Kongres se odklání od vize Otců zakladatelů, jelikož je tu ten proces, v němž se ti „první mezi rovnými“ ve vládě stávají jen ozvěnou komorní politiky semknuté výkonné složky moci, a ten proces je sice pomalý, je ale trvalý. Během tohoto procesu jsme spatřili proud protiústavních válek a doma pak pošlapávání občanských svobod. Na ničem jiném není tento úpadek evidentnější než na tom příkrém kontrastu mezi reakcí Kongresu na zneužití zpravodajských agentur během éry po Watergate a reakcí na ještě daleko závažnější zneužití NSA, která byla odhalená v posledních letech.
V roce 1975 senátor Frank Church (D-ID) svolal historickou komisi sestavenou k vyšetřování amerických zpravodajských služeb z možného spáchání zločinů v souvislosti s Watergate. Částečně díky reportážím Seymoura Hershe a dalších vyšlo zneužívání CIA, NSA a FBI na světlo, k čemuž patřilo i sledování amerických mírových aktivistů.
Tato Churchova komise za Kongres řádně sehrála svou roli týkající se kontroly výkonné složky moci, jelikož tato se už od 50. let a raných programů skrytých akcí CIA roztáčela do nekontrolovatelné spirály. Tato Komise usilovala o ochranu amerických občanů proti zneužívání jejich vládou poté, kdy tato zneužití vyšla na světlo prostřednictvím úniků tajných vládních dokumentů.
Zrovna tak dnešní skandály NSA nelze ignorovat. To, v čem je to úplně jiné, je však skutečnost, že dnešní Kongres jedná jako obhájce pokračování těchto zneužití moci výkonnou složkou vlády a jako odpůrce občanských svobod amerických občanů. Kongres nejenže – kromě několika vzácných výjimek – akceptoval program masového špehování amerických občanů přes NSA, ale ve skutečnosti dokonce prezidenta povzbuzoval, aby s tímto programem pokračoval a rozšiřoval ho!
Zatímco kdysi tu byla kongresová komise, která zpochybnila prezidentovo zneužití moci a oponovala mu, dnes dokonce prezidentovi samotnému ten povolný Kongres dovolil, aby si vybral svou vlastní komisi k revizi NSA!
Opravdu se snad od nás čeká, že uvěříme, že prezidentem jmenovaná komise, co má dohlédnout na aktivity prezidentových zpravodajských služeb, přijde s něčím více než s povrchními změnami, které mají vzbudit dojem skutečných reforem?
Jedním z doporučení prezidentovy komise je to, že NSA má přestat s uchováváním záznamů telefonů a požadovat, aby je místo toho udržovaly soukromé telefonní společnosti – aby si do nich NSA vstupovala, jen když se jí zachce. Považuje se tohle za reformu?
Tento pátek bude mít prezident projev, aby nám ostatním řekl, které z návrhů učiněných jeho vlastní komisí se rozhodl realizovat. S Kongresem nemá žádný problém. Reprezentant Adam B. Schiff (D-Calif.) minulý týden přiznal, že Kongres nemá vůbec v úmyslu se v tomto procesu angažovat. „Já doufám, že Obama udělá vše, co může, pomocí procesů výkonné moci, protože legislativní proces by byl obtížný, riskantní a dlouhý.“
Senátor Church v roce 1975 pronesl slavná slova:
[quote align="center" color="#999999"]
„Kvůli potřebě rozvinout schopnost dovědět se, co dělají potenciální nepřátelé, má vláda Spojených států perfektní technologické kapacity, které nám umožňují monitorovat sdělení vysílaná do světa… Současně s tím ale také musíme vědět, že tato kapacita by se mohla kdykoliv obrátit proti Americkému lidu, a pak by už žádnému Američanovi žádné soukromí nezbylo… Už by neexistovala místo, kam se ukrýt… Vím, že je tu k dispozici kapacita v Americe udělat totální tyranii, a my musíme dohlédnout na to, aby tato agentura a všechny agentury, které vlastní tyto technologie, operovaly v rámci zákona a pod náležitým dohledem tak, abychom nikdy nepřekročili okraj té propasti. To je ta propast, z níž už není návratu.“[/quote]
Dostali jsme se už za ten bod? Doufejme, že ne. Skutečná reforma začne zrušením zákona PATRIOT Act a Zmocněním k použití vojenské síly z roku 2001. Pokud budeme mít před očima tento cíl a nenecháme si odvést pozornost prezidentovými falešnými komisemi, tak bychom mohli Kongres donutit, aby nám naslouchal.
Zdroj: prisonplanet.com