V Turecku rozhání pouliční protesty vodními děly, jelikož aktivisté opozičních stran demonstrují kvůli tomu, že si myslí, že vítězství ministerského předsedy Tyyip Erdogana z tohoto týdne je důsledkem manipulace s hlasy. Reuters hlásí, že pohotovostní policie v úterý v Ankaře nasadila vodní dělo, jelikož aktivisté se dožadovali přepočtení volebních výsledků. Dav několika tisíc lidí se údajně včera sešel před Nejvyšší volební radou za skandování „Zloděj Tayyip!“ Erdoganovu stranu (AKP) opoziční aktivisté obviňují z korupce.
Jeho strana se tento měsíc uchýlila k zablokování webových stránek sociálních médií YouTube a Twitter, aby zastavila šíření informací o korupci v zemi. V samotný volební den bylo ve dvou vesnicích zabito osm lidí.
James Reynolds z BBC hlásil, že je registrováno více než 8000 stížnosti na volby: „To je oproti předchozím letům dramatický nárůst.“
„Většina z protestujících přišla z opoziční Republikánské lidové strany,“ řekl.
„YouTube je pořád ještě shozené i Twitter je ještě shozený, ale když jsou lidé dostatečně technologicky zdatní, mohou se chopit svých telefonů a najít si cestu, jak zákaz obejít,“ řekl Reynodlds v reflexi komentářů experta na islamismus Ghaffara Husaina pro Breitbart London. Husain řekl: „Tohle je symbolické pro turecký úpadek do autoritářství a ukazuje to, jak je pro náš všechny důležité cenit si internetové svobody a bojovat za ni. Takovýto zákaz pouze zvýší popularitu Twitteru u uživatelů a nakonec jim to vybouchne do tváře.“
„Ať jsou volební výsledky jakékoliv, tak bohužel vstoupí do historie naší demokracie jako pochybné volby,“ řekl istanbulský opoziční kandidát na starostu Mustafa Sarigul. „Ukradení byť i jediného hlasu je temnou skvrnou na demokracii.“
Thomas Rose pro Breitbart London referoval: „Normálně místní volby v Turecku málokoho zajímají doma, natožpak v zahraničí. Letos však kvůli bujícímu skandálu, který pohltil Erdoganovu vládnoucí stranu a rodinu samotného Erdogana, tyto volby vrhají daleko chmurnější stíny.“
„Erdoganova strana v roce 2002 zvítězila v národních volbách po kampani slibující vyčištění turecké politiky od jejího endemického úplatkářství a korupce.
„Pokud jsou obvinění proti němu pravdivá, tak by byl Erdogan vinen masivním nárůstem takové korupce. Jeho strana proti očekávání posílená, jak ukazují nedělní volby, bude nejspíš spěchat s Erdoganovým rozhodnutím kandidovat na tureckého presidenta s nově posílenými pravomocemi v národních volbách naplánovaných na letošní léto, což by slibovalo další dekádu kontroverzní vlády tvrdou rukou.“
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: breitbart.com