Nedávná odhalení, že NSA běžně porušuje americké zákony a špehuje elektronickou komunikaci většiny Američanů, některé podnítilo, aby si vytvořili alternativní internetové sítě pro své vlastní soukromé využití. Podle magazínu Mother Jones Bonicioli používá ten samý Internet jako vy a já; využívá běžných služeb poskytovaných, aby se dostal on-line. Dále magazín uvádí, že když si chce pokecat s přáteli a sousedy v Aténách v Řecku, „tak má rovněž něco daleko zvláštnějšího a mnohem zajímavějšího; soukromý, paralelní Internet.“
Je to něco jako celý další web
Od Mother Jones:
[quote align="center" color="#999999"]
Postavil to on a jeho kamarádi Atéňané. Udělali to to tak, že provázali soustavu na střechách umístěných wifi antén, aby vytvořili „síťku“, něco na způsob podávacího řetězu, který může přenášet data a signály. To může být ve skutečnosti rychlejší než Net, za který platíme: Data tou síťkou neběží pomaleji než 14 mebatit za sekundu, až 150 Mbs za sekudnu, asi 30 krát rychleji než v komerční lince, co mám doma. Bonicioli a další mohou posílat zprávy, video chaty a kšeftovat s obrovskými soubory, aniž by se to vůbec objevilo na běžném internetu. A je to dost velká skupina lidí. Jejich Aténská metropolitní síť má více než 1 000 členů od aténského katastru až po přilehlé ostrovy. Každý se může připojit zdarma, když si instaluje určité zařízení.[/quote]
„Je to jako celý další web,“ říká Bonicioli. „Je to naše síť, je to ale i hřiště.“
Ta síťka může být i sociálním kroužkem decentních rozměrů. Mají tam mimo jiné blogy, Craiglist imitátor a diskusní fóra. Někteří z členů drží „filmové noci“, kdy jeden člen streamuje a nechává přiladit další, aby se dívali.
Je tam spousta místní kultury – tolik, že místní síťka členů si dokonce zkonfigurovala vlastní mini-Google, aby si vzájemně pomáhali s hledáním věcí.
„Mění to postoje,“ říká Bonicioli. „Lidé začínají hodně sdílet. Začínají se dovídat o někom z vedlejších dveří – nacházejí ty samé zájmy; nacházejí někoho, za kým je možno zajít a pokecat s ním.“
Někteří se dokonce po setkání v síťce zamilovali.
A navíc Atéňané nejsou samotní. Více od Mother Jones:
[quote align="center" color="#999999"]
Tyhle sítě, udělej si sám, buduje spousta komunit po celém světě – často protože téhle síťky lze rovněž využít jako levného způsobu přístupu k běžnému internetu. Ale spolu s tím lidé objevují strhující stránku této věci: Jejich nové digitální prostory jsou autonomní a relativně bezpečné před vnějším vměšováním. V éře, kdy vláda a korporace čím dál více sledují aktivity on-line, vynořují se tyhle uživateli kontrolované sítě jako téměř podvratný koncept.[/quote]
„Když vedete svou vlastní síť,“ vysvětluje Bonicioli, „tak vás nikdo nemůže shodit.“
Tento magazín popisuje, jak tyto síťky připomínají potravinová družstva; s četnými kupícími se členstvem a řeší, jak mohou vyřešit potřeby internetové struktury sami za zlomek nákladů běžné telefonní linky, kabelového nebo satelitního systému.
Spolehlivější – soukromá – komunikace
Isaak Wilder z Kansas City, spoluzakladatel nadace Free Networdk Foundation využívá tohoto modelu internetového družstva, aby provázal sousedství tam, kde průměrný příjem domácností je jen těsně nad 10 000 dolary ročně. Aby zaplatil přístup, tak Wilder zorganizoval partnery s ostatními v komunitě; on pak zkonstruoval síťku, ke které se každý může připojit za jen maličký poplatek.
„Marže u většiny internetových poskytovatelů jsou tak směšně nafouknuté,“ říká. „Když lidé vidí ceny, které dostanou ze síťky, tak se jim líbí, ‚Za babku na měsíc? Jé, doprdele, tohle zaplatím!“
Existují i jiní uživatelé síťky – někteří z nich se zlovolnou politickou motivací. Ti by mohli poskytnout volnější cestu teroristům ke komunikaci; mohou ale také umožnit politický aktivismus na místech, kde by vás takový aktivismus mohl dostat do žaláře či hůře.
„Jak začal aktivismus ve vrůstající míře spoléhat na sociální sítě, tak represivní režimy reagovaly odřezáváním přístupu k internetu. Např., když Hosni Mubarak zjistil, že protestující využívají Facebook, aby pomáhali podněcovat disent, nařídil státně kontrolované ISP, aby v těchto dnech v Egyptě shodila internet,“ hlásí Mother Jones.
Podobně i čínské úřady odřezávaly od Interentových služeb, aby zadusily protivládní aktivismus.
J. D. Heyes
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: naturalnews.com