Bílému domu a prezidentovi se očividně nepovedlo vzájemně sladit své legendy o Sýrii, jelikož jeho pomocníci dnes vyloučili vojenský útok bez schválení Kongresem, zatímco Obama sám to samé odmítl. Zastupující národně bezpečnostní poradce Bílého domu Tony Blinken v pátek řekl reportérům, že když Kongres odmítne požadavek prezidenta Obamy na autorizaci k vojenskému útoku proti Sýrii, tak potom „nemá ani touhu ani záměr“ útok přesto provést. Avšak na summitu G20 v St. Petesrsburgu se Obama vyjadřoval méně jasně, když se ho zeptali, zda provede vojenskou akci i bez schválení Kongresem.
„Předložil jsem to Kongresu s určitého důvodu,“ řekl Obama reportérům. „Věřím, že akce je daleko účinnější a silnější, pokud jsme jednotní. Nezapojuji se do kuloárních her přihlížejících k tomu, jak bude Kongres reagovat na obavy svých volebních obvodů.“
Obama dodal, že by už přistoupil k akci i bez konzultace s Kongresem, pokud by vznikla přímá hrozba pro Spojené státy či jejich spojence.
Ministr zahraničí John Kerry jasně naznačil, že prezident PŮJDE do vojenské akce i bez ohledu na výsledek hlasování v Kongresu, což je krok, který by mohl vyvolat ústavní krizi.
Tyto komentáře přichází současně se zprávou naznačující, že šance na schválení vojenské akce v Sýrii jsou ve Sněmovně tak špatné, že pomocníci kongresmanů už pochybují, že k nějakému hlasování vůbec dojde.
„Prostě nevěřím, že když je porážka jistá, tak bude chtít vedení Sněmovny spatřit prezidenta naprosto pokořeného na sněmovní půdě při veřejném hlasování,“ řekl National Review jeden z vrcholných pomocníků republikánského vedení.
Senát ve středu jen těsně schválil modifikovanou verzi Obamovy rezoluce a celý Senát nejspíš začne hlasovat příští středu. Aby tato opatření prošla, musí je schválit obě komory.
Obama mezi tím oznámil, že kvůli vojenské akci pronese v úterý v Bílém domě prohlášení k Americkému lidu.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com