Ač pro mnohé může být 20leté maximum CNY dostatečné ke zpochybnění stávajícího statutu USD jako rezervy, je jasné, že v závěsu za tím přichází mnohé další plány k podrytí dominance zelených bankovek. Čína na globálním finančním jevišti hraje šachy, zatímco USA hrají dámu, a Čína teď urychluje svůj dlouhodobý plán na sesazení amerického dolaru z trůnu. Víte, pravdou je, že Čína plánuje, že nedovolí, aby USA dominovaly finančnímu systému světa donekonečna. Zrovna teď je Čína světovým vývozcem číslo jedna a Čína bude mít největší ekonomiku planety už někdy v nejbližších letech.


Číňané by rádi, aby i používání globálních měn odráželo tento posuv v globální ekonomické moci. V tomto okamžiku je většina globálního obchodu vedena v  amerických  dolarech a více než 60 procent všech globálních měnových rezerv se drží v  amerických  dolarech. To Spojeným státům poskytuje ohromné do systému vestavěné výhody, ale díky desetiletím neuvěřitelně špatného rozhodování začíná tahle výhoda erodovat. A v důsledku nedávné politické nestability ve Washingtonu DC cítí Čína slabost. Čína začala veřejně tepat do úrovně  amerického  zadlužení, čínští činitelé veřejně pohrozili, že přestanou nakupovat další  americký  dluh, Číňané začali agresivně uzavírat dohody o měnových swapech s dalšími hlavními globálními mocnostmi a Číňané shromažďují bezprecedentní hromady zlata. Všechny tyto kroky připravují okamžik, kdy Čína v budoucnosti pod  americkým  dolarem úplně podtrhne kobereček.

Dnes je americký finanční systém jádrem globálního finančního systému. Protože téměř každý používá americké dolary, aby nakupoval ropu a prováděl obchody s ostatními, což vytváří nesmírnou poptávku po  amerických  dolarech po celé planetě. Takže jiné národy jsou obecně velice šťastné, když berou dolary výměnou za ropu, levné plastové krámy a další věcičky, které američtí spotřebitelé „potřebují“.

Hlavní vývozní národy hromadí ohromné stohy našich dolarů, ale místo aby na těch penězích jen seděly, často v ohromných množstvích investují do svých měnových rezerv americké pokladniční poukázky, které lze, je-li potřeba, snadno převést na likviditu.

Takže, pokud je americký finanční systém jádrem globálního finančního systému, pak je americký  dluh „jádrem jádra“, jak to někteří lidé říkají.  Americké pokladniční poukázky živí cyklus tisku peněz, půjček a nákupů, na kterém závisí globální ekonomika.

Právě proto by byl americký dluhový bankrot tak ohromnou věcí. Bankrot by způsobil raketový vzestup úrokových sazeb a celý globální ekonomický systém by to vyšinulo.

Bohužel pro nás, americká dluhová spirála nemůže pokračovat do nekonečna. Náš dluh roste daleko, daleko rychleji, než naše HDP, a náš dluh je tudíž naprosto a totálně neudržitelný.

Číňané chápou, co se děje, a až se usadí prach, tak plánují, že oni budou těmi, kdo to ustojí. Čína to vidí tak, že po  americkém  kolapsu bude mít největší ekonomiku na planetě, více zlata než kdokoliv jiný, a respektovanou mezinárodní měnu, pomocí níž bude zbytek planety moci provádět mezinárodní obchody.

A Čína nebude jen sedět v koutku a čekat, až se tohle všechno stane. Ve skutečnosti už provádí spoustu věcí, aby tu hru drželi v chodu. Následuje 9 projevů toho, že Čína provádí kroky proti  americkému  dolaru…

1. Čínská agentura kreditního ratingu Dagon už ponížila známkování  amerického  dluhu z A na A- a naznačila, že je možné další ponížení.

2. Čína už uzavřela dohody o nesmírně obrovských měnových swapech s eurozónou, což je považováno za ohromný krok směrem ke zřízení yuanu jako hlavní světové měny. Tahle dohoda povede k tomu, že se mezi Čínou a Evropou bude používat daleko méně  amerických  dolarů…

Dohoda o swapu umožní, aby se provádělo více obchodu a investic mezi těmito regiony v eurech a v yuanech, aniž by se konvertovaly do jiné měny, jako jsou především  americké  dolary, řekl Kathleen Brooks, výzkumný ředitel FOREX.com. „Je to způsob k posílení evropského a čínského obchodu, ale ne prováděného v  amerických  dolarech,“ řekl Brooks. „Je to tak trochu o vyřazování prostředníka, náhle v tom už potenciálně není žádné riziko od  amerického  dolaru.“

3. V červnu Čína podepsala významnou dohodu o měnových swapech se Spojeným královstvím. To byl další velice důležitý krok směrem k internacionalizaci yuanu.

