Neustálý dohled k „detekci vaší nálady,“ k „přesnému určení zdrojů vašeho stresu“ a k „poskytování relevantních informací“. Vývoj nové technologie smartfonů, které neustále zaznamenávají vaši soukromou konverzaci navíc ke všem zvukům a šumům z prostředí, aby „detekovaly vaši náladu“, by mohly znamenat, že NSA se v budoucnu už vůbec nebude muset trápit s napichováním probíhajících telefonních hovorů.
Zpráva Massachusettského technologického institutu vítá éru „technologií, které budou klást důraz na poslouchání všeho a po celou dobu,“ neustálého dohledu podporovaného mikrofony instalovanými do nových chytrých telefonů, jako je Googlův Moto X, kterému nedochází hlavní baterie a může „neustále monitorovat své zvukové prostředí, aby detekoval hlas vlastníka, rozlišoval, v jaké je telefon místnosti či v jaké situaci, nebo aby zachycoval další vodítka z šumu v pozadí.“
Ač ten článek opomíjí zmínky o noční můře důsledků pro soukromí, které tato technologie ohrozí, soustřeďuje se na zjevně nesčetné výhody. Tato technologie by mohla „vytvořit možný software k detekci nálad, vědět, kdy si povídáte, aniž by vás to rozčililo, a jednoho dne snad vést evidenci všeho, co slyšíte.“
Nejenže takto technologie zabrání náhodným voláním z kapsy tím, že rozezná tlumené zvuky, nebo nechat nikoliv nezbytná volání nezvednutá podle rozpoznání hlasu svého majitele. Rovněž by mohla být využita k „přesnému určení zdrojů vašeho stresu“, když mluvíte rychle, nebo „prezentovat relevantní informace“ ve vztahu ke zvukovému prostředí (jinými slovy bombardovat vás reklamami).
Zní to jako Velký bratr spolu s invazivním stylem reklamy podle Minority Report všechno v jednom.
Chris Schmandt, ředitel skupiny řeči a mobilních zařízení MIT Media Lab, si vzpomíná, jak „jeden jeho úžasný student jednou zaznamenával dva roky všechny zvuky, jimž byl vystaven – zachycoval veškerou konverzaci. Ač textový přepis konverzací byl hrubý, byl dostatečně dobrý, že mohl provádět hledání podle klíčových slov a vyhledávat konkrétní záznamy z měsíce starých konverzací.“
Copak to nestačí, že NSA už může číst veškeré e-maily, které posíláme, šmírovat veškeré soukromé vzkazy na Facebooku a napichovat se do každého volání na Skypu? Tak proto teď otvíráme dveře, aby vláda měla přepis veškerých našich zvukových interakcí? Nic z toho v článku od MIT není zmíněno.
Pouze v závěrečném odstavci článek přiznává, že „lidé štítící se dohledu“ by se vším tím mohli mít problém.
Čtenář reagující na článek tyto obavy shrnul komentářem: „Já nejsem můj telefon. Nechci telefon, který si myslí, že je já, ani ne, aby si myslel, že mi rozumí. Můj telefon je nástroj. To není můj kamarád. Není to ani můj asistent. Je to nástroj. Je to MŮJ nástroj. Není to nástroj reklamních společností ani sběračů dat, ani vlády.“
Není ani divu, že bývalý ředitel CIA David Petraeus loni vítal příchod „Internetu věcí“, nové éry „skrytého obchodního slídění“, která namaže skluzy ke všudypřítomnému napíchnutí všeho.
S tím, jak teď bude na Internet připojen každý spotřební produkt, a s tím, jak se stane chytrý telefon trvalým Velkým bratrem v naší kapse, tak bude už jen málo v budoucnu zapotřebí k někomu vpašovat štěnici, protože to sami dobrovolně děláme.
Předchozí zdejší podrobnější článek o této vyvíjené technologii:
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com