Poté, co vládní síly obnovily svou razii na baštu vzdorovitých východoukrajinských protestujících Slavjansk, došlo k úmrtím jak mezi kyjevskými loajalisty, tak mezi členy místních milicí. Mrtvých by mohlo být už přes 20. Na okraji Slavjanska se ozývala střelba, jak pro-vládní vojska v pondělí provedla přepad kontrolního stanoviště protestujících. Mluvčí ústředí milice podle Interfax řekl, že při posledních srážkách už bylo možná zabito až 20 bojovníků vojsk sebeobrany.
Městská nemocnice ve Slavjansku údajně dnes ráno přijala sedm zraněných. Dva z nich se střelnými zraněními v nemocnici zemřeli.
Ukrajinský ministr vnitra řekl, že v pondělí během ranního útoku ve Slavjansku byli zabiti čtyři jejich vojáci a asi 30 dalších zraněno. Došlo i k obětem mezi civilním obyvatelstvem města, dodalo ministerstvo.
Paula Slier z RT říká, že viděla odpalování raket z blízkosti televizní stanice stojící poblíž Slavjanska, kterou teď drží kyjevská vojska.
Kolem města zvoní zvony v kostelech, aby obyvatele upozornily na nadcházející hrozbu.
Interfax cituje člena milice, který říká, že jejich síly se stáhly do vnitřku města po bojích ve vesnicích Andrejevka a Semjonovka u Slavjanska.
Mluvčí ukrajinské Bezpečnostní služby Marina Ostapenko řekla, že obnovená operace má za cíl „zřídit bezpečnostní perimetr kolem tohoto regionu pohlceného násilím.“
Došlo k hlášení o jednotlivých úmrtích civilistů u Slavjanska. Muž, který projíždějící v autě byl zastřelen jedním z obrněných transportérů blokujících město, řekl Itar-Tass mluvčí protestujících Alexandr Malcev.
Pokračující násilí přichází po napjaté noci, během níž bylo údajně zraněno několik lidí, jelikož kyjevští loajalisté zaútočili na protivládní vojska ve městě.
Kyjev zintenzivnil útoky na Slavjansk a další protestujícími držená města východní Ukrajiny od pátečního rána. Vládním vojskům se prozatím podařilo zablokovat dopravu do Slavjanska a z něj, nedosáhli ale významných územních zisků, upřednostňují tedy taktiku, udeř a uteč.
Volání po druhých Ženevských rozhovorech
Ten ozbrojený pat mezi po-pučistickou vládou v Kyjevě a protivládními protestujícími na Východě země se táhne už od poloviny dubna.
Rusko apeluje na ukrajinskou vládu, aby se zapojila do přímých rozhovorů s protestujícími, a říká, že to je jediný způsob, jak zabránit eskalaci násilností. Moskva rovněž apelovala na Západní sponzory kyjevských úřadů, aby na ně použili svých pák a dotlačili je k vyjednávání.
To volání po dialogu sdílí i Německo. Jeho ministr zahraničí Frank-Waster Steinmeier v neděli řekl, že je zapotřebí druhého kola Ženevských rozhovorů, aby se zastavilo krveprolití a dospělo se k „jasnému závěru, jak by tento konflikt šlo zastavit.“ Mluvčí německé vlády později potvrdil, že i kancléřka Angela Merkel tuto myšlenku podporuje.
První kolo Ženevských rozhovorů, jehož se zúčastnila Ukrajina, Rusko, USA a EU skončilo prohlášením volajícím po odzbrojení ilegálních ozbrojených skupin a po zdrženlivosti v použití síly. Toto prohlášení však nebylo nikdy realizováno, takže Západ obvinil Rusko, že pochybilo, když nenařídilo protivládním protestujícím na Ukrajině, aby složili zbraně, zatímco Moskva říká, že Kyjev se pokouší o legitimizaci ozbrojených gangů nacionalistů, místo aby je odzbrojil.
Ukrajina říká, že se na myšlenku uspořádat nové kolo rozhovorů „dívá pozitivně“. Podle mluvčího ministerstva zahraničí probíhají intenzivní konzultace o této otázce a nová schůzka by mohla proběhnout už před 25. květnem, tj. datem naplánovaných presidentských voleb na Ukrajině.
Ale ruské volání po přímých rozhovorech mezi Kyjevem a protestujícími zjevně doléhá k hluchým uším. V pondělí úřadující ukrajinský president Alexandr Turčinov řekl Merkelové, že „diskutovat s těmi, kdo pozdvihli zbraně proti ukrajinským občanům, není možné,“ čímž mluvil o ozbrojených milicích na Východě.
Kyjev říká, že je ochoten diskutovat o jakémkoliv posuvu moci mezi hlavním městem a ukrajinskými regiony pouze poté, co všechny zabraná města protestující opustí. Protestující ukrajinské vládě nedůvěřují, a věří, že složí-li zbraně, přijde spíše odveta, a než vyjednávání.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: rt.com