4. Čína v současnosti vlastní asi 1,3 bilionů dolarů a tahle nesmírná zranitelnost americkým dluhem začíná být v Číně významnou politickou záležitostí.

5. Tento týden čínskou vládu varoval Mei Yinyu, poradce ministra obchodu, že pokud by americká vláda někdy vyhlásila neschopnost splácet, tak by se Čína mohla rozhodnout k naprostému zastavení nákupů amerických pokladničních poukázek.

6. Podle Yahoo News Čína už hledá způsoby jak provést měnovou diverzifikaci s odklonem od  amerického  dolaru…

Tento týden přišly mediální zprávy, že čínský státní úřad pro zahraniční měny, orgán, který se stará o 3,66 bilionů dolarů rezerv v zahraničních měnách, hledá způsoby diverzifikace portfolia investicemi do nemovitostí v Evropě.

7. Oficiální čínská zpravodajská agentura Xinhua už tento týden volala po „de-amerikanizaci světa“ a rovněž pronesla následující prohlášení o politických turbulencích ve Washingtonu: „Naposledy pak cyklická stagnace ve Washingtonu v neschopnosti dosahovat průchodných dvojstranných řešení federálního rozpočtu a schválení zvýšeného dluhového stropu opět uvrhla mnohé národy s ohromnými dolarovými aktivy do nebezpečí a mezinárodní komunitu do těžké agonie.“ Zdejší reference o tomto článku.

8. Xinhua rovněž o  americké  dluhové dohodě ve čtvrtek prohlásila : „Politici ve Washingtonu neudělali ni podstatného, jen zase jednou odložili konečný bankrot globální důvěry v americký finanční systém.“ Komentáře v této vládou řízené publikaci rovněž vyhlásily, že tato dluhová dohoda „nebyla ničím více než prodloužením zápalné šňůry k bombě  amerického  dluhu o jeden palec.“

9. Čína je největším producentem zlata na světě a rovněž importuje absolutně nesmírná množství zlata od ostatních národů. Ale místo, aby se to zpomalovalo, vypadá to, že Číňané své nákupy zlata zrychlují. Manager peněz Stephen Leeb ve skutečnosti říká, že jeho zdroje mu sdělují, že Čína plánuje nakoupit dalších 5 000 tun zlata. Mnozí jsou přesvědčeni, že Čína nakonec plánuje podložení yuanu zlatem, a že zkusí stát se alternativním číslem jedna vůči  americkému  dolaru.

Tak co přesně by se stalo, kdyby Číňané jedno dne oznámili, že podloží svou měnu zlatem a už nebudou v mezinárodním obchodu používat  americký  dolar?

To by téměř přes noc změnilo globální ekonomiku. V předchozím článku jsem popsal některé věci, o kterých bychom mohli předpokládat, že by k nim mohlo dojít…

[quote align="center" color="#999999"]

Pokud se Čína rozhodne podložit yuan zlatem a nepoužívat už americký dolar v mezinárodním obchodu, bude to mít na americkou ekonomiku devastující dopad. Poptávka po americkém dolaru a amerického dluhu spadne jako kámen a ceny věcí, které každodenně nakupujeme, vyletí. V takovém okamžiku zapomeňte na levný benzín nebo levný dovoz z Číny. Celý náš způsob života závisí na tom, že  americký  dolar je primární rezervní měnou světa a jsme schopni si věci dovážet velice levně. Pokud zbytek světa (vedený Čínou) začne americký  dolar odmítat, povede to k masivnímu tsunami návratu měny k našim břehům a k velice bolestivým korekcím v naší životní úrovni. Dnes je většina americké  měny ve skutečnosti používána mimo Spojené státy. Pokud se to jednoho dne změní a my už nebudeme schopni vyvážet svou inflaci, tak to pro nás bude znamenat těžký průšvih.[/quote]

Skutečnost, že si vytiskneme ohromné hromady peněz a téměř všichni po celém světě je používají, je ohromným přínosem pro US ekonomiku.

Pokud by se to změnilo, tak by slovo „katastrofické“ nebylo skoro dost silné na popis toho, co by se stalo.

Podle Zprávy z Rasmmussenova průzkumu zveřejněné tento týden, věří jen 13 procent ze všech Američanů, že země je na správné cestě. Pravdou ale je, že tohle jsou ještě dobré časy. Americký lid ještě nic neviděl.

Lidé se jednoho dne podívají zpět a zoufale si budou přát, aby se mohli vrátit do „starých dobrých časů“ let 2012 a 2013. Je to skoro tak dobré, jak až to dobré může být, a odteďka to půjde jen skopce.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  zerohedge.com