Britský ministerský předseda David Cameron vyslal zahalené hrozby proti mediálním organizacím, když apeloval, aby Guardian a další kanály zastavily publikaci odhalení uniklých od vynašeče z Agentury národní bezpečnosti Edwarda Snowdena. Guardian poprvé začal se svým běžícím seriálem založeným na únicích od Snowdena v červnu, když najevo vyšly dalekosáhlé tajné aktivity americké NSA a Komunikačního ústředí britské vlády (GCHQ). Britští zákonodárci neměli zatím ještě „těžkou ruku“, řekl britský premiér, ale jestli média s takovými publikacemi brzy nepřestanou, mohla by to vláda brzy rozdrtit.
S náznakem, že vláda by mohla nasadit D-Příkazy, oficiální požadavky žádající redaktory, aby nepublikovali novinové zprávy kvůli národně bezpečnostním důvodům, pokud by snad referování pokračovalo.
„Žijeme sice ve svobodné zemi, a tak mají noviny svobodu publikovat, co chtějí,“ řekl v pondělí Cameron v Dolní sněmovně s dodatkem, že zvláště Guardian způsobil, že „tato země je už méně bezpečná.“
„Nechci, abych musel použít úřední příkazy nebo D-Příkazy či další tvrdší opatření. Myslím, že je daleko lepší u novin apelovat na společenskou odpovědnost. Když ale určitou společenskou odpovědnost nepředvedou, bude pro vládu velice těžké držet se stranou a nezasahovat.“
Odhalení z NSA a GCHQ se ukázala být ztrapňující jako pro Washington, tak pro Londýn s tím, že národní vůdci o dalekosáhlém dohledu pořád něco uvádí, jen aby tato tvrzení byla pak vyvrácena. Konkrétně nedávné úniky odhalují, že USA a Británie potichoučku monitorovaly i mezinárodní spojence, což zaselo semínka toho, co se jeví jako rostoucí nevraživost mezi spřátelenými národy.
Avšak Cameron, který odpovídal na otázky poslanců týkající se schůzky s evropskými vůdci z minulého týdne, poukazoval, že tento dohled už zachránil nesčetné životy.
„Naše zpravodajství nám rovněž umožnilo varovat naše spojence z EU před spiknutími proti jejich lidem,“ řekl.
Letos v červenci GCHQ provedla razii v kancelářích Guardian a požadovala zničení pevných disků obsahujících Snowdenovy soubory. Ač Alan Rusbridger, šéfredaktor těchto novin, řekl, že tato zničení nebudou mít žádný účinek, protože Guardian bude pokračovat v publikacích ze své kanceláře v New Yorku, zničení však stejně pokračovalo. Britští zákonodárci hrozili, že vydají úřední příkazy k zablokování dalších publikací, než se ta záležitost prošetří.
„Vysvětlil jsem tomu chlapovi z Whitehall něco o povaze mezinárodní spolupráce a způsobech, jimiž současná mediální organizace může využívat výhod toho právního prostředí, které je nejpovolnější,“ napsal v té době Rusbridger. „Upřímně, my nemusíme své reportáže provádět z Londýna. Většina příběhů o NSA se referovala z New Yorku, kde byly i editovány. A nedošlo náhodou i k tomu, že Greenwald žije už v Brazílii?“
„Ten chlap byl neoblomný,“ pokračoval redaktor. „A tak nastal jeden ze zvláště bizarních momentů v dlouhé historii Guardian – když dva bezpečnostní experti z GCHQ dohlíželi na zničení pevných disků ve sklepě Guardian, jen aby zajistili, že v tom kovu nezůstane ani jeden nerozmačkaný bit, o který by se snad mohli zajímat projíždějící čínští agenti… Whitehall byl spokojen, cítil jsem to ale jako příznačně nesmyslný symbolický akt, v němž byla nechápavost čehokoliv týkajícího se digitálního věku.“
Britský premiér po řeči o evropském summitu rovněž ještě promluvil po Toryjském poslanci Julianovi Smithovi s uvedením zprávy ze Sun o britské zpravodajské analýze, co říká, že Snowdenovy úniky měly dopad na schopnost provádět svou práci.
„Po odhaleních ze Sun z dnešního rána o dopadu Snowdenových úniků,“ ptal se Smith, „není snad čas na to, aby všechny noviny, které překročily hranici národní bezpečnosti, už vystoupily a dobrovolně s vládou spolupracovaly na zmírnění následných rizik pro naše občany?“
Některé britské mediální kanály vědomy si zjevných důsledků pro svobodu tisku zopakovaly projevy své oddanosti publikování informací, které nepoškodí národní bezpečnost a jsou relevantní pro veřejnost.
„Máme svobodu tisku,“ řekl v pondělí Cameron. „Je velice důležité, aby se tisk necítil být předběžně cenzurován v tom, co píše, i ve všem ostatním.“
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: rt.com