Rusko zabavilo loď Greenpeace Arctic Sunrise a odvleklo ji od přístavu Murmansk poté, co personál Greenpeace „zaútočil“ na ropnou plošinu ruské „Prirazlomnaja“ v Pečorském moři. Těch třicet lidí, kteří byli na palubě této lodi s dieselovým pohonem, bylo zadrženo v několika různých zádržných zařízeních, přičemž ruské úřady provádí kriminální vyšetřování. Minulý týden dva členové posádky Greenpeace začali pomocí lan šplhat na tuto plošinu, přičemž další kolem plošiny rejdili v nafukovacích člunech. Pracovníci plošiny na člunaře reagovali pomocí požárních hadic, dokud ruský bezpečnostní personál nezačal střílet z kulometů varovné výstřely do moře, a v tomto okamžiku se Greenpeace vzdali.
Arctit Sunrize je ta samá loď Greenpeace, na kterou CFACT v roce 2009 během COP konference v Kodani vyvěsil plakát, co toto plavidlo překřtil na „Loď lží“. CFACT tak vyjádřil svůj názor na probíhající kampaň Greenpeace, která využívala propagandistické taktiky k překrucování pravdy. CFACT se nezapojil do protizákonných podpisových taktik Greenpeace, ale místo toho nabídly posádce koblihy a pak na ni vyvěsil plakát, zatímco oni si užívali tu baštu.
Rusové obklíčili posádku Greenpeace pomocí vlastních nafukovacích člunů. Potom odvlekli Arctic Sunrise do severského přístavního města Murmansk. Těch 30 lidí na palubě Arctic Sunrise je sbírkou z různých národů včetně Argentiny, Austrálie, Brazílie, Kanady, Dánska, Spojených států, Británie, Holandska, Nového Zélandu, Ukrajiny, Ruska, Francie, Itálie, Turecka, Finska, Švýcarska, Polska a Švédska.
Pasažéři a posádka byli nejdříve zadržováni na palubě lodi v přístavu. Avšak ruští činitelé později všechny z lodi odvedli a nyní jsou zadržováni v různých vazebních věznicích, zatímco úřední činitelé vedou kriminální vyšetřování.
„Všichni ti, kdo tento útok na plošinu provedli, budou bez ohledu na národnost obviněni z trestných činů,“ tvrdí ruský vyšetřovatel Vladimir Markin. „Je těžko uvěřit, že by ti tzv. aktivisté nevěděli, že tato platforma je provozem s vysokou úrovní průmyslového rizika, a že jakákoliv neoprávněná akce na něm může vést k nehodě, která nejenže by ohrozila lidi na palubě, ale i ekologii.“ Markin řekl, že Arctic Sunrise byla „nacpána elektronikou nejasné použitelnosti.“
Ruské úřady nejdříve vypadaly, že jsou rozhodnuty obvinit ty, kdo provedli to, co nazývají „útokem“ na plošinu, z pirátství, což obnáší rozsudek na 10-15 let.
Později ruský prezident Vladimir Putin zamítl pravděpodobnost stíhání skupiny naloděné na Greepeace za pirátství, když z Arktického fóra v Rusku řekl, že „Je naprosto jasné, že to nejsou piráti. Učinili ale úmyslný pokus zmocnit se ropné plošiny. Naši agenti prosazování zákona, naše pobřežní stráž nevěděla, kdo se pod pláštíkem Greenpeace zkouší plošiny zmocnit. Zvláště na pozadí takových krvavých událostí, které se odehrávají v Keni – to mohlo být cokoliv.“
The Moscow Times hlásí:
[quote align="center" color="#999999"]
Ač je nepravděpodobné, že u soudu se objeví obvinění z pirátství, posádka může být stíhána za ilegální vniknutí, řekla Viktoria Ždanova, vedoucí právník z Inmarine, právní firmy sídlící v St. Petěrburgu specializující se na námořní právo.“ „Ždanova řekla, že nevidí žádné právní podložení ke stíhání posádky z pirátství, ale že obvinění z ilegálního překročení hranice je možné, jelikož ruská platforma je považována za ruské teritorium, i když je v mezinárodních vodách… Greenpeace před tím řekli, že jejich loď byla v mezinárodních vodách, což znamená, že by jim neměl hrozit trest podle ruského práva. Vyšetřovatelé s tím však nesouhlasí a říkají, že Arctic Sunrise byla zabavena v ruské exkluzivní ekonomické zóně.[/quote]
Tento incident na ropné plošině Prirazlomnaja není v řádném případě prvním, kdy Greenpeace vzbudila hněv národní vlády. Nejznámější je ten, kdy v roce 1985 francouzské speciální síly na Novém Zélandě potopily původní Rainbow Warrior. V tomto případě však byli pracovníci Greenpeace chyceni při činu, který, ač jej mnozí nepovažují za pirátství, vypadá na jasné porušení ruského a mezinárodního práva. Pokud se ruské úřady rozhodnou uplatnit plnou váhu zákona proti nim, tak by trest pro naloděné na Greenpeace mohl být drsný. Zda budou nakonec potrestáni a jak drsně, to se nakonec s nejvyšší pravděpodobností rozhodne v politice a v public relations, při nichž se budou ty nesmírně bohaté Zelené NGO s dobrými konexemi vrhat proti v rostoucí míře autokratickému Rusku.
Výsledek může dobře předvést, jestli se vrcholné ruské úřady rozhodnou bránit své právo a odstrašit od příštích „útoků“ nebo o tom, že vřelé vztahy s veřejností v daném okamžiku lépe poslouží jejich potřebám.
V CFACT jsme toho názoru, že to, co Greenpeace provedlo, nebylo pirátským činem, nicméně Greenpeace by měli přestat s používáním taktik, které ohrožují životy a majetek jak jejich vlastních lidí a tak určitě neohrožovat nevinné lidi v práci. Zbavení se propagandy bude k tomu bonusem.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: cfact.org