Vynašečka, která soukromě informoval před čtyřmi měsíci Google, že jejich prohlížeč Chrome má schopnost zaznamenávat konverzaci, aniž by o tom uživatel věděl, teď už vyšla na veřejnost, když tento technologický gigant řešení tohoto problému zanedbal. Na videu tato programátorka vysvětluje, jak zůstává funkce rozpoznávání řeči v Google Chrome v provozu, i když uživatel opustil webovou stránku, na které dal povolení, aby tu prohlížeč zaznamenával hlasy. „Když kliknete na tlačítko start nebo stop pro rozpoznávání řeči na této stránce, tak to, čeho si nevšimnete, je že tato stránka rovněž otevře další skrytý vyskakovací rámeček pod oknem.
Tohle okénko může čekat, až se hlavní stránka zavře, a pak začít s nasloucháním, aniž by se zeptalo na povolení. Tohle lze udělat i v okně, které jste nikdy neviděli, nikdy jste s ním neinteragovali, a nejspíš jste ani nikdy nevěděli, že tam je,“ píše tato vynašečka.
Video ukazuje to vyskakovací okénko pod oknem prohlížeče a zapisování slov programátorky, když mluví. Tohle okénko lze maskovat jako reklamní rámeček tak, aby uživatelé neměli žádný náznak, že Chrome poslouchá jejich hlasy, ať už je to v telefonu, nebo při mluvení s někým na Skypu, nebo si jen povídá s někým dalším u počítače.
Tahle zneužitelná slabina je podle této programátorky „vážným narušením bezpečnosti“, které porušuje soukromí milionů uživatelů Google Chrome, a ta varuje, že „pokud je Chrome pořád v provozu, tak nic z toho, co řeknete u svého počítače, není soukromé.“
Tahle zneužitelná slabina z Googlu Chrom činí „špionážní pomůcku“, dodává tahle programátorka s poznámkou, že funkci záznamu lze aktivovat pomocí citlivé klávesnice a může se to přeposílat „vašim přátelům v NSA.“
Tato programátorka ohlásila tuhle zneužitelnou slabinu Googlu loni už 19. září a dostalo se jí ujištění, že to rychle napraví. Avšak i přes obvyklou nápravu chyb během týdnů, nikdy nevydali uživatelům Chromu aktualizaci na tohle, a to Google programátorce říká, že „Dosud nebylo nic rozhodnuto.“
My jsme už v roce 2006 varovali, že počítačů by šlo zneužít, aby přes zabudované mikrofony špehovaly uživatele. Rovněž jsme odhalili, jak měly digitální kabelové skříňky zabudované mikrofony se schopností zaznamenávat konverzaci už od konce 90. let.
Jak už jsme před tím zdůrazňovali, podmínky smlouvy pro aplikace jak s Adnroidem, tak s iPhonem nyní vyžadují, aby uživatelé souhlasili, že dovolí, že jejich mikrofony budou aktivovány kdykoliv, aniž by bylo třeba potvrzení, aby mohli stáhnout aplikaci.
I podmínky dohody s Facebookem umožňují, aby tento gigant sociálních sítí zaznamenával vaše telefonická volání, četl zápisy vašich telefonních hovorů a „četl data o kontaktech uložených na vašem telefonu, včetně četnosti, s níž jste si s určitými lidmi volali, emailovali či jinak komunikovali.“
Už jsme se plně zabydleli ve světě, kterému by se i George Orwell vysmál, jako nemyslitelnému. Zabudované mikrofony do všeho počínaje konzolemi Xbox Kinect až po high-tech pouliční osvětlení, které může zaznamenávat soukromou konverzaci v reálném čase, představují poslední hřebík do rakve soukromí.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com