Odbor veřejných prací v Las Vegas začal s testováním nově instalovaného systému pouličního osvětlení kolem městské radnice s širokou škálou schopností včetně pořizování audio a videozáznamů. Podle v Michiganu sídlící „Illuminating Concepts“ k hlavním výhodám tohoto systému patří „správa energie, bezpečnost a zábavnost.“ Provedení pro Las Vegas obsahuje takové vlastnosti jako nouzová upozornění na záblesky, a systém pro hraní muziky a veřejná hlášení, a to všechno ovladatelné z Ipadu.
„Ve skutečnosti existuje i server umístěný u společnosti, který tento produkt zabezpečuje a my s ním komunikujeme jen bezdrátově wi-fi spojením,“ řekl My News 3 Neil Rohleder z odboru veřejných prací.
Osvětlení od této společnosti, které obsahuje i vlastnosti od ministerstva „domácí bezpečnosti“ narazilo v roce 2011 na spoustu odporu po zprávách, že tento systém je federálně financovaný, aby se rozvinul po celé zemi. Tyto vlastnosti umožňují, aby nouzovým zásahům a vládě oznamoval věci, které jsou nejspíš doprovázeny posměšným sloganem „když něco vidíš, tak to řekni,“ stejně tak jako další hlášky iracionálního strachu, jaké jsme spatřili u „telestěn“ provozovaných domácí bezpečností ve Wal Martech.
Místní obhájkyně soukromí Daphne Lee už začala proti tomuto systému promlouvat s poukazem na čím dál rostoucí dohledovou síť uvrženou na každodenní život nevinných Američanů.
„Víte, tahle technologie nás přivádí tam, kde víte, že budete v podstatě monitorováni od okamžiku, kdy opustíte dům, do momentu, kdy se vrátíte domů,“ řekla Lee.
Odbor veřejných prací tvrdí, že nemají žádné plány, aby používali dohledových kamer tohoto systému… tedy prozatím, což mnohé vede k přesvědčení, že tento plán je už hodně rozjetý, když už se diskutuje o jeho realizaci po celém městě.
„Zrovna teď není naším záměrem mít i jakékoliv kamery či záznamová zařízení… je to jen o tom moci tam tudy hlásit, ne dostávat zpět odezvu nebo video,“ řekl ředitel veřejných prací Jorge Servantes.
Ve světle toho, že systém TrapWire využívá sofistikovaného programu pokročilého rozpoznávání tváří z běžných CCTV dohledových kamer po celé zemi, zůstává pravděpodobnost toho, že městské kamery se převedou na využití federální vládou, nebo s jejím svolením jen možným výsledkem.
Pouliční osvětlení s reproduktory se v různých částech Evropy realizuje už řadu let. Obyvatelé severního Londýna byli zjevně šokováni, když zjistili, že na ně kamery pokřikují povely, aby nevstupovali do obecní zahrady a varovali je, že pořídí jejich fotky, jak vstupují do „zakázané oblasti.“
„Od jakého okamžiku můžeme ještě říkat, že tato země je pořád svobodná? Lidé mají právo na rozumnou míru soukromí,“ dodala Lee.
Spolu s tím, jak odhalení o NSA rozšířily chápání obecné veřejnosti o tom, jak až všudypřítomným se stát dohledu stal, spočívá skutečná otázka v tom, zda bude veřejnost vyžadovat jak odpovědnost, tak práva na své soukromí.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: storyleak.com