Spolu s tím, jak USA uprostřed zase další pokořující zahraničně politické porážky spěšně počítají, kudy z toho co nejméně bolestně ven, věci v Iráku se nadále zhoršují, neboť ten zběsilý blitzkrieg rozpoutaný ISIS/ISIL Al-Káidou se dostává do otáček, které šokují všechny svou rychlostí a rozsahem, takže zabrali další dvě města a hrnou se ke svému cíli: Samotnému Bagdádu. Jak hlásí Reuters, „bojovníci islamistických rebelů se během noci zmocnili dalších dvou iráckých měst a pokračují ve svém zběsilém výpadu na jih k hlavnímu městu Bagdád, aby při své kampani vytvořili středověký kalifát sestavený z rozkouskovaného Iráku a Sýrie.
ISIL při svém výpadu dále na jihovýchod po svém bleskovém úchvatu významného iráckého města Mosul na dalekém severu a domovského města domovského města bývalého diktátora Saddáma Husseina Tikritu vstoupila do dvou měst v provincii Diyala na hranicích s Íránem. Saadiyah a Jalawla padly do rukou sunnitských muslimských povstalců poté, co vládní vojska uprchla ze svých pozic, a spolu s nimi i několik vesnic kolem pohoří Himreen, kterým se militanti dlouho vyhýbali, uvedly bezpečnostní síly.“
Jak ukazuje následující mapa, extremisté Al-Káidy jsou teď jen 30 mil od Bagdádu a rychle se k němu blíží, i když se iráckým silám možná podařilo jejich postup zastavit, a tak teď jsou u města Samara.
Ta mapa výše rovněž ukazuje i rozsáhlou americkou přítomnost v regionu, tu, o které Obama včera konstatoval, že ji zatím není ochoten na armádu ISIS vypustit.
[quote align="center" color="#999999"]
Obama řekl, že vojenská akce samotná není proti ISIL všelékem. Narážel na dlouhodobé Západní stížnosti, že šiítský ministerský předseda Nuri al-Maliki udělal příliš málo ke zhojení sektářského rozkolu, v jehož důsledku se mnozí ze sunnitské menšiny v Iráku cítí být od pádu Saddáma ustrčeni od politické moci, rmoutí se a baží po pomstě.
„Tohle by rovněž mohlo být pro iráckou vládu zvonění budíku. Tohle musí mít i politickou složku,“ řekl Obama.
Americký vicepresident Joe Biden Malikiho telefonem ujistil, že Washington je připraven zintenzivnit a urychlit svou bezpečnostní pomoc.
Bílý dům ve středu signalizoval, že spíše hledá způsoby, jak posílit irácké síly, než aby vyslyšel to, o čem američtí činitelé říkají, že to byly už irácké požadavky na provedení náletů.
Ale obavy z šíření džihádistického násilí by mohly zvednout tlak na robustní mezinárodní akci. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že mezinárodní mocnosti „musí situaci řešit.“
V Mosulu ISIL uspořádal přehlídku amerických hlídkových vozidel Humvee ukořistěných od hroutící se irácké armády během těch dvou dnů, kdy jejich bojovníci vyrazili z pouště a zabrali město.[/quote]
Na tuto přehlídku je možné se podívat na klipu níže:
Takže padne Bagdád také tak rychle jako všechna další města na severu? Zatím to vypadá nepravděpodobně:
[quote align="center" color="#999999"]
ISIL a její spojenci se zmocnili kontroly na Fallujou počátkem letošního roku. Ta leží jen 50 km (30 mil) západně od Malikiho kanceláře.
ISIL zřídila vojenské výbory k řízení měst, jichž se zmocnili, řekli obyvatelé: „‘Našim konečným cílem bude Bagdád, k rozhodující bitvě dojde tam,‘ – tohle jejich vůdce pořád opakoval,“ řekl regionální kmenový předák.
Vedoucí činitel OSN v Iráku ubezpečil Radu bezpečnosti, že Bagdád není „v žádném bezprostředním nebezpečí“. Tato rada vládě nabídla jednohlasnou podporu a odsoudila „terorismus“.
Stejně jako v souběžně probíhající válce v Sýrii se tento konflikt rozprostírá napříč globálními aliancemi. Spojené státy a Západ spolu s arabskými spojenci ze Zálivu podporovali převážně sunnitskou revoltu proti Íránem podporovanému syrskému presidentovi Assadovi, měli by si dát ale pozor, jelikož ISIL a další islamisté začali dominovat ve velkých částech Sýrie.
Teď šíitská islámská republika Írán, která v 80. letech po osm let bojovala se Saddámem, tj. v době, kdy se tento sunnitských irácký vůdce těšil tiché podpoře USA, možná sdílí stejný zájem s „Velkým Satanem“ ve Washingtonu na posílení jejich společného spojence Malikiho.
