Jak už jsme diskutovali mnohokrát, nic netrvá věčně – zvláště ne rezervní měny – bez ohledu na to, jak ti ze status-quo doufají, že to tak zůstane, nakonec to přenáramné privilegium začne vyžadovat vydírání, kterého je nakonec už moc. Titulek za titulkem ukazuje, že různé národy vyhlašují ‚zájem‘ nebo přímou diskusi o diverzifikaci s odklonem od amerického dolaru … a jak hlásí SCMP, Standard Chartered si všímá, že už nejméně 40 centrálních bank začalo investovat do yuanu a několikanásobně více se jich na to připravuje. Tento trend se objevuje napříč jak mezi vynořujícími se trhy, tak u centrálních bank v rozvinutých zemích, tedy že diverzifikují do ‚dalších měn‘ a „u velkého počtu centrálních bank probíhá proces přidávání yuanu do svého portfolia.“
Pro kralování dolaru je snad nejzlověstnější varování bývalého ředitele MMF, že: „Yuan se může stát de facto rezervní měnou, ještě než bude plně konvertibilní.“
Ten slavný graf rezervních měn různých zemí v různých dobách ukazující, že nic netrvá věčně…
Nic netrvá věčně… ( zvláště ve světle nedávných komentářů Číny)
Jak Jukka Pihlman, globální šéf pro centrální banky a fondy státního bohatství v Singapuru sídlící Standard Chartered, který před tím pracoval u Mezinárodního měnového fondu jako poradce centrálních bank se záležitostmi správy aktiv, hlásí v South China Morning Post:
[quote align="center" color="#999999"]
Nejméně 40 centrálních bank investovalo do yuanu a několik dalších se na to připravuje, čímž tuto pevninskou měnu vysílají na cestu ke statutu rezerv ještě před dosažením plné konvertibility.[/quote]
Americký dolar zatím zůstává ve vedení… ale
[quote align="center" color="#999999"]
Americký dolar je pořád ještě nejrozšířenější světovou měnou, na níž podle dat MMF na konci loňského roku připadlo téměř 33 procent globální držby zahraničních měn. Tento podíl od roku 2000 klesá, tehdy bylo 55 procent světových rezerv denominováno v amerických dolarech.
MMF neprozradil procento rezerv držených v yuanech, ale země vynořujících se trhů podíl rezerv v „jiných měnách“ od roku 2003 zvýšily o téměř 400 procent, zatímco u rozvinutých zemí to vyrostlo o 200 procent, uvádí data MMF.[/quote]
Jak SCMP poznamenává, rostoucí popularita yuanu mezi centrálními bankéři je nejspíš hlavně kvůli tomu, jak s nimi Peking zachází extrémně přívětivě, jelikož usiluje o povzbuzení investic do yuanu.
[quote align="center" color="#999999"]
Např. centrálním bankám se líbí preferenční zacházení v kategorii kvalifikovaných zahraničních instituciálních investorů, a to jak co se týče velikosti kvót, tak i délky období blokování. Kvóty QFII poskytované centrálním bankám jsou veřejně známy, ale některá tato prohlášení o investicích do centrálních bank jsou až 10 větší než jiná v tom samém programu, a co je nejdůležitější, nepodléhají kapitálové kontrole.
„Centrální banky a státní fondy mají speciální zacházení,“ řekl Pihlman. „Ty mají možnosti investovat způsobem, jaký další investoři nemají. Když přijde na konvertibilitu, nic takového formálně sice neexistuje, ale plně konvertibilní je.“ [/quote]
Jak Pihlman vysvětluje, tyhle věci se zrychlují…
[quote align="center" color="#999999"]
Pihlman řekl, že „velký počet centrálních bank prochází procesem přidávání yuanu do svého portfolia.“
„Yuan se už v podstatě de facto rezervní měnou stal, protože do něj už investovalo tolika centrálních bank,“ řekl. „Yuan by se mohl stát de facto rezervní měnou, ještě než bude plně konvertibilní.“
Centrální banky držbu yuanu přidají nejspíš hlavně v budoucnu, kdy ty, co mají „silnou vazbu na Čínu“, a ty, které mají relativně velká množství rezerv, by mohly uvažovat o větší diverzifikaci z důvodů návratnosti, řekl.
„Konvertibilita yuanu by tu už u centrálních bank mohla být v té míře, v níž to vnímají jako v pohodě do této měny investovat,“ řekl Pihlman.[/quote]
Ponechali jsme to na bývalém šéf-ekonomovi Světové banky Justinu Yifu Linovi, aby to všechno shrnul…
„Dominance zelených bankovek je kořenem příčin globální finanční a ekonomické krize.“
A vypadá to, že svět na tohle začíná slyšet.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com