O tom, že potenciál ruské vědy je ohromný, asi nikdo nepochybuje. Ne všude ve světě totiž testují malé "domácí" jaderné elektrárny, jako jsme zjistili před více než rokem při cestě na východ od nás. Tohle je ale zatím vize budoucnosti, tak se dnes raději blíže podívejme na jiný výrobek, který je již v prodeji a zaujme všechny, kteří touží po alternativním zdroji elektrické energie. Na počátku nápadu byla obyčejná kamínka a myšlenka, jak využít tepelný potenciál, který v nich vzniká při hoření všude dostupného dříví. Společnost TERMOFOR uvedla ve spolupráci s Petrohradskou firmou Kryoterm do sériové výroby novinku, která nemá analogii v Rusku, ani ve zbytku světa. Jsou to kamna "Indigirka" na pevné palivo kombinovaná se sporákem, jež mají navíc vestavěný generátor přeměňující tepelnou energii na elektrickou. Během normálního provozu, kdy vytápíte či vaříte jídlo, tak kamna produkují stejnosměrné napětí 12 voltů o výkonu nejméně 50 wattů.

Je to hodně nebo málo? Pro komfortem obklopeného městského člověka to určitě dostačující nebude. Avšak pro lidi, jež jsou z jakýchkoliv důvodů zcela odříznuti od okolního světa a jeho výdobytků, může těchto 50 wattů znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Připomeňme si, že v dnešním světě je stále více než 1,6 miliardy lidí nemajících přístup ke stacionárním zdrojům elektrické energie. Na současné urovni vývoje energeticky úsporných technologií se nám však nabízí již celá řada elektrických spotřebičů zajišťujících civilizovaný život.

Z 21 milionů chat v Rusku jich asi 5 milionů není připojeno na elektřinu, nebo bude čelit vážným nedostatkům elektřiny. V severních šířkách má navíc získávání elektřiny z tepla kamen několik výhod oproti větrným turbínám, solárním panelům, či dieselovým generátorům. Je snadné si představit skutečné podmínky, kde není ani vítr, ani slunce, ani schopnost dodávat naftu.

Vyprodukovaný proud z kamen umožňuje napájet 2 – 3 úsporné žárovky, notebook, mobilní či satelitní telefon, fotoaparát, videokameru, přenosnou TV, rádio, DVD přehrávač, mini-ledničku a další přenosná a energeticky efektivní zařízení. Podle výsledků laboratorních i polních zkoušek jedou kamna ve stabilním režimu již 6 – 8 minut po zapálení paliva. O spolehlivosti těchto zařízení není pochyb, protože společnost Kryotherm již mnoho let dodává výrobky spotřebitelům v 17 zemích.

Firma plánuje v brzké době navýšit výkon dodávané energie na 100 wattů. Přestože to nebude výkon dostačující pro zásobení elektřinou například u rodinných domků, jsou tato kamna využitelná jako zdroj energie pro případ nouze. Mnohem zajímavější bude jejich využití pro chataře, kde na vytopení a osvětlení jedné či dvou místností zcela postačí. A ještě si k tomu můžete pustit rádio, nebo přes noc dobít mobil a notebook. Vývoj těchto kamen je sledován také armádou, záchranáři, geology, či rybáři a lovci. Dalším významných segmentem jsou také kočovné národy a národy severních oblastí.

Základní technické údaje
Max. objem vytápěného prostoru 50 m3
Tepelný výkon 4 kW
Hmotnost 54 kg
Rozměry (v x š x h) 65 x 54 x 43 cm
Výstupní napětí 12 V
Výstupní el. výkon 50 W
Kapacita vestavěného akumulátoru 12 Ah

Pro úplnost je třeba dodat, že kamna Indigirka získala prestižní ocenění v anketě TOP 10 ruských technologií v roce 2011 a vzbudila velký zájem japonských byznysmanů na veletrhu v Salt Lake City v roce 2010.

Zdroj: naseekonomika.cz

]]>