Ne všichni Izraelci by chtěli bombardovat Írán. Na Facebooku se šíří izraelská kampaň Israel Loves Iran, která každým dnem získává tisíce nových příznivců. V Tel Avivu proběhla první demonstrace proti útoku na Írán. Vytvoření zóny bez jaderných zbraní na Blízkém východě má podporu většiny izraelské populace. Internetová iniciativa Israel Loves Iran, v překladu „Izrael miluje Írán“, se začala před několika dny šířit na sociální síti Facebook a její podpora stále roste. K dnešnímu dni (27. 3. 2012) se připojilo přes 45 000 lidí. Kampaň má jednoduché poselství: Íránci, nebudeme bombardovat vaši zemi, milujeme vás. V doprovodném videu vystupují běžní Izraelci se slovy podpory:

Všem lidem Íránu.
Všem otcům, matkám, dětem, bratrům a sestrám.

Aby mezi námi mohla propuknout válka, museli bychom se nejprve jeden
druhého bát, museli bychom se nenávidět.
Nebojím se tě a není pravda, že tě nenávidím.
Ani tě neznám. Žádný Íránec mi nikdy neublížil. Žádného jsem nikdy nepotkal…

Občas doma v televizi vídám jednoho Íránce. Mluví o válce.
Jsem si jistý, že nezastupuje všechny Íránce.
Pokud ve své televizi uvidíš, jak někdo mluví o tom, že zbombarduje tvou
zemi, buď si jistý, že nezastupuje nás všechny.

Nejsem oficiální představitel své země. Ale znám ulice svého města, mluvím
se svými sousedy, se svou rodinou, s přáteli. A jménem všech těchto lidí
říkám: Milujeme vás. Nechceme vám ublížit. Naopak, chceme vás poznat, dát
si s vámi kávu, povídat si o sportu, umění, hudbě… o míru…

Prosíme vás všechny, kteří to cítíte stejně, sdílejte tuto zprávu a pomozte, aby
se dostala k lidem Íránu.

V návaznosti na internetovou kampaň proběhla v pondělí 26. března v Tel Avivu vůbec první demonstrace proti bombardování Íránu za účasti tisícovky lidí.

Íránci na Facebooku reagovali spuštěním obdobné kampaně Iran Loves Israel, která má k dnešnímu dni téměř 12 000 příznivců a i její podpora rychle roste.

Co se týče podpory vojenského útoku na Írán, Izraelská společnost je rozdělená. Podle průzkumu veřejného mínění deníku Haarezt z listopadu loňského roku bylo 41 % obyvatel pro útok, 39 % proti a 20 % nerozhodných. Následný průzkum z počátku tohoto měsíce ukázal, že 58 % populace je proti tomu, aby Izrael zaútočil na Írán bez podpory USA, ale zároveň více než polovina občanů má důvěru v rozhodnutí izraelských politických představitelů, kteří v posledních měsících zostřili rétoriku proti Íránu. (Zdroj: portal.ajintem.com)

Za zmínku ovšem stojí také průzkum veřejného mínění provedený koncem loňského roku Univerzitou v Marylandu. Podle něj 64 % Izraelských židů podporuje vytvoření zóny bez jaderných zbraní na Blízkém východě. V případě otázky, zda by bylo lepší, aby obě země (Izrael i Írán) měly jaderné zbraně, nebo aby je neměla žádná z nich, druhou možnost preferovalo 65 % respondentů. Pouze 19 % by zvolilo opak. Na otázku, zda by všechny země v regionu včetně Izraele a Íránu měly povolit mezinárodní inspekce zařízení, v nichž by mohly být vyvíjeny součásti jaderných zbraní, opovědělo kladně 60 % respondentů.

Návrh na vytvoření zóny bez jaderných zbraní a všech zbraní hromadného ničení na Blízkém východě má v mezinárodním společenství dlouhodobou podporu, která je již desítky let vyjadřována každoroční rezolucí Valného shromáždění OSN. Na Hodnotící konferenci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní v roce 2010 se tento návrh stal jedním z hlavních bodů výstupního dokumentu a bylo naplánováno, že v roce 2012 se uskuteční konference za účasti všech zemí blízkovýchodního regionu, na níž se začne o vytvoření zóny jednat. Podle nejnovějších zpráv by se konference mohla uskutečnit koncem tohoto roku v Helsinkách.

Zdroj: svetbezvalek.cz

]]>