Rusko dnes večer (19. září), nebo v pátek ráno (20. září) předá RB OSN nové důkazy toho, že chemické zbraně v Sýrii nepoužila Asadova vojska, ale opozice. Náměstek ministra zahraničních věcí RF Sergej Rjabkov provedl v Damašku konzultace se svým syrským kolegou Valídem Muallémem a dostal od něho nová svědectví toho, že jedovaté látky používali ozbrojenci. Otázka, kdo na předměstí Damašku 21. srpna použil otravný plyn, dnes byla hlavní „brzdou“ při vypracovávání nové rezoluce RB OSN o Sýrii. USA, Francie a Velká Británie si vykládají zprávu inspektorů OSN o chemickém útoku jako rozsudek smrti pro režim Bašára Asada. Rusko a Čína však mají druhý názor: otravné látky byly použity ozbrojenci za účelem provokace.


MZV RF doufá, že důkazy, které předloží Sergej Rjabkov, umožní tuto situaci vyjasnit, řekl dnes zvláštní vyslanec prezidenta RF pro Blízký východ a náměstek ministra zahraničních věcí RF Michail Bogdanov:

[quote align="center" color="#999999"]

Syrští partneři se podělili o informace, které shromáždili ohledně použití chemických zbraní, jak tvrdí syrské úřady, opozicí. Tyto dokumenty byly předány Radě bezpečnosti a Organizaci pro zákaz chemických zbraní k prostudování a k učinění odpovídajících závěrů. [/quote]

Michail Bogdanov připomenul, že mechanismus kontroly syrských chemických zbraní je jasně napsán v dohodě mezi ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem a jeho americkým protějškem Johnem Kerrym, která byla podepsána 14. září. Pokusy vnutit RB OSN ještě nějakou další tvrdou verzi rezoluce o Sýrii vycházejí za rámec této dohody a ztěžují jejich realizaci.

V americké misi při OSN 17. září pět stálých členu RB už tvrdý návrh rezoluce o Sýrii z dílny USA, Francie a Británie projednávalo. Návrh předpokládá použití 7. článku Charty OSN, což znamená použití síly. Rusko znovu vyjádřilo svůj nesouhlas s takovým přístupem. Moskva a Peking už tři podobné tvrdé rezoluce vetovaly. Zdá se, že debaty ohledně nového dokumenty mohou být stejně úmorné, jako i všechny předchozí.

Nehledě na to, USA prezentují svoji pozici o Sýrii jako jednotnou a monolitní pozici všech spojenců Washingtonu, avšak ve skutečnosti je situace odlišná. Ve svém posledním rozhovoru pro francouzský list Le Figaro to prohlásil předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. „Státy EU se domnívají, že ve sféře bezpečnosti jejich národní výsady mají větší význam, než určitá společná pozice“, řekl Schulz.

Mezi tím, nezávislá americká zpravodajská televize WND oznámila, že svým složením je plyn sarin, který byl objeven experty OSN v Gútě, podobný „laboratorním vzorkům“, který v polních podmínkách vyrábí al-Kájda v tajných laboratořích v Afghánistánu, Iráku a Turecku. S odvoláním na tajné dokumenty Pentagonu, WND tvrdí, že existence takových technologií výroby je pro tajné služby USA je známa od roku 2001.

Zdroj:  czech.ruvr.ru