Nanotechnologie je manipulace s hmotou v atomárním a molekulárním měřítku. Prvotní, obecně rozšířený popis nanotechnologie se týkal konkrétního technologického cíle, kterým byla precizní manipulace s atomy a molekulami při výrobě makrospopických produktů. Dnes se používá rovněž termín molekulární nanotechnologie. S obecnějším popisem nanotechnologií přišla později americká Národní nanotechnologická iniciativa (National Nanotechnology Initiative – NNI), která je definuje jako manipulaci s hmotou s minimálně jednou dimenzí 1 – 100 nanometrů. Tato definice vychází z toho, že kvantově-mechanické jevy jsou důležité v kvantové sféře.
Definice nanotechnologií se tak posunula od konkrétního technologického cíle k výzkumné kategorii zahrnující všechny typy zkoumání a technologií, které se týkají zvláštních vlastností hmoty projevujících se pod danou dimenzí.
Běžně se tudíž hovoří v množném čísle o „nanotechnologiích“, neboť se jedná o celou oblast zkoumání a aplikací, jejichž společným znakem je velikost. Vzhledem k rozsahu potenciálních aplikací (včetně průmyslových a armádních) vlády investovaly miliardy dolarů do výzkumu nanotechnologií. Spojené státy investovaly prostřednictvím NNI 3,7 miliardy dolarů, Evropská unie 1,2 miliardy dolarů a Japonsko 750 milionů dolarů.
Překlad: Tomáš Piňos