Těšit se dobrému zdraví znamená do značné míry být v rovnováze. Jíst dostatečně, ne však příliš; mít dostatek pohybu, nepřehánět to však; hlídat si krevní tlak, hladinu cukru v krvi a hmotnost – vše má být v rovnováze. Zdraví rovněž značně souvisí s vyrovnanou hladinou pH. Míra pH určuje kyselost či zásaditost dané věci. V případě zásaditých potravin nás zajímá pH našeho těla. …
Zdravé tělo přirozeně udržuje hladinu pH v rovnováze. Jestliže například konzumujeme potraviny, které jsou vysoce kyselé, naše tělo se to snaží napravit a dosáhnout vyrovnané hladiny pH. Míra pH se pohybuje na stupnici od 0 do 14. Úroveň 7.0 se považuje za neutrální; 0 znamená totální kyselost, 14 totální zásaditost.
Naše krev má být lehce zásaditá, s pH mezi 7.35 a 7.45. Z některých výzkumů ovšem vyplývá, že dnešní výživa, sestávající většinou ze zpracovaných potravin, vytváří kyseliny, a tudíž vede k chorobám.
Potraviny vytvářející kyseliny mohou způsobovat selhání ledvin a jater, případně zvyšovat riziko cukrovky.
Ze studie Arizonského respiračního centra na Arizonské univerzitě vyplynulo, že potraviny bohaté na kyselé látky (často ty, které obsahují přemíru zvířecích proteinů a soli a málo ovoce a zeleniny) mohou způsobovat „subklinický stav metabolické acidózy“, případně zvyšovat riziko rakoviny.
Chceme-li zůstat v rovnováze, měli bychom jíst zásadité potraviny, které dokážou kompenzovat kyselost „moderních“ potravin.
Zde je seznam nejkvalitnějších zásaditých potravin:
[quote align="center" color="#999999"]
1. Meloun
2. Kajenský pepř
3. Citronová limonáda
4. Jablka
5. Listová zelenina
6. Med
7. Chřest
8. Rajčata
9. Rozinky
10. Hroznové víno
11. Banány
12. Ředkvičky
13. Mrkev
14. Brokolice[/quote]
Tyto potraviny nejenže jsou zásadité, ale také bohaté na živiny a antioxidanty. S jejich pomocí se můžeme vypořádat s chorobami a těšit se dobrému zdraví, přičemž vyrovnaná hladina ph je jen jedním z důležitých aspektů.
Zdroj: naturalsociety.com