Devět z deseti těch, kteří se zúčastnili referenda, podpořilo návrh nové ústavy této země. Hlasování se zúčastnilo kolem osmi milionů lidí, neboli 57,4% všech oprávněných voličů, prohlásila v pondělí syrská státní televize. Nová ústava ruší monopolní postavení strany Baas a zavádí principy politického systému s více politickými stranami. Dále garantuje práva a svobody občanů a Sýrii definuje jako „demokratický stát“. Zrušení monopolu jedné strany v politickém systému Sýrie musí být uvítáno, prohlásil ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov. Referendum označil jako pohyb na stranu demokratizace a podtrhl, že rozhodnutí o dalších reformách musí přijmout sami Syřané.

Washington v pohledu na syrské referendum zaujal otevřeně zaujatou pozici. Ještě před tím, než byly vyhlášeny jeho výsledky, ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová ho označila jako „cynická lest“, ke které se uchýlil Bašár Asad. Podtrhla při tom, že cíl USA zůstává stejný: odstranit Bašára Asada od moci. V tomto prohlášení je řečena podstata amerického pohledu na referendum, domnívá se politolog Vladimír Sotnikov:

Některé naše západní partnery plně neuspokojuje současný syrský režim, to znamená režim Bašára Asada. Týká se to i některých arabských zemí. Svědčí o tom všechny jejich prohlášení i konkrétní kroky, které byly do referenda podniknuty. Cokoliv, co Bašár Asad udělá pro demokracii je zamlčováno nebo odmítáno.

Západní a arabští oponenti Damašku doufají, že největší roli ve svržení Bačára Asada sehraje opozice. Při tom Ta samá Hillary Clinton byla nucena přiznat, že USA nejsou k poskytnutí vojenské pomoci syrské opozici připraveny, protože nevědí, komu by ji vlastně poskytovaly. Ve Washingtonu nevidí, na koho se při plánování vojenské operace v Sýrii spolehnout.

Mezi tím se objevila zpráva o tom, že více než 20 významných opozičních osobností opustilo Syrskou národní radu, tu samou radu, kterou „Přátelé Sýrie“ na svém zasedání uznali jako jedinou zákonnou moc v zemi. Do současnosti je Syrská národní rada, ve vedení které jsou v zahraničí žijící představitelé opozice, považována za nejcentralizovanější politickou skupinu, která bojuje proti Damašku. Nyní v jejích řadách došlo k vážnému rozkolu.

Novou syrskou ústavu podpořilo více, než 89% účastníků referenda

Novou syrskou ústavu podpořilo 84,7% účastníků nedělního referenda. V pondělí večer to oznámila agentura Reuters s odvoláním na místní televizní vysílání. Podle těchto údajů se referenda zúčastnilo 8,4 milionu osob, což odpovídá 57,4% všech občanů s volebním právem.

V nové ústavě chybí článek zakotvující vedoucí roli strany Baas („Znovuzrození“). Všechny syrské politické strany se nyní prohlašují za rovnoprávné. Referendum o nové ústavě je jedním z kroků syrského vedení na cestě reforem, které požaduje opozice.

 

Další články k tématu:

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru