Video s tou šaškárnou na YouTube, v níž šéf NSA Keith Alexander zkouší „uvést věci na pravou míru“ ohledně špehování této agentury, je střemhlav letícím propadákem. Půlhodinové interview vyvolalo vlnu kritiky od uživatelů, čímž se stalo „nejnenáviděnějším“ videem na YouTube. S příchodem odhalení vynašeče Edwarda Snowdena o programech masové špionáže NSA, byla tato agentura pod těžkým tlakem, aby obhájila svoji reputaci. Od té doby, kdy se ty bezpečnostní úniky v květnu vynořily, zahájila NSA kampaň za očištění svého jména. Jako součást tohoto tlaku v říjnu vydalo americké ministerstvo zahraničí video na YouTube snažící se o ospravedlnění špehovací kampaně této agentury.
Účinek tohoto videa však měl daleko k žádoucímu efektu a bylo označeno za „nejnenáviděnější“ video roku. Ze 187 833 lidí, kteří se na toto video dosud podívali, zmáčklo 16 407 tlačítko „dislike“ v porovnání s pouhými 300, kteří tomuto videu dali „like“.
K tomuto videu se také připojily tisíce komentátorů, kteří NSA obvinili z nestoudné propagandy.
„Tento NSA interview je tou nejnenáviděnější věcí, co zrovna teď na YouTube je,“ řekl uživatele Google+ Andy Sweet.
„Jak až vyděšená musí NSA být, když se uchyluje k vydávání takovéto propagandy na YouTube. Jsem si jist, že všichni ti hlasující pro jsou buď ti na to přisátí či jejich agenti,“ napsal Kevin Willock v sekci komentářů.
I další na YouTube se točí kolem Alexanderova tvrzení, že NSA je nepostradatelná při boji proti terorismu a při zajištění národní bezpečnosti.
„Takže ty, Keithe, věříš, že Angela Merkel je povstalec a nebezpečný terorista?“ vztekal se jeden uživatel YouTube s narážkou na zprávy, že NSA se napíchla na osobní telefon německé kancléřky Agely Merkel.
Rok 2013 byl pro NSA po odhaleních bývalého kontraktora CIA Edwarda Snowdena bouřlivým rokem, když se světu odhalily techniky shromažďování zpravodajství této agentury. Jak se objevily zprávy, že NSA nejenže špehovala běžné občany, ale i politiky a byznysmeny, tak mezinárodní komunita od Washingtonu vyžadovala odůvodnění jejich akcí.
Obamova administrativa pak usilovala o ospravedlnění své masové špionáže jako, že je v zájmu národní bezpečnosti. Navíc v reakci na tato odhalení zahájila vláda šetření aktivit této agentury, aby vyhodnotila, zda překročili svůj mandát k masovému dohledu.
Unie amerických občanských svobod v červnu podala na ředitele národního zpravodajství Jamese Clappera žalobu, protože věří, že sběr metadat je „invazí do soukromí a neodůvodněnou prohlídkou, a že je podle Čtvrtého dodatku protiústavní.“
V soudním rozhodnutí federální soudce Spojených států minulý týden uvedl, že sběr masivního množství metadat NSA neporušuje zákon. Soudce William Pauley řekl, že NSA „vysává informace o téměř všech telefonních voláních do Spojených států a z nich,“ neexistují však žádné důkazy, že tato špionážní agentura tohoto programu zneužívá ke špehování lidí bez vazeb na teroristické organizace.
„Neexistuje žádný důkaz, že by vláda využívala čehokoliv z toho objemu telefonních nasbíraných metadat k jakémukoliv jinému účelu než vyšetřování a rozbíjení teroristických útoků,“ napsal Pauley na konec svého 54-stránkového rozhodnutí.
Toto rozhodnutí rozpoutalo na sociálních médiích vlnu odporu, v níž uživatelé internetu tohoto soudce označovali za „zrádce“.
Mezi tím v odlišném rozsudku soudce Richard Leon z amerického krajského soudu pro District of Columbia (oblast hlavního města US) prohlásil masový sběr metadat za „pravděpodobně neústavní.“
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: rt.com