Výbor pro zahraniční vztahy, vysoce vlivný mozkový trust z Washingtonu DC, volá po tom, aby se Obamova administrativa ‚spřátelila‘ s teroristickou skupinou v Sýrii, která vyhlásila příslušnost k vůdci Al-Káidy Aymanu al-Zawahirimu, a jejíž vůdce pomáhal plánovat útoky z 11. září. V článku nadepsaném Dobrý a zlý Ahrar al-Sham: K Al-Káidě připojená skupina stojí za spřátelení Michael Doran, Wiliam McCants a Clint Watts z CFR argumentují, že podpora této teroristické frakce by Spojeným státům pomohla „ohradit Írán a Sýrii“ jako součást Obamovy „širší strategie.“


Autoři dokonce přiznávají, že vůdce Ahrar al-Sham Abu Khalid al-Suri nedávno „vydal prohlášení vychvalující bin Ládina a současného šéfa Al-Káidy Aymana al-Zawahiriho,“ s podtržením faktu, že „Al-Káida a Ahrar al-Sham stojí bok po boku.“

Podle zpráv al-Suri skutečným jménem Mohamed Bahaiah je „dlouhodobým operativcem Al-Káidy, který pracoval jako kurýr teroristické sítě,“ a je zástupce al-Zawahiriho pro Levantu a také „počátkem roku 1998 dodal vedení al Kaiídy v Afghánistánu záznamy z dohledu nad Světovým obchodním centrem a dalšími americkými lokalitami.“

Podle Nadace pro obranu demokracie u Ahrar al-Sham „zaujímají klíčové pozice i další operativci Al-Káidy.“

Takže CFR, která je tak nějak frontou ministerstva zahraničí, v podstatě na Obamovu administrativu apeluje, aby vstoupila do aliance se skupinou Al-Káidy, jejíž vůdce pomohl naplánovat útoky z 11. září – a to ve jménu destabilizace Íránu a Sýrie.

Článek se uchyluje k tvrzení, že Obama by mohl podporu Ahrar al-Sham ospravedlnit, protože „ne všechny teroristické organizace představují stejnou hrozbu pro Spojené státy a jejich spojence,“ i přes skutečnost, že právě tato skupina je spojena s teroristy, kteří sdílí tu samou vizi zákona šáriá pro celý region a při tom rabují křesťanské kostely, pálí americké vlajky, skandují anti-americké slogany a pějí během glorifikace útoků z 11. září  chvalozpěvy na Usámu bin Ládina.

Ahrar al-Sham v současnosti bojuje po boku Svobodné syrské armády, která je podporovaná přílivem miliard dolarů od USA a Británie, a je v současnosti zastoupená jako součást tábora „opozice“ na mírových rozhovorech Ženeva II.

Tohle není poprvé, kdy CFR pochválil Al-Káidu a apeloval na USA, aby se v Sýrii postavily za tuto teroristickou skupinu. Jak už jsme referovali v srpnu 2012, člen Výboru zahraničních vztahů Ed Husain vítal přítomnost bojovníků Al-Káidy v Sýrii v době, kdy se média ještě pořád k jejich existenci chovala jako ke konspirační teorii. Husain dokonce pochválil ty „smrtící výsledky,“ jichž militanti Al-Káidy dosáhli v podobě teroristických bombových útoků.

Výbor pro zahraniční vztahy je považován za „nejvlivnější zahraničně-politický mozkový trust“ v Americe a má hluboké konexe s americkým ministerstvem zahraničí. V roce 2009 Hillary Clinton uvítala fakt, že CFR si zřídil pracoviště na stejné ulici ve Washingtonu DC jako ministerstvo zahraničí, protože to znamená, že „nebudu muset chodit tak daleko, aby mi řekli, co bychom měli dělat.“

Člověk by doufal, že ministerstvo zahraničí nebude sympatizovat s vytvářením aliancí s teroristy z Al-Kaiídy, avšak VIP chování k členům Muslimského bratrstva spojeným s Al-Káidou, jak to nedávno vyšlo najevo, trochu naznačují opak.