Minulý rok začala policie v Comptonu tiše testovat systém, který jim umožňuje dělat něco úžasného. V reálném čase mohou sledovat každé auto nebo osobu, jak cestuje po městě. Každý přepadení, každou ukradenou peněženku, každé auto překračující rychlost – vše zaznamenáno díky ohijské společnosti monitorující města ze vzduchu. Centrum pro investigativní zpravodajství zkoumá v novém videu řadu vznikajících bezpečnostních technologií, z nichž jedna vyčnívá.
Široko-oblastní bezpečnostní systém vyvinutý Rossem McNuttem, vysloužilým veteránem letectva Spojených států, který vlastní společnost Persistent Surveillance Systems.
McNutt popisuje svůj produkt jako „živou verzi Google Earth, ale s možností nahrávání,“ což je sice fascinující, leč neurčité (a také to zní jako zápletka tohohle strašlivého filmu s Denzelem Washingtonem). Přesněji řečeno, PSS vybavuje letadla polem kamer s vysokým rozlišením, které umožňují pilotovi zaznamenávat plochu o rozloze 25 čtverečních mil, a to až po šest hodin.
Je to trochu podobné tomu, co dokáže klasický satelit – až na to, že v tomto případě můžete záznam přetáčet, přibližovat, a sledovat konkrétní lidi a auta, jak se na dané ploše pohybují. Nedokáže sice „rozpoznat“ občany podle obličeje, ale v kombinaci s bezpečnostními kamerami a jinými pozemními video zdroji dokáže identifikovat podezřelé osoby, jak opouští místo zločinu.
Systém PSS byl otestován v městech jako Baltimore a Dayton, a, minulý rok ho comptonští strážníci použili ke sledování zločinů, např. při krádeži náhrdelníku. V jednom případě dokázali sledovat zločince, jak přistoupil k ženě, ukradl její šperky a pak doběhl k únikovému autu. Nakonec vyjel ze sledované plochy, takže nebyl chycen – ale jak v tomto videu comptonská policie vysvětluje, systém jim sdělil alespoň to, o jaké konkrétní vozidlo šlo.
Řada kritiků tvrdí, že se jedná o zlověstnou invazi do soukromí. Video dozor zbaven jakýchkoliv tradičních bariér sledující všechny a všechno, co se ve městě pohne. Ale podle policie a tvůrců není PSS tak invazivní, jako ostatní systémy, protože nevidí do domů a nerozeznává obličeje. „Umožňuje nám poskytnout více bezpečnosti při nižší úrovni narušení soukromí, než jakýkoliv jiný systém v provozu,“ říká jeden ze strážníků. To je rozhodně jeden z úhlů, jak na to nahlížet.
Překlad: Jan Hrubý
Zdroj: gizmodo.com