S tím, že nejméně 300 000 německých pracovních míst závisí na vztazích s Ruskem, těžko překvapuje, že jak hlásí Reuters, několik vrcholných německých ředitelů kritizovalo USA a evropskou strategii přístupu k Rusku z obav o dopady na jejich byznys. V patách komentářům generálního ředitele Siemense (jak jsme je tady už zmiňovali), že „nemůžete chtít sankce na někoho, na kom závisíte,“ tak i četní další vyšší němečtí ředitelé komentovali, že velkých změn lze dosáhnout spíše, když bude Západ spolupracovat s Ruskem, než aby postupoval konfrontačně. Shrnul to Appel z Deutsche Post: „Jelikož v Evropě nemáme významné zdroje surovin, tak budeme vždy záviset na ostatních… a mně připadá pochybné, abychom záviseli více na Středním východě nebo na Venezuele, než na Rusku.“
Jak uvádí Reuters,
[quote align="center" color="#999999"]
Rusko je 11. největší obchodní partner Německa a podle obchodní společnosti Ost Ausschuss s obchodem loni dosahujícím 76,5 miliard euro ($105 miliard). Mnohé společnosti mají obavy, že nabydou-li účinnosti další sankce, přijdou o své obchody. Asi 300 000 německých pracovních míst je spojena s tamními obchody a tato největší evropská ekonomika na Rusku závisí 35 procenty svého plynu.
[/quote]
Ale více ředitelů má obavy, že konfrontace Západu s Putinem bude mít nezamýšlené důsledky…
[quote align="center" color="#999999"]
Hlavní výkonný ředitel oceláren ThyssekKrupp Heinrich Hiesinger řekl deníku Die Welt, že události v minulosti předvedly, že velkých změn lze dosahovat spíše, když Západ s Ruskem spolupracuje, než aby s ním hledal konfrontaci.
„Teď tu máme situaci, v níž se Rusko cítí být zahnáno ke zdi,“ řekl v článku vydaném v sobotu na webové stránce těchto novin.
…
„Mnohé německé společnosti, které investovali loni do Ruska, nebo tam chtěly postavit výrobny, teď svých plánů zanechávají nebo je daly k ledu,“ řekl týdeníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Bernd Hones, ekonomický korespondent u rozvojové agentury Germany Trade & Invest v Moskvě.
Dodal, že německé korporace mají dojem, že ruské průmyslové firmy si teď myslí, že dělat byznys s německými společnostmi není politicky vhodné.
…
Některé nikoliv průmyslové německé společnosti, jako je maloobchodník Metro a výrobce léků Stada, řekly, že budou pokračovat v investicích do Ruska, leda by jim sankce, jimiž hrozí G7, rozvrátily business.
Herbert Hainer, vrchní ředitel u výrobce sportovního zboží Adidas, řekl Die Welt, že si myslí, že Západ čekal moc dlouho se začátkem rozhovorů s Putinem, když vzrostlo napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.
„Měli bychom se ptát sami sebe, zda někdo jako Putin neměl náhodou být součástí tohoto procesu už dávno, místo abychom se zdráhali rozhovorů, dokud nebylo příliš pozdě,“ řekl.
…
Eckhard Cordes, šéf německé Komise vztahů s východoevropskými ekonomikami, varoval, že když se Evropa obrátí s plynem k Rusku zády, tak by se dost obchodů s Ruskem mohlo přesunout do Číny.
„Pokud Evropa omezí své dovozy energie, Rusko si najde nové prodejní trhy v Číně,“ řekl Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung s dodatkem, že takový vývoj by nemusel být v zájmu Evropy.
[/quote]
Ale němečtí politici tím nejsou potěšeni…
[quote align="center" color="#999999"]
CEO Siemense Joe Kaeser, když se setkal 26. března v Moskvě s Putinem a diskutoval s ním o obchodních vztazích, tak svým jednám „poněkud vypadl z noty“, citovala dnes v interview prohlašovat televize ARD ministra hospodářství a energetiky Sigmara Gabriela.
…
Gabriel dodal, že je nutno vyhnout se vyvolávání dojmu, že evropské hodnoty, včetně nenarušitelnosti hranic, jsou na prodej. [/quote]
Možná by ale měli poslouchat komentáře CEO Deutsche Post:
[quote align="center" color="#999999"]
„Jelikož v Evropě nemáme významné zdroje surovin, vždy budeme závislí na jiných,“ řekl Appel.
„A mně připadá pochybné, že by závislost na Středním východě nebo Venezuele byla lepší než na Rusku.“ [/quote]
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com