Globální benchmarkové ceny ropy vyskočily, narůstají totiž obavy, že tyto násilnosti by mohl rozvrátit dodávky od tohoto důležitého exportéra OPEC. Hlavní irácká zařízení pro vývoz ropy jsou převážně v šíitských oblastech na jihu, a ty jsou „velice, velice bezpečné,“ řekl ropný ministr Abdul Karrem Luaibi.[/quote]
Dokud to tak je. Pro připomínku okamžitou ambicí ISIS je vytvořit nezávislou náboženskou státní jednotku – kalífát – který by měl vypadat takto:
Proto také nebyl nikdo jiný než nejvyšší šíitských duchovní v této zemi, kdo naléhal na širokou mobilizaci a lidem po celé zemi říká, aby se chopili zbraní:
[quote align="center" color="#999999"]
ástupce nejvlivnějších iráckého šíitského duchovního velkého Ajatolláha Aliho al-Sistaniho v pátek na lidi při kázání naléhal, aby se chopili zbraní a bránili svou zemi před sunnitskými povstalci.
Sheikh Abdulmehdi al-Karbalai, který při bohoslužbách ve městě vedl kázání ve městě Kerbala, svatyni šiítské většiny v Iráku, řekl, že zabití v boji s militanty budou mučedníci.
„Lidé, kteří jsou schopni nosit zbraně a bojovat při obraně své země s teroristy … by měli dobrovolně vstupovat do bezpečnostních sil, aby tohoto svatého cíle dosáhli,“ řekl Karbalai.
Věřící v reakci na to skandovali „Labbeik Ya Hussein,“ což znamená, že budou jednat ve jménu Imáma Husseina, který je pohřben ve svatyni v Kerbale.[/quote]
Ale to, co nás téměř ujišťuje, že tohle je časový okamžik před tím, než se situace úplně vymkne kontrole, je příjezd íránských vojsk, která nyní posílají, aby střežila Bagdád a bojovala s Al-Káidou :
[quote align="center" color="#999999"]
Od bezpečnostních sil v Íránu přichází zprávy, že dva bataliony vojsk Qudů z národních Revolučních gard byly vyslány do sousedního Iráku, aby střežily svatá místa šiítů i hlavní město Bagdád. Někteří dokonce hlásí, že už se zúčastnili bojů v Tikritu.
Tento krok přichází v reakci na to, že Al-Káida v Iráku (AQI) už zabrala většinu sunnitského západu této země a nebezpečně se přibližuje na několika frontách k Bagdádu. Irácká šíitská vláda má s Íránem dobré vztahy.
Dnes ráno íránský president Hassan Rouhani řekl, že jeho země nemůže tolerovat nárůst teroristické skupiny tak blízko svých hranic a slíbil nespecifikovanou pomoc Malikiho vládě.
Írán už proti postupu AQI pomáhal Assadově vládě v Sýrii, i když bez zvláštního úspěchu. Spolu s tím, jak vyvstává problém tohoto nového AQI vedeného státu, tak Írán nejspíš zkusí zvýšit podporu svým bojujícím spojencům, z jejichž území by tento stát měl být poskládán.[/quote]
Více od Reuters, která hlásí, že Íránská šíitská republika je tak znepokojená zisky sunnitských povstalců v Iráku, že by při pomoci Bagdádu s protiúderem by mohla být ochotna spolupracovat i s Washingtonem, řekl vedoucí íránský činitel Reuters. O této možnosti se vnitřně diskutuje mezí vedením islámské republiky, řekl tento vedoucí íránský činitel mluvící pod podmínkou anonymity. Tento činitel se nezmínil o tom, od které strany tento nápad přišel.
[quote align="center" color="#999999"]
Činitelé Íránu říkají, že pošlou svému sousedovi poradce a výzbroj, ale nejspíš žádná vojska, aby pomohli svému spojenci ministerskému předsedovi Nuri al-Malikimu, aby zvládl to, na co Teherán pohlíží jako na vážnou hrozbu regionální stability, říkají činitelé a analytici.
Teherán je otevřený možné spolupráci se Spojenými státy na podpoře Bagdádu, řekl tento vedoucí činitel.
„Mohli bychom na skoncování s tímto povstáním na Středním východě spolupracovat,“ řekl tento činitel, když mluvil o událostech v Iráku. „Máme v Iráku, Sýrii a v mnohých dalších zemích značný vliv.“
Írán se už mnoho let rmoutí na tím, na co nahlíží jako na USA úsilí jej marginalizovat. Teherán chce, aby byl uznáván jako významný hráč regionální bezpečnosti.
…
Rouhani ve čtvrtek silně odsoudil to, co nazval násilnými akcemi povstaleckých skupin na Středním východě.
„Dnes náš region bohužel zažívá násilnosti, zabíjení, teror a vysídlování,“ řekl Rouhani.
„Írán nebude tolerovat teror a násilnosti … budeme bojovat proti terorismu, odštěpenectví a násilnostem.“[/quote]
To je pravda: jelikož v důsledku toho obrovitého bince, který USA zanechaly v Iráku, je to teď na jejich arci-nemesis Íránu, aby se do toho vložil, a tuto zemi ochránil před nikým jiným než Al-Káidou. A ne jen tuhle, ale Írán je připraven s „velkým Satanem“ Amerikou spolupracovat na porážce Al-Káidy na Středním východě.
A to se zamyslete nad tím, že tohle je pouze začátek.
[quote align="center" color="#999999"]
[/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com