu sunnitů pro ten výhonek al Kaiídy, Islamistický stát Iráku a al-Shamu, čili ISIS, který v posledních dvou týdnech uchvátil kontrolu nad určitými iráckými městy. To by, říkají tito činitelé, pomohlo sjednotit zemi a zvrátit její skluz do sektářského rozkolu.

Rostoucí počet amerických zákonodárců a arabských spojenců, zvláště Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, na Bílý dům tlačí, aby stáhl podporu pro pana Malikiho. Někteří z nich tlačí na změnu výměnou za to, že poskytnou pomoc se stabilizací Iráku, říkají  američtí  i arabští diplomaté.[/quote]

A zde díky Dianne Feinstein vidíme, jak USA odporují „demokracii“:

[quote align="center" color="#999999"]

Předsedkyně senátní Zpravodajské komise senátorka Dianne Feinstein (D., Calif.) řekla ve středu při kongresovém slyšení: „Upřímně řečeno, Malikiho vláda musí jít, pokud chceme nějaké usmíření.“[/quote]

Jinými slovy, zase další většinou zvolený vůdce má být vyměněn, protože USA nevzdychají blahem z toho, jak funguje. A pomyslete, že tahle strategie v posledních několika měsících na Ukrajině fungovala docela dobře.

Netřeba říkat, že člověk nemůže mít zase další přímou americkou intervenci do záležitostí jiného národa, aniž by u toho nebyl John Kerry. Samozřejmě, že u toho je:

[quote align="center" color="#999999"]

Pan Kerry byl ve své kritice pana Malikiho v pondělí ještě věcnější, když tvrdil, že jeho výměna by mohla pomoci stabilizovat sektářsky rozdělený Irák.

„Pokud by tu byl jasný nástupce, kdyby byly respektovány výsledky voleb, kdyby se lid dal dohromady se soudržností nezbytnou pro budování legitimní vlády, která zavede reformy, které lidé chtějí, tak by se to mohlo ukázat být velice uvítání hodné,“ řekl Yahoo News.

Koalice Státu a práva pana Malikiho v iráckých parlamentních volbách zvítězila s nejvyšším počtem křesel, s 92 z 328. Země čeká na ratifikaci těchto výsledků, po nichž mluvčí parlamentu vyzve vedení strany pana Malikiho, aby zformovalo novou vládu.[/quote]

Jak jsme včera také poznamenali, situace se na Středním východě v posledních měsících hodně převrátila, když Irák, který býval roky blízkým americkým spojencem, byl ponechán na holičkách, zatímco USA zapřisáhlý nepřítel Írán, je teď na Středním východě blízkým středovýchodním spojencem, skoro jako Saúdská Arábie. A to potud, pokud by Írán mohl posloužit k rozhodnutí o příští irácké vládě.

[quote align="center" color="#999999"]

Současní i bývalí  američtí  činitelé říkají, že Írán bude v úsilí o zformování nové vlády v Bagdádu a o potenciální odstranění pana Malikiho kriticky důležitým hráčem a bude tlačit na to, aby jakákoliv nová vláda byla přátelská k jeho zájmům.

Teherán a Washington jsou pro Irák nejdůležitější diplomatičtí, ekonomičtí a vojenští partneři. A jak USA, tak Írán v posledních dnech slíbili irácké vládě podporu v jejím boji proti ISIS.

Bývalí  američtí  činitelé říkají, že jak administrativa George W. Bushe, tak Obamy během politických rozprav z let 2006 a 2010, při nichž býval před tím zvolen pan Maliki, pravidelně komunikovala s íránskými diplomaty v Bagdádu. Náměstek ministra zahraničí William Burns v pondělí ve Vídni podle ministerstva zahraničí diskutoval o iráckém reformním procesu s íránskými činiteli.[/quote]

A pak je tu samozřejmě Saúdská Arábie:

[quote align="center" color="#999999"]

„Věříme, že je to Malikiho sektářství a exkluzivita pro sunnity, co vedlo k povstání, které vidíme,“ řekl vedoucí arabský činitel. „Jemu se bohužel povedlo sjednotit ISIS i s bývalými BAASisty a přívrženci Saddáma.“[/quote]

V důsledku toho se má rozběhnout třetí irácké osvobození, tentokrát od loutkové vlády, kterou pro tuto zemi jmenovaly samotné USA, z toho vznikne zase další loutkový stát, tentokrát kontrolovaný společným podnikem Íránu a Saúdské Arábie, což bude dost zábavné pozorovat, uvážíme-li, že tyto dvě země jsou těžko nejlepší kámoši.

Mezi tím nespouštějte oči z ISIS – teroristické organizace, která vydala zářnou veřejnou výroční zprávu, a o které mnozí říkají, že je pouhou bojůvkou někoho jiného, uvidíme, jak jí se povede zakopat se do sunnitských komunit na severu, to ona je v tom tou největší divokou kartou. Člověka by mohlo zajímat, jak dlouho to potrvá, než tato žoldnéřské síla najde svého posledního důležitého mecenáše, protože při všech těch Západních, USA vedených intervencích, nějak divně na scéně chybí Rusko a Čína. Čekáme, že tohle se brzy změní.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, podpořte nás zakoupením předplatného nezávislého magazínu AC24 Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: zerohedge.com