Ve své výroční analýze jsem zmínil, že osa Berlín-Moskva-Peking by mohla „do party“ přibrat i země Perského zálivu. Právě Írán, je jednou z nich a situace kolem něj je jedním z hlavních témat posledních dní. Proto se na situaci kolem něj podívám. Na úvod si musíme si uvědomit, že tady se nehraje pouze o Írán a jeho jaderný program. Jaderný program může být jen záminkou. Tady se hraje o hegemonii dolaru, která je ve velké míře podporována tím, že se v dolaru obchoduje ropa. Tady jde o globální geopolitický boj o dolar a o moc Nejprve se hraje o používání dolaru v mezinárodním obchodě, zejména při obchodu s ropou, následovat bude boj o stále většinové používání dolaru v bankovních rezervách.

Není to první kolo boje o dolar.  První kolo proběhlo v Iráku. Ačkoliv to nelze prokázat příčinnou souvislost, tak obvinění Iráku ohledně zbraní hromadného ničení přišlo pár měsíců poté, co oznámil, že ropu bude prodávat výhradně za eura. Oficiálně tuto příčinu nikdo samozřejmě nepotvrdí. Podobně tomu bylo i v případě Íránu. Shoda náhod?

Jak Irák dopadl, všichni víme. Nyní je tu další kolo.

Izolace íránské centrální banky podle všeho je jedním z primárních cílů uvažovaných mezinárodních sankcí.  V případě úspěchu bude jejich výsledkem ekonomický rozvrat Íránu. Podle serveru http://www.infowars.com/ tuto informaci potvrdil i zdroj obeznámený se situací pod podmínkou zachování jeho anonymity.

V případě Íránu se historie se nemusí opakovat. Proč? Protože Írán se poučil. Írán neudělal jedno velké oznámení, ale již nějakou dobu postupuje krok za krokem.

(obrázek s označením základen Spojených států netřeba více komentovat).

Aby Irán minimalizoval dopady případných sankcí, nesmí za svoji ropu inkasovat platby v dolarech. Proč? Tržby za prodanou ropu končí na účtech Íránské centrální banky. V případě, že budou v dolarech, má centrální banka smůlu, budou prakticky bezcenné, jakoby je neměla. V momentě, kdy budou platby za ropu v jiných měnách, a centrální banka najde prostředníka, přes kterého se dostane na světové trhy, jsou sankce z velké části bezzubé.

To znamená, že Írán již nějakou dobu postupně uzavírá s nejvýznamnějšími obchodními partnery dohody o nepoužívání dolaru při obchodu při vzájemném ochodu, zejména pak při obchodu s ropou. Írán už nepotřebuje dolar pro prodej ropy Číně, Indii a Japonsku – právě tyto země se řadí mezi největší odběratele íránské ropy. Pokud jde o obchody mimo ropu, tak nedávno Írán uzavřel dohodu s Ruskem, že ve vzájemném obchodu přestanou používat dolar a přejdou na vlastní měny. Podle oficiálních oznámení bylo iniciátorem této změny Rusko.

Pro zprostředkování plateb za export ropy do Indie uzavřel nedávno Írán dohodu se dvěma významnými indickými bankami. Aby se vyhnuli problémům se Spojenými státy, vybral si podle dostupných informací banky, které nemají přímou angažovanost ve Spojených státech. Jako o potenciálním zprostředkovateli dalších plateb se podle agentury Bloomberg mluví o ruské Gazprombank.

Ve svých aktivitách ohledně omezení dolaru nezůstává Írán osamocen. Množství podobných kontraktů po světě narůstá, jejich epicentrem lze nazvat Čínu. Írán tak nemusí být jedinou zemí, na kterou z podobných důvodů budou Spojené státy vyvíjet nátlak. Tomuto vývoji se budu podrobněji věnovat v nejbližších dnech. První část mám připravenu již na tuto středu.

Doporučuji vývoj kolem Íránu podrobně sledovat, s důrazem na těžbu a obchodování ropy – vývoj by se hodně zdramatizoval v případě, kdy by se Írán rozhodl zablokovat Hormuzský průliv, kterým denně projedou tankery s jednou třetinou světového obchodu s ropou.  Jakákoliv blokáda z jeho strany nebude Spojenými státy tolerována ani na okamžik.

Bude to ještě hodně „zajímavé“.

 

Zdroj: http://proinvestory.cz/v-iranu-se-hraje-o-hegemonii-dolaru